Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման դեպքում Թուրքիան ինչպես միշտ նյարդային կարձագանքի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Կովկաս» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի այն հարցին, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Անկարան օրինագծի ընդունման դեպքում: Սակայն հայ փորձագետը նկատել է, որ չգիտի որքանով է հավանական Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը: «Այնուամենայնիվ, սարսափները, որոնց մասին խոսում է Թուրքիան` Ֆրանսիայի կողմից Ցեղասպանության քրեականացման մասին օրինագծի ընդունման դեպքում, չեն լինի»,- ասել է նա` հավելելով, որ Ֆրանսիան Եվրոպայում կարևոր դեր է խաղում և բազմաթիվ հարցեր է որոշում, «այնպես որ ես լրջորեն չեմ վերաբերում այն հայտարարություններին, որ օրինագծի ընդունման դեպքում Թուրքիան կխզի իր հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ»:
Դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևը կդիտարկվի Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Բանաձևը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ եվրոյի չափով տուգանք: Այս կապակցությամբ Թուրքիան սպառնացել է հետ կանչել դեսպանին Փարիզից, եթե Ֆրանսիայի խորհրդարանը հավանություն տա այդ օրենքին:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Ֆրանսիային սպառնացել է պատասխան միջոցներով, եթե ֆրանսիական սենատը հաստատի օրինագիծը, որը քրեականացնում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Դավութօղլուն նաև նշել է, որ Թուրքիան խորհրդարանի քննարկման կդնի «ցեղասպանության» ճանաչման օրինագիծը, որը Ալժիրում իրականացրել է Ֆրանսիան 1945թ, և որի արդյունքում զոհվել են տեղի 45000 բնակիչներ:
Ւր հերթին ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուն Ֆրանսիայի սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման օրինագծի հնարավոր ընդունման դեպքում Փարիզի և Անկարայի հարաբերությունների վատացման «պատասխանատվությունը» դնում է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի վրա:

19 Декабрь 2011 - 09:10 AMT
Александр Искандарян: Тех ужасов, о которых говорит Турция, в случае принятия Францией билля о криминализации Геноцида не будет
В случае принятия Францией билля о криминализации отрицания Геноцида армян реакция Турции будет как обычно нервной. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор исследовательского центра “Кавказ” Александр Искандарян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, какие шаги Анкара может предпринять в случае принятия билля. Однако армянский эксперт заметил, что не знает, насколько возможно принятие во Франции билля о криминализации Геноцида армян. «Тем не менее, тех ужасов, о которых говорит Турция, в случае принятия билля не будет», – сказал он, добавив, что Франция играет важную роль в Европе и решает много вопросов, «так что я не отношусь серьезно к тем заявлениям, что в случае принятия билля Турция разорвет отношения с Францией».
22 декабря парламент Франции проголосует по законопроекту, который предполагает год тюрьмы и штраф в размере 45 тысяч евро за отрицание Геноцида армян. В связи с этим Турция пригрозила отзывом посла из Парижа, если парламент Франции одобрит этот закон.
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу пригрозил Франции ответными мерами, если французский сенат одобрит законопроект, криминализующий отрицание Геноцида армян. Также Давутоглу отметил, что Турция вынесет на рассмотрение парламента законопроект о признании геноцида, "учиненного Францией в Алжире в 1945 году, во время которого погибли 45000 местных жителей".
В свою очередь председатель ПАСЕ Мовлуд Чавушоглу возлагает «ответственность» за возможное принятие Сенатом Франции билля о криминализации Геноцида армян и ухудшение отношений между Парижем и Анкарой на президента страны Николя Саркози.