19 Դեկտեմբեր 2011 - 09:45 AMT
Անցնող տարին շատ հետաքրքիր էր, հատկապես, ներքին քաղաքականության առումով: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Կովկաս» հետազոտական կենտորնի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Փրոձագետը նշել է, որ ամենահետաքրքիրը ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ու իշխանությունների փոհհարաբերություններն էին: Ըստ նրա, կողմերի այդ որոշումը կապված էր 2012թ. մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ, «որպեսզի մրցակցությունը ընտրությունների ընթացքում լինի միայն քաղաքական, ոչ թե այլ ոլորտում»: Ինչպես նշել է Իսկանդարյանը, այդ գործընթացը փոխեց քաղաքական իրողութունը Հայաստանում:
Փորձագետը նշեց, որ անցնող տարում Հայաստանում վերադասավորումներ տեղի ունեցան քաղաքական վերնախավում, որոշ մարդիկ հեռացվեցին իշխանությունից, մյուսները ընդգրկվեցին իշխանության շարքերում: Ըստ նրա, այս գործընթացը, որը վաղուց է սկսվել, փորձ է հեռացնել օլիգարխներին կադրային ու քաղաքական որոշումներ կայացնելուց:
Ինչպես նշել է Իսկանդարյանը, բոլոր այդ գործընթացները կապված են առաջիկա ընտրությունների հետ և մայիսին կայանալիք ԱԺ ընտրություններից հետո քաղաքական տարին կավարտվի: Սակայն, փորձագետը չի բացառել, որ ընտրություններին կարող են հաջորդել ընդդիմության բողոքները, ինչպես դա սովորաբար լինում է:

Уходящий год был очень интересным, в особенности, в сфере внутренней политики Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор исследовательского центра “Кавказ” Александр Искандарян. В этом контексте армянский эксперт отметил, что самым интересным в текущем году был процесс взаимодействия между оппозиционным Армянским национальным конгрессом и властями Армении. По его словам, данное решение сторон было связано с предстоящими в мае 2012 года парламентскими выборами, «чтобы соперничество в ходе выборов было лишь в политической сфере, а не в другой». Как отметил Алексаднр Искандарян, этот процесс изменил политическую реальность в Армении.
Также армянский эксперт отметил, что в проходящем году также в Армении произошла смена представителей элиты, то есть отстранение определенных людей от власти, и приход других. По его словам, процесс, который начался уже давно, является попыткой отстранения олигархов от принятия кадровых и политических решений.
Как заметил Искандарян, все эти процессы имеют отношение к предстоящим выборам и после майских выборов политический год в стране закончиться. Однако армянский эксперт не исключил, что после выборов могут последовать протесты оппозиции, как это обычно бывает.