19 Դեկտեմբեր 2011 - 09:34 AMT
Ապագա երեխաների հարցում հայ հասարակությունը մեծապես նախապատվություն է տալիս տղա երեխաներին՝ վեց անգամ ավելի, քան աղջիկներին։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այդ մասին ասաց ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գագիկ Հայրապետյանը՝ ներկայացնելով «Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների տարածվածությունն ու պատճառները Հայաստանում» զեկույցը։
Հետազոտությունը, ըստ բանախոսի, հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Հայաստանի մոտ 900 հազար վերարտադրողական տարիքի կանանց 0.8 տոկոսը վերջին 5 տարիների ընթացքում կատարել է սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատում։
Իսկ դա նշանակում է, որ երկիրը յուրաքանչյուր տարի պոտենցիալ կերպով կորցնում է մոտ 1400 ապագա մայր։
«Ազգային վիճակագրական ծառայության տրամադրած տվյալներով նկատեցինք, որ ծնելիության աղջիկ-տղա հարաբերակցությունը շեղված է նորմայից՝ 100/105-ի փոխարեն կազմում է 100/115»,- ասաց բանախոսը՝ հավելելով, որ հետազոտության միջոցով փորձել են պարզել պատճառները, քանի որ դա հետագայում կարող է հանգեցնել լուրջ սոցիալական ու ժողովրդագրական խնդիրների։
Առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկաբարձ-գինեկոլոգ պրոֆեսոր Ռազմիկ Աբրահամյանը նշեց, որ երեխայի սեռը պարզելուց հետո կանանց 95 տոկոսը շարունակում է հղիությունը և միայն 5 տոկոսն է ընդհատում։
«Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումներն ամենավառն են արտահայտվում 3-րդ, 4-րդ երեխայի դեպքում, եթե նախորդ երեխաները միասեռ են՝ քաղաքաբնակ, բարձրագույն կրթություն և 100 հազար և ավելի աշխատավարձ ունեցող կանանց շրջանակում»։

19 Декабрь 2011 - 09:34 AMT
В армянском обществе отдают большее предпочтение рождению мальчиков – в шесть раз больше, чем рождению девочек. Об этом 19 декабря во время встречи с журналистами сказал исполнительный представитель армянского офиса Фонда населения ООН Гарик Айрапетян, представивший доклад на тему “Распространенность и причины искусственного прерывания беременности, связанные с полом ребенка, в Армении”.
Это исследование дает основание предполагать, что 0,8% из 900 тысяч женщин репродуктивного возраста, живущих в Армении, в течение последних пяти лет сделали аборты из-за пола будущего ребенка. Это означает, что страна ежегодно теряет около 1400 потенциальных будущих матерей.
“Из предоставленных Национальной статистической службой данных видно, что наблюдается дисбаланс соотношения мальчик-девочка: вместо 105/100 в Армении это соотношение составляет 115/100”, – сказал он, добавив, что с помощью исследования они попытались выяснить причины этого дисбаланса, который в дальнейшем может привести к серьезным социальным и демографическим проблемам.
Главный акушер-гинеколог Министерства здравоохранения РА Размик Абрамян отметил, что после определения пола ребенка 95% женщин оставляют плод, и только 5% прерывают беременность: “Прерывание беременности в связи с полом ребенка особо выражено при 3-м или 4-м ребенке”.