19 Դեկտեմբեր 2011 - 10:21 AMT
Անցած երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի թատերական գործիչների միության (ՀԹԳՄ) աջակցությամբ 15 երիտասարդ թատերական ռեժիսորներ բեմադրել են ներկայացումներ: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասաց միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, դա միության գլխավոր ռազմավարությունն է` օգնել երիտասարդ ռեժիսորներին: Այդ ներկայացումների թվին են պատկանում Ցոլակ Մլքե–Գալստյանի «Կոմիտասի 10 պատվիրանները», Հասմիկ Վերդյանի «Սևիլուհին», Նարեկ Ներսիսյանի «Լյուսիեն Լյուկ» և այլն: Նախագահի կարծիքով մեր երկրում երիտասարդ ռեժիսորների 5 բեմադրություն ներկայացնելը արդեն լավ թիվ է:
Ղազանչյանը հատուկ նշեց նաև 8 երիտասարդների Մոսկվայի Չեխովյան փառատոն գործուղելու փաստը, քանի որ նրանցից 4-ին միությունը գործուղել է սեփական միջոցներով:
Ղազանչյանը կարևորեց նաև օրերս ավարտված Երիտասարդ ռեժիսորների փառատոնը, որին մասնակցեցին 9 ռեժիսորներ:

19 Декабрь 2011 - 10:21 AMT
Союз театральных деятелей Армении в течение двух лет помог молодым режиссерам поставить 15 спектаклей
В течение последних двух лет при содействии Союза театральных деятелей Армении молодыми режиссерами было поставлено 15 спектаклей. Как сказал в беседе с журналистами председатель Союза Акоп Казанчян, главная стратегия Союза – поддержать молодых армянских театральных деятелей. Среди представленных спектаклей “10 заповедей Комитаса” Цолака Млке-Галстяна, “Севильянка” Асмик Вердян, “Люсьен Люк” Нарека Нерсисяна и др. По словам председателя Союза, 15 спектаклей молодых режиссеров для такой маленькой страны, как Армения, – довольно хороший показатель.
Казанчян особо отметил тот факт, что 8 молодых армянских режиссеров будут командированы на Чеховский фестиваль в Москву, поездку 4 из них оплачивает Союз.
Он также отметил важность завершившегося на днях Фестиваля молодых режиссеров, в котором приняли участие 9 режиссеров.