19 Դեկտեմբեր 2011 - 10:50 AMT
Եթե նախկինում Հայաստանում մեկ ծնունդին բաժին էր ընկնում հղիության 4 ընդհատում, ապա հիմա պատկերը ճիշտ հակառակն է՝ 1 հղիության ընդհատմանը 4 ծննդաբերություն։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկաբարձ-գինեկոլոգ պրոֆեսոր Ռազմիկ Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ հղիության ընդհատումների թիվը տարեկան կազմում է 7-7.5 հազար դեպք։
«Մի շարք գործոններով է սա պայմանավորված։ Առաջինը՝ դեռ 1996 թվականին ներդրվեց վերարտադրողական առողջության ազգային ծրագիրը։ Երկրորդ՝ մարդկանց մտածելակերպը փոխվել է և հղիությունն անտեղի չեն ընդհատում»,- մանրամասնեց բանախոսը։
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանն այն սակավաթիվ երկրներից է, որտեղ տնային պայմաններում հղիության ընդհատումների թիվը կազմում է ընդհամենը 0.3 տոկոս, իսկ տնային պայմաններում ծննդաբերությունների թիվը ձգտում է զրոյի։

Если в прошлом в Армении на одно рождение приходилось в среднем 4 аборта, то теперь сложилась обратная тенденция – 4 рождения против одного аборта. Об этом 19 декабря во время встречи с журналистами сказал главный акушер-гинеколог Министерства здравоохранения РА, профессор Размик Абрамян, добавив, что в Армении число абортов достигает 7-7,5 тысяч в год.
“Это обусловлено несколькими факторами. Во-первых, в 1996 году была внедрена Национальная программа репродуктивного здоровья. Во-вторых, многое изменилось в сознании людей, сейчас без веских причин стараются не прерывать беременность”,- уточнил Абрамян.
Он также добавил, что Армения является одной из тех малочисленных стран, где число домашних абортов составляет всего 0,3%, а число родов в домашних условиях стремится к нулю.