Հայաստանի և Թուրքիայի գիտական շրջանակները պատրաստ են երկու երկրների ներկայացուցիչների միջև բարձրացնել դիվանագիտական հարաբերությունների վերահաստատման հարցը: Այդ մասին դեկտեմբերի 20-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը: Ինչպես հաղորդել է հայ տնտեսագետը, վերջերս ինքը մասնակցել էր Անկարայում տարածաշրջանային տնտեսական համաժողովին, որտեղ Հայաստանի միակ ներկայացուցիչն էր: «Հարաբերությունների շատ բարդ իրավիճակում քննարկվում էին տարածաշրջանային զարգացման հարցեր և դրանց ազդեցությունը Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության և հարաբերությունների բարելավման վրա»,-ասել է նա:
Այս առնչությանբ Թաթուլ Մանասերյանը հավելել է, որ Թուրքիայում կան առաջադեմ մտածողությամբ մարդիկ, ովքեր հակված են երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը: «Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել հաջորդ համարժեք համաժողովն անցկացնել 2012թ Հայաստանում»,-ասել է նա:

Научные круги Армении и Турции готовы лоббировать среди представителей правительств двух стран вопрос возобновления дипотношений. Об этом 20 декабря на пресс-конференции в Ереване заявил доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян. Как сообщил армянский экономист, недавно он принимал участие в региональном экономическом форуме в Анкаре и был единственным представителем от Армении. «В очень сложной ситуации обсуждались вопросы регионального развития и их влияние на возможный диалог Армения-Турция по улучшению отношений», – сказал он.
В связи с этим Татул Манасерян добавил, что в Турции есть люди с передовым мышлением, которые склонны к налаживанию двусторонних отношений. «Была достигнута договоренность провести следующий аналогичный форум в Армении в 2012 году», – сказал он.