«Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների կրոնական գույքը վերադարձնելու մասին» թիվ 306 բանաձևի ընդունումն ԱՄՆ Կոնգրեսում ու Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացոնղ օրինագծի քննարկումը Ֆրանսիայի խորհրդարանում ապացուցում է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը շարունակվում է: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնակատար Հայկ Դեմոյանը: «Անշուշտ, կրոնական գույքը վերադարձնելու մասին բանաձևում ուղղակիորեն չի ասվում Հայոց ցեղասպանության մասին, սակայն, այն ապացուցում է, որ Թուրքիան խախտել է միջազգային իրավունքի սկզբունքները՝ գույքի պահպանում և վերադարձ»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով դեկտեմբերի 22-ին կայանալիք քննարկմանը Ֆրանսիայի խորհրդարանում՝ Դեմոյանը նշել է, որ Թուրքիայից հնչող սպառնալիքներն արդեն սովորական երևույթ են, որը չի կարող ազդել Ֆրանսիայի խորհրդարանի որոշման վրա: «Ժամանակ առ ժամանակ Թուրքիայի իշխանությունները սպառնում են ետ կանչել դեսպանին ու խզել հարաբերությունները, սակայն, դա ոչ մի արդյունք չի տա»,-ասել է նա:
Դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանը կքվեարկի օրինագծի վերաբերյալ, որով նախատեսվում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար: Թուրքիան սպառնում է ետ կանչել դեսպանին օրինագծի ընդունման դեպքում:
2011թ. աշնանը սպառվեց Հայկ Դեմոյանի պաշտոնավարման ժամկետը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում: Քվեարկությունը տնօրենի պաշտոնի համար տեղի կունենա 2012թ. հունվարին:

Принятие резолюции 306 «О возврате религиозного имущества нацменьшинствам Турции” Конгрессом США и обсуждение законопроекта по криминализации отрицания Геноцида армян парламентом Франции доказывает, что процесс признания Геноцида продолжается. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил исполняющий обязанности директора музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
“Конечно, в резолюции о возврате религиозного имущества нацменьшинствам Турции напрямую не говорится о Геноциде армян, однако, она доказывает, что Турция нарушила принципы международного права (сохранение и возврат имущества)”, – отметил он.
Касаясь предстоящего 22 декабря обсуждения в парламенте Франции билля о криминализации отрицания Геноцида армян, Демоян заметил, что угрозы со стороны Турции – обычное явление, которое не может повлиять на решение парламента Франции. “Время от времени власти Турции грозятся отзывом посла и разрывом отношений, однако это ни к чему не приводит”, – подчеркнул он.
22 декабря парламент Франции проголосует по законопроекту, который предполагает год тюрьмы и штраф в размере 45 тысяч евро за отрицание Геноцида.В связи с этим Турция пригрозила отзывом посла из Парижа, если парламент Франции одобрит закон.
14 декабря Палата представителей Конгресса США приняла резолюцию 306 “О возврате религиозного имущества нацменьшинствам Турции”.
Осенью 2011 года истек пятилетний срок исполнения Айком Демояном обязанностей директора музея-института Геноцид армян. Голосование по назначению директора музея-института будет проведено в январе 2012г.