Ընդդիմադիր «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Պետրոս Մակեյանը քննադատաբար է գնահատում իշխող կոալիցիայի ապագան: «Դաշնակցությունը դուրս եկավ կոալիցիայից, ՕԵԿ-ը քաղաքական դիակ է, իսկ «Բարգավաճ Հայաստանը» ժամանակ առ ժամանակ փորձում է դուրս պրծնել ՀՀԿ-ի կապանքներից»,-հայտարարել է նա 2012թ. քաղաքական օրակարգին նվիրված քննարկման ժամանակ:
Մակեյանը չի բացառել, որ ԲՀԿ գործողությունները բացատրվում են Արթուր Բաղդասարյանի սինդրոմով և միայն իմիտացիա են ընդդիմադիր ձայներ գրավելու ակնկալիքով:
Իր հերթին ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը նշել է, որ կոալիցիոն կուսակցությունները գործում են կոալիցիոն հուշագրին համապատասխան: «Ոչ մի քաղաքական ուժ հայտարարություն չի արել կոալիցիայից հրաժարվելու մասին և չի պատրաստվում անել, ինչպես վկայում են նրանց վերջին հայտարարությունները»,-ասել է նա:
2008թ. նախագահական ընտրություններում այն ժամանակ ընդդիմադիր «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, որը երրորդն էր հավաքած ձայների քանակով, սատարեց իշխանության թեկնածու Սերժ Սարգսյանին, ինչը դժգոհություն առաջացրեց հանրության շրջանում և լուրեր, թե նա նախապես գործարքի մեջ էր մտել իշխանությունների հետ:

21 Декабрь 2011 - 09:06 AMT
Представитель оппозиционного Армянского Национального Конгресса, лидер партии "Демократическое отечество" Петрос Макеян критически оценил будущее правящей коалиции Армении. “Партия Дашнакцутюн вышла из коалиции, “Оринац Еркир” является политическим трупом, а “Процветающая Армения” время от времени пытается вырваться из пут РПА”, – заявил он на политическом обсуждении, посвященном политической повестке 2012 года.
При этом Макеян не исключил, что действия “Процветающей Армении” объясняются синдромом “Артура Багдасаряна” и являются лишь имитацией для привлечения оппозиционных голосов.
В свою очередь секретарь парламентской фракции правящей РПА Гагик Меликян подчеркнул, что коалиционные партии действуют в соответствии с коалиционным меморандумом. “Ни одна политическая сила не сделала заявления об отказе от него и не собирается делать, как свидетельствуют их последние заявления”, – сказал он.
На президентских выборах 2008г. лидер тогда оппозиционной партии “Оринац Еркир” Артур Багдасарян, бывший третьим по количеству набранных голосов, поддержал кандидата от партии власти – Сержа Саргсяна, что вызвало резкое недовольство в обществе и слухи, что он заранее был в сговоре с властями.