19 Դեկտեմբեր 2011 - 12:42 AMT
PanARMENIAN.Net-ը գիտության ակտիվ լուսաբանման համար արժանացել է երկու մրցանակի` Հայկական աստղագիտական ընկերակցության և Օքսֆորդի համալսարանի հայկական ընկերության կողմից: Բյուրականի աստղադիտարանում կայացած հանդիսավոր արարողության ընթացքում մրցանակի է արժանացել ինչպես PanARMENIAN.Net գործակալությունը, այնպես էլ այն ներկայացնող լրագրող Հայկ Խալաթյանը: Հարկ է նշել, որ բացի PanARMENIAN.Net-ից ներկայացված էին և պարգևատրվել են նաև «Մեդիամաքսն» ու «Արմենպրեսը»: Մրցանակներ են ստացել նաև տպագիր ԶԼՄ-ների և հեռուստատեսության ներկայացուցիչներ:
«Ինչպես գիտությունը լուսաբանվի հասարակության մեջ և ղեկավարության շրջանակներում, այնպիսի արդյունքներ էլ կարելի է սպասել»,-պարգևատրմանը հայտարարել է հայ Հայկական աստղագիտական ընկերակցության նախագահ Արեգ Միքայելյանը: Նա ընդգծել է ԶԼՄ-ում գիտության լուսաբանման գործունեության ակտիվացման կարևորությունը, նախ և առաջ գիտնականների կողմից: Որպես նման աշխատանքների արդյունավետության օրինակ նա բերել է Հայաստանի Գիտական լրագրողների խումբը, նշելով, որ գործը սկսելով 2010թ դեկտեմբերի 13, այն տարածել է Հայկական աստղագիտական ընկերակցության 112 մամլո հաղորդագրություն, որի արդյունքում ԶԼՄ-ում ավելի քան 1000 հրապարակումներ եղան»,- ընդգծել է նա, ցավ հայտնելով, որ գիտության մյուս ոլորտների ներկայացուցիչները նույնքան ակտիվ չեն:
Հանդիսավոր արարողության ընթացքում մրցանակներ են շնորհվել նաև աստղագիտության լավագույն ուսուցիչներին`գալիլեյան ուսուցիչներին, ի պատիվ մեծն աստղագետ – գիտնական Գալիլեո Գալիլեի:

Информационное агентство PanARMENIAN.Net было удостоено сегодня двух наград за активное освещение от имени Армянского астрономического общества и Армянского общества Оксфордского университета. В ходе торжественной церемонии прошедшей в Бюраканской обсерватории, награды удостоились как само агентство PanARMENIAN.Net, так и представляющий агентство журналист Айк Халатян. Следует отметить, что из информагентств наряду с PanARMENIAN.Net были отмечены и награждены “Арменпресс” и “Медиамакс”. Награды также получили представители печатных СМИ и телевидения.
“Как наука будет освещена в обществе и среди руководства, такой и можно ожидать результат”,- заявил на награждении глава Армянского астрономического общества Арег Микаелян. Он подчеркнул важность активизации деятельности по освещению науки в СМИ, в первую очередь ос стороны ученых. В качестве примера эффективности подобной работы он привел Группу научных журналистов Армении, отметив, что начав работу 13 декабря 2010, она разослала за это время 112 пресс-релизов Армянского астрономического общества, что привело более чем тысяче публикаций в СМИ. “В 10 раз выросло количество публикаций”,-подчеркнул он, выразив сожаление, что ученые из других сфер не так активны.
Во время торжественной церемонии были вручены также награды лучшим учителям астрономии – “Галилейские учителя”, в честь великого ученого-астронома Галилео Галилея.