17 December 2011 - 09:57 AMT
Մասնավորապես ադրբեջանցի պատմաբան` պատմական գիտությունների դոկտոր` Դ.Հասանլին իր “Պատմական ճշմարտության որոնումը հոդվածի մեջ նշում է. “Հյուսիսային Ադրբեջանում խանությունների վերացումից հետո սահմանվում է կառավարման պարետային համակարգ:
Ողջ Ղարաբաղը, Շուշի կենտրոնով, ներառվում է մուսուլմանական գավառների ռազմական-տարածքային ղեկավարի կողմից գլխավորվող մուսուլմանական շրջանի կազմի մեջ: Սակայն նման վերաբաշխումը բացարձակապես համահունչ չէր տեղական բնակչության ազգագրական, պատմական, կրոնական և կենցաղային առանձնահատկություններին: Դա Ղարաբաղում առանձնակիորեն սուր կերպով արտահայտվեց: Դեմոգրաֆիան աստիճականորեն վերածվում էր քաղաքականության գործիքի:
Հայկական վերաբնակեցումների արևածագին, ռուսական ադմինիստրացիան 1823 թավականին պատրաստեց այս շրջանի բնակչության և դրա էթնոկրոնական կազմի մասին վիճակագրական տվյալներ պարունակող “Ղարաբաղյան գավառի նկարագրությունը”:
Դատելով ռուսական հաստատությունների կողմից պատրաստված վիճակագրական տվյալներից` Ղարաբաղի մարզում այդ ժամանակ 600 գյուղ է եղել, որոնցից 450-ը եղել են մուսուլմանական, և միայն 150-ն են եղել հայկական: Դատելով վստահության արժանի այս փաստաթղթից` 1823 թվականին Ղարաբաղի մարզում ապրել են 20 095 ընտանիքներ, որոնցից` 15 729-ը մուսուլմանական և 4 366-ը` (21,7%) հայկական:
Իրերի իրական վիճակը ճշմարտացիորեն նկարագրված է պետական քաղաքականությունը լուսաբանող ХIХ դարի ռուս հետազոտողների աշխատությունների և պաշտոնական հրատարակությունների մեջ: Համաձայն 1832 թվականի մարդահամարի տվյալների` Ղարաբաղում առկա ընտանիքների թիվը կազմում է 20456, իսկ հայ ընտանիքների թիվը միևնույն 10 տարիների ընթացքում աճում է մինչև 31.6 %: Շուշիում, որը համարվում էր Ղարաբաղի կետրոնը, 1823 թվականին 1532 ընտանիքներից 1111-ը մուսուլմանական էին (72.5%), 421 ընտանիքներ հայկական էին (27.5%), սակայն արդեն 1832 թվականին, ի հաշիվ հայկական վերաբնակյալների, այդ ցուցանիշը հասավ 44.9 %-ի: Ռուս ռազմական պատմաբան Վ.Պոտտոն նշում է, որ հայերի առաջին խոշոր վերաբնակեցումը կայացավ 1828 թվականին: Նա գրում է, որ 1828 թվականի մարտի 16-ին Իրանից Երևանի մարզ են ուղևորվում 40 հազ. հայկական ընտանիքներ, սակայն հացի պակասի հետևանքով 5 հազ. ընտանիքներ` վերաբնակյալների առաջին խումբը, ստիպված է լինում երկար ժամանակ սպասել Արաքսի ափին և վերջ ի վերջո այն ուղարկվում է Ղարաբաղ”(1):
Մեկ այլ ադրբեջանցի հեղինակ` Հ.Դ.Խալիլովը նշում է. “Ելիզավետապոլի մարզում 124.000 հայեր վերաբնակեցվում են պաշտոնապես, իսկ որոշ մասը` ոչ պաշտոնապես: Ընդհանրապես 1828-1830 թթ. Ելիզավետոպոլի մարզում վերաբնակցվում են 200 հազ. հայեր: Չնայած Ղրիմի պատերազմի տարիներին Անդրկովկասում հայերի վերաբնակեցմանը, նրանց թվաքանակը, ցավոք սրտի, չի գրանցվում: 1877-1879 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմի տարիներին Անդրկովկասում վերաբնակեցվում են 85 հազար հայեր: Դրանից հետո ինչպես ընտանիքներով, այնպես և առանձին անձերով շարունակվում է հայերի վերաբնակեցումը Անդրկովկասում”(2):
Ադրբեջանցի պատմաբանների կողմից հայերի վերաբնակեցման գործընթացի ուսումնասիրությունը և դրա ներառումը ադրբեջանական պատմագիտության մեջ որպես ժամանակագրական տեսանկյունից ադրբեջանցի ժողովրդի համար ճակատագրական նշանակություն ունեցած, արժանահիշատակ դրվագի, պատահական չէ:
Այս առնչությամբ հատկանշելի է Ադրբեջանի նախագահ Հ.Ալիեվի կողմից “Ադրբեջանցիների ցեղասպանության մասին” 1998 թվականի մարտի 26–ի հրամանագիրը, որի բովանդակությունը լույս է սփռում այս թեզի զարգացման գաղափարական նպատակի վրա: Այստեղ մասնավորապես ասվում է. “1813 և 1828 թվականերին ստորագրված Գյուլիստանի և Թուրքմենչայի պայմանագրերով սկսվեց ադրբեջանական ժողորդի անդամահատումը, մեր պատմական հողերի վերաբաժանումը: Բաժանված ադրբեջանցի ժողովրդի ազգային պատուհասի շարունակությունը դարձավ նրա հողերի բռնազավթումը: Այս քաղաքականության իրականացման արդյունքում կարճ ժամկետներում ադրբեջանական տարածքներում իրականացվեց հայերի մասսայական վերաբնակեցում: Ցեղասպանության քաղաքականությունը դարձավ ադրբեջանական տարածքների բռնազավթման անբաժանելի մասը: Չնայած այն բանին, որ Էրիվանի, Նախիջևանի և Ղարաբաղի խանությունների տարածքներում տեղաբախշված հայերը փոքրամասնություն էին կազմում այնտեղ բնակվող ադրբեջանցիների համեմատությամբ` նրանք իրենց հովանավորի խնամակալությամբ (նկատի է առնում ռուսներին) հասան այնպիսի ադմինիստրատիվ տարածքային միավորի ստեղծմանը, ինչպիսին այսպես կոչված “Հայկական մարզն” է (3):
Այսպիսով բավականաչափ պարզ է դառնում, թե ինչին են փորձում հանգեցնել ադրբեջանցի պատմաբանները և պաշտոնատար անձիք այդ թվականներին տեղի ունեցած հայերի վերաբնակեցումների վերաբերյալ իրենց հետազոտությունները:
Այսուհանդերձ, վերոնշյալ թեզի առումով հատկանշելի են 3 կարևոր հանգամանքներ, որոնք սկզբունքային նշանակություն ունեն մեր հետագա եզրահանգումների տեսանկյունից: Առաջին հանգամանքն այն է, որ այսպիսով տարածքային ազգային պատանելության գաղափարը ադրբեջանցի պատմաբանները կապում են ոչ թե դիտարկվող ժամանակաշրջանում նշված տարածքներում ադրբեջանական անկախ պետության գոյության փաստի (և դա բնական է, քանի որ նման պետություն, ինչպես հայտնի է, այս ժամանակահատվածում չի եղել), այլ այս տարածքների` որպես պատմականորեն ադրբեջանաբնակ լինելու գործոնի հետ: Երկրորդ հանգամանքը վերաբերվում է 19-րդ դարի սկզբի դրությամբ Իրանում նման հայաշատ համայնքի առկայությանը, որի առաջացման պատճառների մասին, սակայն, ադրբեջանցի պատմաբանները և պաշտոնական աղբյուրները լռում են: Եվ երրորդ հանգամանքը վերաբերվում է ադրբեջանական պատմագիտության կողմից այս թվականներին տեղի ունեցած հայերի վերաբնակեցման գործընթացի մեջ հայերի դեպի Ղարաբաղ վերաբնակեցումների փաստերի առանձնակի շեշտադրմանը, որի նպատակը ինքնին պարզ է. ցույց տալ, որ ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի հայ ազգաբնակչության զգալի մասը էթնիկ տեղաբնակներ չեն, այլ հանդիսանում են Իրանից վերաբնակեցված հայերի ժառանգներ: Մյուս կողմից պատմական իրողությունները պարզաբանելու և ըստ այդմ ադրբեջանական պատմագիտության կողմից առաջադրված այդ թեզի գիտական հիմնավորվածության և դրա կառուցման ակադեմիական անկողմնակալության աստիճանը պարզաբանելու համար, հարկ է անդրադարձ կատարել Անդրկովկասում հայերի վերաբնակեցման գործընթացին առավել երկար պատմական ժամանակաշրջանի կտրվածքով, քան ադրբեջանցիների կողմից հաճախակիորեն մեջբերվող 1828 թվականն է: Սկսած մ.թ.ա. 6-րդ դարից` հայկական տարբեր թագավորություների կազմում գտնվող ներկայիս Հայաստանի տարածքից հայերի հիմնական վերաբնակեցումների առաջին նշանակալի ալիքը սկսվում է 885-1045 թվականների Բագրատունիների հայկական թագավորության անկումից(4) և այս տարածաշրջանում 1040 թվականին առաջին սելջուկ-թուրքական ավերիչ ներխուժումից հետո5: Տեղի ունեցածը, անշուշտ, բացատրելի է, հաշվի առելով, որ հույները սելջուկ-թուրքական արշավանքներին նախորդած բյուզանդական տիրապետության կարճատև շրջանում (1045-1065թթ.) անխոհեմաբար ցրեցին հայկական զինական ուժերը Հայաստանում, որը շուրջ 80 հազար զինվորով, մինչև այդ հանդիսանում էր Մերձավոր Արևելքի առավել մարտունակ ու կարգապահ ուժերից մեկը: Հույների կողմից տարվող հարկային, տնտեսական ծանր քաղաքականության, ինչպես նաև հայոց եկեղեցին ավանդական քրիստոնեական եկեղեցական դոգմաներից դեպի ուղղափառ եկեղացական դոգմաների ընդունմանը հակելու փորձերի արդյունքում, հայ հասարակության մեջ խիստ դժգոհություն է առաջ գալիս բյուզանդական իշխանությունների նկատմամբ: Այս ամենի արդյունքում սելջուկները բավականաչափ հեշտորեն են կարողանում Հայաստանի այլևս բաց և անպաշտպան սահմաններից իրականացնել իրենց նվաճումները, իսկ ավելի ուշ, արդեն 1071թ., ջախջախել նաև բյուզանդական զորքերին` հաստատվելով նաև Փոքր Ասիայում:
Հայերի հետագա վերաբնակեցումն ավելի մեծ թափ է ձեռք բերում թաթար-մոնղոլների, ապա Լենկ Թեմուրի արշավանքների ընթացքում, ինչի արդյունքում մասնավորապես մոնղոլ զորավար Թոթղամիշի կողմից Ղարաբաղից և Սյունիքից տասնյակ հազարավոր հայեր են գերեվարվում(6): Հայերի վերաբանակեցումն առանձնակի մեծ դրսևորում է ձեռք բերում նաև 17-րդ դարասկզբին, շահ Աբասի գահակալության օրոք, երբ 1603 թվականին շուրջ 250 հազար հայեր Արևելյան Հայաստանից, հիմնականում Նախիջևանի և Արարատյան հարթավայրի տարածքներից բռնի կերպով տեղահանվում են դեպի Իրան(7) (այս իրողությունը այսպիսով տալիս է Իրանում 19 դարասկզբին հայերի նման մեծաքանակ զանգվածի առկայության հարցի պատասխանը, ինչի մասին, ինչպես արդեն նշվեց, ադրբեջանական պատմագիտությունը գերադասում է լռել): Հայերի բռնի վերաբնակեցման գործընթացը նախ Իսմայիլ 1-ի, ապա շահ Աբասի կողմից զուգահեռաբար ուղեկցվում է Արևելյան Հայաստանի տարածքներում, մասնավորապես Երևանի շրջանում թյուրքական ցեղերի` թուրք կիզիլբաշների և ախչա-կյոնլու քաջարների մասսայական վերաբնակեցումներով(8): Այսպիսով ակնհայտ է դառնում այն պատմական իրողությունը, որ սկսած 11-րդ դարից` Արևելյան Հայաստանից տեղաբնակ հայերի շարունակական, հարկադրական արտագաղթը և թուրք-սելջուկների արշավանքներից հետո թուրքական տարրի դեպի Արևելյան Հայաստան վերաբնակեցման գործընթացը կրել են զուգահեռ բնույթ: Սա հստակեցնում է նաև այն հարցի պատասխանը, թե որտեղից և ինչպես է պատմության ընթացքում արևելյան Հայաստանի տարածքում ձևավորվում թուրքալեզու մուսուլմանական էլեմենտը, որի թվաքանակի գերակայության վերաբերյալ 19-րդ դարում տեղ գտած վիճակագրական տվյալների վրա ադրբեջանցի պատմաբանները հաճախ են հղում կատարում, ապացուցելու համար, ներկայիս Հայաստանի հանրապետության տարածքների պատմականորեն ադրբեջանական լինելու հանգամանքը` հայերի առավել ուշ վերաբնակեցումներն այստեղ ներկայացնելով (որն իրականում հայրենադարձության գործընթաց է եղել) ոչ այլ ինչ, քան որպես պատմության ընթացքում ադրբեջանական ժողովրդի ցեղասպանություն և ադրբեջանական տարածքների վերաբաշխման գործընթաց:
Փաստորեն, այս տրամաբանությամբ, եթե սկսած 10-րդ դարից հայերի վերաբնակեցան պատմությունը նույնացնելու լինենք փաստավավերագրական 10 սերիայից բաղկացած մի սերալի, իսկ վերջինիս ամեն մի սերիայի բովանդակությունը` մեկ դարի ընթացքում տեղ գտած էթնիկ վերաբնակեցման փաստերի հետ, ապա կստացվի, որ ըստ ադրբեջանական պատմագիտության` Արևելյան Հայաստանի տարածքում վերաբնակեցումների գործընթացի և մասնավորապես հայերի վերաբնակեցումների գործընթացի պատմությունը հարկ է դիտել, սկսած ոչ թե 1-ին, այլ ընդամենը 9-րդ սերիայից: Որքանով են այդպիսով ադրբեջանցի գիտնականերն իրենց հետազոտությունների մեջ պահպանում պատմական իրողությունների ամբողջական վերլուծության տրամաբանությունը և օբյեկտիվությունը, թողնում ենք առանց մեկնաբանությունների: Մյուս կողմից, ինչպես արդեն նշվեց, ադրբեջանական պատմագիտությունը 19-րդ դարասկզբի հայերի վերաբնակեցումների վերաբերյալ իր հիպոթեզի մեջ հատուկ կերպով է անդրադարձ կատարվում նաև Ղարաբաղի տարածաշրջանում հայկական վերաբնակեցումների վերաբերյալ վկայություններին: Թե ինչն է դրա պատճառը, կարծում ենք առանձնակի պարզաբանման կարիք չունի. ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծումը դեռևս շարունակում է մնալ չլուծված, իսկ ադրբեջանցիների կողմից Ղարաբաղի տարածքում հայերի վերաբնակեցման վկայություններին վերաբերվող հատուկ անդրադարձը և ադրբեջանական պատմագիտության կողմից այս տարածքներում բնակվող ներկայիս հայերի` իբրև եկվոր լինելու հանգամանքի արծարծումը ուղղակիորեն միտված է պատմականորեն արդարացնելու Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի հանդեպ սեփական հավակնությունները:
Այս իմաստով ամենահատկանշելին թերևս փաստագրական իրողությունների իրական բովանդակության ներկայացման ձևաչափն է, որի շուրջ, ըստ երևույթին, փորձում է խաղալ ադրբեջանական կողմը: Բանն այն է, որ 19-րդ դարասկզբին Ղարաբաղ անվան տակ ժամանակակիցները ընկալում էին ոչ միայն ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի, այլև ողջ Ղարաբաղի խանության տարածքները: Վերջինիս մակերեսը, որն իր մեծությամբ մոտ 3 անգամ գերազանցում էր ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքը, արևելքում տարածվում էր Քուռ գետի ողջ երկայնքով մինչև Քուռի և Արաքսի ջրբաժանը, իսկ հարավից Արաքս գետի երկայնքով ձգվում էր մինչև Նախիջևանի խանության սահմանները(9): Այդպիսով` պարզորոշ է այն իրողությունը, որ ինչպես Պարսկաստանից 1828 թվականին դեպի Ղարաբաղ տեղի ունեցած հայերի որոշակի խմբերի արտագաղթի մասին վկայություններն, այնպես էլ հայ և մուսուլմանական ընտանիքների համեմատական թավաքանակների մասին վկայությունները վերաբերվում են ոչ միայն կոնկրետ ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի տարածքին, որի տպավորությունը այս ամենից անտեղյակ ընթերցողների շրջանակում փորձում են ձևավորել ադրբեջանցի պատմաբանները, այլև շատ առավել ընդարձակ մի տարածքի, որն իր մեջ ընդգրկում էր ոչ միայն ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, կամ առհասարակ Ղարաբաղի Խանության լեռնային տարածքի մեծ մասը, այլ նաև Դաշտային Դարաբաղի և ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի տարածքին արևմուտքից հարող նախկին Կուբաթլիի շրջանի հյուսիսային հատվածը և Քելբաջարի, Լաչինի շրջանները:
Այսուհանդերձ անգամ մի կողմ թողնելով այն փաստը, որ նույնիսկ Դաշտային Ղարաբաղի տարածքները, ինչպես նշում է գերմանացի ճանապարհորդ Յոհան Շիլտբերգերը իր “Յոհան Շիլտբերգերի ճանապարհորդությունը Եվրոպայով, Ասիայով և Աֆրիկայով 1394-1427 թվականներին” աշխատության մեջ, եղել են հայաբնակ(10) (նախքան այստեղ առավել ուշ շրջանում թուրքական էթնիկ վերաբնակեցումները) և գալով Ղարաբաղի տարածքի էթնիկ կազմի վերաբերյալ ադրբեջանցի պատմաբանների կողմից բերվող վկայություներին, հատկանշելի է նաև այն, որ այդ վկայություններում շեշտադրումը կատարվում է ոչ թե տարածքի բուն բնակչության, այլ այդտեղ առկա ընտանիքների թվաքանակի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալների մեջբերման վրա, ինչն իրականում առավել լղոզված և ոչ հստակ պատկեր է ստեղծում տիրող դեմոգրաֆիական իրավիճակի պարզաբանման հարցում: Մասնավորապես, չնայած Դ.Հասանլին իր վերոհիշյալ հոդվածի մեջ հատուկ վստահությամբ է հղում կատարում 1823 թավականին կազմված “Ղարաբաղյան գավառի նկարագրությունը” փաստաթղթում տեղ գտած Ղարաբաղի մարզում առկա գյուղական բնակավայրերի և գրանցված ընտանիքների ազգային պատկանելության վերաբերյալ տվյալներին, վերջինս գերադասում է չհիշատակել միևնույն փաստաթղթում առկա բնակչության էթնոկազմերի հարաբերակցության և դրանց թվաքանակի վերաբերյալ ուղղակիորեն բերվող տվյալները, որոնց համաձայն հայերը Ղարաբաղի լեռնային հատվածում կազմել են բնակչության 84,6 %-ը, թաթարները՝ 14,7 %-ը, իսկ քրդերը՝ 0,7 %-ը (11): Այս առումով ուշագրավ է նաև ամերիկահայ պատմաբան պրոֆեսոր Ջորջ Բուրնությանի վկայությունը, ով 2009թ. իր կողմից ՌԴ պետական արխիվում այս փաստաղթի թարգմանության նպատակով բնօրինակի ուսումնասիրության արդյունքների մասին նշում է, որ Ղարաբաղի լեռնային հատվածում առկա շուրջ 300 հարյուր գյուղերից շուրջ կեսը եղել են հայկական, իսկ մյուս կեսը` թաթարական: Հայկական գյուղերն ըստ այդմ կենտրոնացած են եղել հիմնականում Ղարաբաղի այն 5 մելիքությունների կազմում, որոնց նախկին տարածքը նույնանում է ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության տարածքի հետ: Հայերի թիվն այստեղ 1822 թվականի դրությամբ կազմել է ընդհանուր բնակչության 96.3 %-ը, իսկ թաթարներինը` միայն 3.6%-ը(12):
Այսպիսով ակնհայտ է դառնում նաև այն իրողությունը, որ եթե 1822-1823 թթ. դրությամբ հայերի թվաքանակը նախկին Ղարաբաղի խանության լեռնային տարածքներում և հատկապես ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում բացարձակորեն գերազանցել է տեղաբնակ թաթարների (ադրբեջանցիների) թվաքանակը, ապա անգամ 1828 թվականին Իրանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության ներկայիս տարածք հայերի վերաբնակեցման դեպքում էլ (որը դեռևս վիճելի հարց է, քանի որ ինչպես նշվեց, նախկինում Ղարաբաղ կոչվող տարածքը և ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքները նույնական չեն) խոսք չի կարող լինել, որ ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության տարածքի նախկին էթնոկազմը այս վերաբնակեցումների արդյունքում ենթարկվել է մինչ այդ այստեղ բնակվող ադրբեջանցիների համար ճակատագրական նշանակություն ունեցող փոփոխության:
Նման թեզը, չնայած ադրբեջանցի պատմաբանների կողմից իրավիճակն այլ գույներով ներկայացնելու, ճշմարիտ գիտնականին ոչ հարիր, ջանքերին, համենայնդեպս, նախկին Ղարաբաղի խանության լեռնային և հատկապես ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության տարածքների ազգաբնակչության մասով զուրկ են որևէ իրական հիմքերից: Եթե վերջաբանի փոխարեն ամփոփելու լինենք վերը շարադրվածը, ապա փաստորեն հայերի վերաբնակեցումների վերաբերյալ ադրբեջանական պատմագիտության մոտեցման մեջ հատկապես առավել շոշափելիորեն են ուրվագծվում հետևյալ մոտեցումները.
1)Անկախ համաշխարհային ակադեմիական միջավայրում այս մասին հայտնի փաստերից և ընդունված տեսակետից, հայերի վերաբնակեցման հարկ է նշված գործընթացը դիտարկել ոչ թե պատմական ողջ ժամանակշրջանի կտրվածքով, պատմական մեկ ամբողջության մեջ, այլ` սկսած միայն դրա առանձին դրվագից:
2)Սեփական թեզը հիմնավորելու համար ընտրել և հանրությանը ներկայացնել միայն այն վկայությունները, որոնք մասնակիորեն խոսում են այդ թեզի օգտին` լռելով մնացյալ վկայությունների և փաստերի մասին, որոնք, ընդհակառակը, ուղղակիորեն ապացուցում են դրա անլիարժեքությունը:
Որքանով կարելի է, այդպիսով, նման թեզը համարել գիտական, որտեղ է այս դեպքում իրականությունը և կեղծիքը, որքանով է արդարացված Հ.Ալիեվի կողմից 1998 թվականի մարտի 26–ի հրամանագրով այս խնդրի վերաբերյալ ադրբեջանական հասարակությանը և ադրբեջանական ակադեմիական շրջանակներին այլևս իրավաբանորեն պարտադրված տեսակետը, թողնում ենք ընթերցողների կարծիքին:

17 December 2011 - 09:57 AMT
В частности, азербайджанский историк, доктор исторических наук Д. Гасанлы в своей статье писал: “После ликвидации ханств в Северном Азербайджане была введена комендантская система управления. Весь Карабах с центром в Шуше был включен в состав мусульманского округа, возглавляемого Военно-окружным начальником мусульманских провинций. Но подобное распределение совершенно не соотносилось с этнографическими, историческими, религиозными и бытовыми особенностями местного населения. В Карабахе это проявилось особенно резко. Демография постепенно превращалась в инструмент политики. На заре армянского переселения в 1823 году российская администрация подготовила "Описание Карабахской провинции", содержавшее статистические сведения о населении этого края и его этнорелигиозном составе. Судя по статистическим данным, подготовленным русскими учреждениями, в Карабахской области в те времена было 600 селений, из которых 450 были мусульманскими и только 150 зарегистрированы как армянские. Судя по этому заслуживающему доверия источнику, в 1823 году в Карабахской области проживали 20 095 семей, из которых 15 729 были мусульманскими и 4 366 (21,7%) армянскими. Действительное состояние дел в Карабахе правдиво описано в трудах русских исследователей ХIХ века и в официальных публикациях, освещающих государственную политику. По переписи 1832 года, число семей в Карабахе достигло 20 456, а число армянских семей за те же десять лет возросло до 31,6%. В Шуше, считающейся центром Карабаха, в 1823 году из 1 532 семей 1 111 были мусульманскими (72,5%), 421 семья была армянской (27,5%), но уже к 1832 году за счет армянских переселенцев этот показатель достиг 44,9%. Русский военный историк В. Потто отмечает, что первое большое переселение армян в Карабах состоялось в 1828 году. Он пишет, что 16 марта 1828 года из Ирана в Иреванскую область выехали 40 тыс. армянских семей. Однако из-за нехватки хлеба 5 тыс. семей — первая группа переселенцев — вынуждена была долгое время ждать на берегу Аракса и, в конце концов, была направлена в Карабах”(1). Еще один азербайджанский автор – Г.Д. Халилов отмечает: “ В горную зону Елизаветпольской губернии 124.000 армян были переселены официально, а часть — неофициально. Вообще, в 1828—1830 гг. в горную зону Елизаветпольской губернии было переселено 200 тысяч армян. Хотя в годы Крымской войны в Закавказье и были переселены армяне, их численность, к сожалению, не была зарегистрирована. В годы русско-турецкой войны 1877—1879 гг. в Закавказье было переселено 85 тысяч армян. После этой войны продолжалось переселение армян в Закавказье как с семьями, так и в одиночку ”(2). Исследование процесса переселения армян, а также включение его в азербайджанскую историографию азербайджанскими историками не случайно. В связи с этим примечателен указ “О Геноциде азербайджанцев” от 26 марта 1998 года, изданный президентом Азербайджана Г. Алиевым, содержание которого проливает свет на идеологию развития этой теории. В нем, в частности, говорится: “С подписанных в 1813 и 1828 годах Гюлистанского и Туркманчайского договоров началось расчленение азербайджанского народа, передел наших исторических земель. Продолжением национальной трагедии разделенного азербайджанского народа стала оккупация его земель. В результате реализации этой политики в кратчайшие сроки было осуществлено массовое переселение армян на азербайджанские земли.
Неотъемлемой частью оккупации азербайджанских земель стала политика геноцида. Несмотря на то, что размещенные на территориях Иреванского, Нахчыванского и Карабахского ханства армяне составляли меньшинство по сравнению с проживающими там азербайджанцами, под опекой своих покровителей (имеются в виду русские) они добились создания такой административно- территориальной единицы, как так называемая "армянская область" (3).”
Таким образом, становится ясно, к чему ведут исследования азербайджанских историков и высокопоставленных чиновников о переселениях армян тех лет. Теперь относительно упомянутой теории можно выделить три важнейших обстоятельства, которые имеют принципиальное значение для последующих наших выводов. Первое обстоятельство – таким образом, азербайджанские историки пытаются связать территориальную принадлежность не с фактом существования независимого азербайджанского государства на данной территории в этот период времени (что естественно, поскольку, как известно, подобного государства в тот период и на самом деле не существовало), а с фактом исторической принадлежности этих земель азербайджанцам. Второе обстоятельство относится к наличию многочисленной армянской общины в Иране в начале 19 века, о причинах образования которой, однако, азербайджанские историки и представители власти умалчивают. И третье обстоятельство – это особое подчеркивание азербайджанскими историками процесса переселения армян в данный период времени в Нагорный Карабах, цель которого – доказать, что большая часть нынешнего населения Нагорного Карабаха не является коренными этническими жителями этих территорий, а являются потомками переселенных из Ирана армян. С другой стороны, для выяснения научной обоснованности этой теории, а также степени беспристрастности ее академического построения, необходимо рассмотреть процесс переселения армян в Закавказье в разрезе более длительного исторического периода времени, чем год 1828, часто приводимый в качестве примера азербайджанскими историками.
Первая значительная волна переселений армян с нынешних армянских территорий, находящихся с 6 века до н. э. в составе различных армянских королевств, начинается после падения правления Армянской династии Багратидов(4) в 885-1045 гг. и первого разрушительного вторжения на эту территорию турок-сельджуков(5). Произошедшее можно объяснить, учитывая тот факт, что греки в короткий период византийского господства (1045-1065) необдуманно распустили армянское войско численностью около 80 тысяч человек, которое до этого являлось одним из самых боеспособных и дисциплинированных на территории Ближнего Востока. В результате жесткой налоговой и экономической политики, проводимой греками, а также попыток обратить традиционные христианские церковные догмы Армянской Апостольской Церкви в православные, среди армянской общественности вызвали волну недовольства по отношению к византийским властям. В результате всего этого сельджукам довольно легко удается завоевать открытые и незащищенные границы Армении, а позднее, уже в 1071 году, разбив и византийские войска, утвердиться в Малой Азии.
Дальнейшие переселения армян происходят интенсивнее в ходе захватнических походов татаро-монгольских завоевателей, а затем и войска Тамерлана, в результате чего, в частности, монгольский военный предводитель Тохтамыш захватывает в плен более десятка тысяч армян Карабаха и Сюника(6). Еще одна значительная волна переселений отмечается в начале 17 века, во времена правления шаха Аббаса, когда в 1603 году около 250 тысяч армян из Восточной Армении, в основном, с территорий Нахиджевана и Араратской равнины силой были изгнаны в Иран(7) (этим и объясняется наличие многочисленной армянской общины на территории Ирана в начале 19 века, о чем азербайджанская историография упорно предпочитает не говорить). Процесс насильственного переселения армян, производимого Исмаилом 1-ым, а затем и шахом Аббасом, параллельно сопровождается массовыми заселениями на восточных территориях Армении, в частности, на территорию Еревана, турецких кизилбаши и ахча-кьонлу каджаров(8). Таким образом, проясняется историческая действительность относительно того, что, начиная с 11 века, после продолжительных, вынужденных переселений этнических армян из Восточной Армении и заселение этих территорий турками проходили единовременно и параллельно. Это также позволяет отвечать на вопрос о том, откуда и как в ходе истории на территории восточной Армении формируется тюркоязычный мусульманский элемент, на преобладающую численность которого и ссылаются азербайджанские историки при приведении статистических данных 19 века – с целью доказать то обстоятельство, что территория нынешней Армении исторически принадлежала азербайджанцам, а более поздние переселения армян на эти земли (которые таким образом являлись попросту их возвращением на историческую родину) – представляя как исторический геноцид азербайджанского народа и передел азербайджанских земель … Фактически, если, следуя этой логике, сравнить историю переселения армян, начатого с 10 века с 10-серийным сериалом, содержание каждой серии которого будет содержать этнические переселения в течение одного века, то согласно азербайджанской историографии получится, что историю переселения армян надо смотреть не с первой, а только с девятой серии. Насколько, таким образом, придерживаются азербайджанские ученые логике целостного и объективного анализа исторических реалией оставляем без комментариев..
С другой стороны, как уже было отмечено, азербайджанская историография в своей гипотезе относительно переселений армян в начале 19 века таким же особым образом отмечает свидетельства об армянских переселениях на территории Карабаха. Причина этого ясна и не нуждается в особом уточнении. В настоящее время проблема Нагорного Карабаха остается нерешенной, а особое подчеркивание азербайджанцами факта относительно недавнего заселения армянами территории Карабаха и представление азербайджанской историографией ныне живущих на этих территориях армян как пришлых – нацелено на историческое оправдание собственных амбиций к территории Нагорного Карабаха. В этом смысле особенно примечателен нынешний формат документального представления реальных событий, вокруг которого пытается играть азербайджанская сторона. Дело в том, что в начале 19 века под названием Карабах современниками понималась не только территория нынешнего Нагорного Карабаха, но и все прилежащие к Карабахскому ханству территории. Их площадь по величине в три раза превосходила нынешнюю территорию Нагорного Карабаха, на востоке она простиралась по всей длине Куры до Аракса, а с юга – по длине реки Аракс до границ Нахиджеванского ханства(9). Итак, очевидно то обстоятельство, что, как и в случае свидетельств о переселениях отдельных групп армян из Ирана в Карабах в 1828 году, так и в случае свидетельств о сравнительном соотношении численности армянских и азербайджанских семей, речь идет не только о территориях современного Карабаха, но и об абсолютно большей территории, в которую, помимо территории современного Карабаха, входили Равнинный Карабах, а также приграничная с ним северная территория бывшей области Кубатлу, а также Лачин и Кельбаджар.
Отныне, даже отбросив тот факт, что территории Равнинного Карабаха, как отмечает немецкий путешественник Йохан Шильтбергер в своем труде «Путешествие Ивана Шильтберхера по Европе, Азии и Африке с 1394 по 1427г», были заселены армянами(10) (до этнического переселения турок) , а также руководствуясь свидетельствами азербайджанских историков об этническом составе Карабаха, примечательно и то, что в этих свидетельствах акцент ставится на численность не самого населения и людей , а на статистические данные относительно численности семей, что создает неясную и размытую картину в деле выяснения демографической ситуации. В частности, несмотря на то, что в своей вышеупомянутой статье Д. Гасанлы с большим доверием ссылается на составленное в 1823 году документе: «Описание Карабахской губернии», он предпочитает умалчивать о присутствующих в том же документе непосредственных данных о соотношении этнического состава населения и его численности, согласно которым, в горных областях Карабаха армяне составляли 84,6% населения, татары -14,7%, а курды- 0,7%(11). В этом смысле примечательно и свидетельство американского историка, профессора армянского происхождения Джорджа Бурнутяна, который о результатах проведенного в 2009 году исследования оригинала вышеупомянутого документа из госархива РФ и с целью его перевода, замечает, что из 300 деревень, находящихся в горных районах Карабаха, почти половина были армянские, а другая половина – татарские. Армянские деревни в основном были сконцентрированы в составе тех 5 меликств Карабаха, бывшая территория которых сходна с территорией современной территории Нагорного Карабаха. Численность армян, по положению на 1822 год, составляла здесь 96,3%, а татар – всего 3,6%(12). Итак, очевидно, что если, по положению на 1822-1823 годы, число армян на территории бывшего Карабахского ханства, особенно на территории НКР абсолютно превосходило численность местного татарского (азербайджанского) населения, то даже в случае переселения армян из Ирана на территорию современного НКР в 1828 году (что еще довольно спорно), и речи не могло быть о том, что бывший этнический состав современного Нагорного Карабаха претерпел роковые изменения для проживающих там азербайджанцев.
Если подвести итоги вышесказанного, то в подходе азербайджанской историографии к вопросу переселения армян особенно отчетливо вырисовываются следующие положения:
1) Независимо от принятой в международной академической среде точки зрения касательно этого вопроса и известных об этих событиях документов, рассматривать процесс переселения армян не в общем разрезе длительного исторического периода времени, а только в отдельных эпизодах.
2) Для обоснования собственной гипотезы выбирать и предоставлять общественности только те свидетельства, которые, в частности, говорят в пользу данной теории, умалчивая об остальных документах и свидетельствах, которые, наоборот, доказывают полную несостоятельность данной гипотезы.
Насколько можно считать эту гипотезу научной, где же в таком случае истина и где ложь, насколько оправдан таким образом навязанный азербайджанскому обществу и азербайджанским историкам уже имеющий юридическую силу, изданный президентом Азербайджана Г. Алиевым президентский указ “О Геноциде азербайджанцев” от 26 марта 1998 года, оставляем на суд читателей.