Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանան և թուրքմենական Մարի քաղաքը հայտարարվել են 2012թ. Անկախ Պետությունների Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաքներ. նման որոշում է ընդունվել երեքշաբթի օրը ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այդ քաղաքները կշարունակեն «Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաքները» Միջպետական ծրագրի փորձնական փուլի իրականացումը` ընդունելով էստաֆետը բելոռուսական Գոմելից և ռուսական Ուլյանովսկից:
Ծրագրի հիմնական նպատակներն են միջմշակութային երկխոսության խթանումը` որպես վստահության և փոխըմբռնման հիմք, երկրների մշակութային ներուժերի միավորումը, Համագործակցության միջազգային հեղինակության բարձրացումը:
Ենթադրվում է, որ ամեն տարի ԱՊՀ-ում հայտարարվելու են երկու մշակութային մայրաքաղաքներ` մեկական ԱՊՀ մասնակից պետություններից:

20 Декабрь 2011 - 14:47 AMT
Столица Казахстана города Астана и туркменский город Мары объявлены культурными столицами Содружества Независимых Государств в 2012 году – такое решение было принято во вторник в ходе неформальной встречи глав государств-участников СНГ, пишет РИА Новости.
Эти города продолжат реализацию пилотного этапа Межгосударственной программы "Культурные столицы Содружества", приняв эстафету у белорусского Гомеля и российского Ульяновска.
Основные цели программы – стимулирование межкультурного диалога как основы доверия и взаимопонимания, объединение культурных потенциалов стран, повышение международного авторитета Содружества.
Предполагается, что ежегодно в СНГ будут объявляться две культурные столицы – по одной от государства-участника СНГ.