Ընդդիմադիր ՀՅԴ կուսակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի կարծիքով, Հայաստանում ազնիվ և արդար ընտրությունների անցկացման գլխավոր սպառնալիքը երկրում աղքատների թիվն է: «Հիմնական խնդիրն այն սոցբազայում է, որի հետ մենք գնում ենք ընտրությունների»,-Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է նա: Մինասյանի խոսքով, հաշվի առնելով երկրում առկա աղքատների թիվը, ոչ միայն միամիտ է խոսել ազնիվ և արդար ընտրությունների անցկացման մասին, այլ նաև դա կարելի է համարել դեմագոգիա:
ՀՅԴ անդամը քննադատել է նոր ընտրական օրենսգիրքը` հայտարարելով, որ այնտեղ հաշվի չեն առնվել ընդդիմության հիմնական առաջարկները: Մինասյանը նշել է նաև, որ ընտրական օրենսդրության բարելավման համար պայքարում Դաշնակցությունը այլ ընդդիմադիր ուժերի, մասնավորապես` ՀԱԿ-ի կողմից չի ստացել արժանի աջակցություն:
Մինասյանն առաջարկել է իշխանություններին ընտրությունների օրը իր հաշվին բոլոր ընտրատեղամասերում իրականացնել տեսանկարահանումներ, ինչպես նաև արգելել նախընտրական «բարեգործությունը» և ընտրությունների օրը անմիջական միջամտությունը: Նա նաև անթույլատրելի է համարել կոալիցիոն ուժերի կողմից իրականացվող ագիտացիոն քարոզարշավը, որը ֆինանսավորվում է պետբյուջեից` վարչական ռեսուրսի օգնությամբ:
Նա նաև պատասխանել է ՀՀԿ պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանի աղքատության վերաբերյալ այն դիտողությանը, որ Դաշնակցությունը ևս ժամանակին մտնում էր կոալիցիայի մեջ, և նրա ներկայացուցիչների գլխավորած նախարարություններում ամեն ինչ չէ, որ կարգին էր: Մինասյանը նկատել է, որ Դաշնակցության`կոալիցիայում գտնվելու ժամանակահատվածում, երկրում աղքատության մակարդակը կազմել է 26% ներկայիս 54% փոխարեն:

По мнению депутата от оппозиционной партии АРФ Дашнакцутюн Арцвика Минасяна, главной угрозой для проведения справедливых и честных выборов в Армении количество бедняков стране. “ основная проблема заключается в той социальной базе, с которой мы идем на выборы”,-заявил он на пресс-конференции в Ереване. По словам Минасяна, с учетом того количества бедняков, которые есть в стране, говорить о проведении честных и справедливых выборов не только наивно, но и является демагогией.
Депутат от АРФД подверг критике и новый Избирательный кодекс, заявив, что в нем не были учтены основные предложения оппозиции. Минасян также отметил, что в борьбе за улучшение избирательного законодательства Дашнакцутюн не получила должной поддержки от других оппозиционных сил, в частности Армянского национального конгресса (АНК).
Минасян предложил властям организовать за свой счет видеосъемку во всех избирательных участках в день выборов, а также запретить “благотворительность” до выборов и прямое вмешательство в них в день выборов. Он также счел недопустимым проводимые коалиционными партиями агитационные мероприятия за счет госбюджета или при помощи административного ресурса.
Он ответил и на замечание депутата от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ованнеса Саакяна относительно уровня бедности, что Дашнакцутюн и само в свое время входило в коалицию, и не все было идеально в возглавляемых представителями партии министерствах. Минасян заметил, что во время нахождения Дашнакцутюн в коалиции, уровень бедности в стране составлял 26% против нынешних 54%.