19 Դեկտեմբեր 2011 - 14:35 AMT
Աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը կեզրափակի տարվա շրջագայությունները դեկտեմբերի 24-ին Երևանում: Այդ մասին նշված է ձութակահարի պաշտոնական կայքում: Միայն դեկտեմբերին նա ելույթ է ունեցել Գերմանիայում, Նիդերլանդներում, Պորտուգալիայում, և ունեցել 7 համերգ: Եզրափակիչ համերգը տեղի է ունենալու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնվել է 1985 թվականին Երևանում՝ երաժիշտ-դաշնակահարների ընտանիքում։ 1993 թվականից ընտանիքը տեղափոխվել է Գերմանիա՝ մշտական բնակության։ Ջութակ նվագել սկսել է վեց տարեկանից՝ պրոֆեսոր Պետրոս Հայկազյանի դասարանում, ուսումը շարունակել է պրոֆեսոր Գ. Ժիսլինի դասարանում՝ Վուրցբուրգ քաղաքում, իսկ 1996 թվականից աշակերտում է Յոզեֆ Ռիսսինին՝ Կարլսռուհեյի երաժշտկան բարձրագույն դպրոցում։ 9 տարեկանում Խաչատրյանը առաջին անգամ հանդես է եկել սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ որպես մենակատար։ Տարբեր սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ հանդես է եկել աշխարհի շուրջ 50 երկրներում, այդ թվում և Հայաստանում՝ տարին 1-2 անգամ։ Պարբերաբար մասնակցում է դասական երաժշտության երևանյան Վերադարձի փառատոնին։

19 Декабрь 2011 - 14:35 AMT
24 декабря известный армянский скрипач Сергей Хачатурян в Ереване завершит гастрольный тур 2011 года. Об этом сообщается на официальном сайте скрипача. Только 7 декабря он успел выступить с семью концертами в Германии, Нидерландах и Португалии. Финальное выступление состоится в концертном зале им. Арама Хачатуряна, скрипач выступит с Государственным филармоническим оркестром Армении.
Сергей Хачатурян родился в 1985 году в Ереване в семье музыкантов-пианистов. В 1993 году его семья переехала в Германию на постоянное жительство. Играть на скрипке начал с шести лет в классе профессора Петроса Айказяна, продолжил учебу в Вюрцбурге у Григория Жислина, а с 1996 года учился у Высшей школе музыки Карлсруэ у Иосифа Рисина. В 9 лет Хачатурян впервые выступил с симфоническим оркестром в качестве солиста. С различными симфоническими оркестрами выступал в более чем 50 странах мира, в том числе и в Армении. Получил первое международное признание в 2000 г., став самым молодым победителем за всю историю Международного конкурса скрипачей имени Сибелиуса. В 2005 г. выиграл также Международный конкурс имени королевы Елизаветы — после этой победы Хачатурян был принят президентом Армении Робертом Кочаряном, выразившим пожелание, чтобы Хачатурян хотя бы раз в году выступал с концертами на родине.