«Ձմեռային փառատոն 2011» շրջանակներում Երևանի Սիրահարների այգում տեղի կունենա բնապահպանական տոնածառերի մրցույթ, որոնք պատրաստված կլինեն վերամշակված նյութերից: Ինչպես Երևանում հայտարարել է «Կանաչաստան» ՀԿ ղեկավար Տիգրան Ճորոխյանը, ներկայացված աշխատանքները կցուցադրվեն Ձմեռային փառատոնի շրջանակներում, իսկ լավագույնը կարժանանա մրցանակի՝ երկու անձի համար երկօրյա հանգիստ Դիլիջանում Dilijan Paradise հյուրանոցում: «Հաղթղ կճանաչվի այն տոնածառը, որը կստանա ձայների առավել քանակությունը ժյուրիից և հանրային քվեարկության արդյունքում»,-ասել է նա:
Ճորոխյանը նշել է նաև, որ Ձմեռային փառատոնի շրջանակներում երեխաները կսովորեն վերամշակվող նյութերից ամանորյա խաղալիքներ, զարդարանքներ ու տոնածառեր պատրաստել:
Իր հերթին փառատոնի անցկացման գաղափարի հեղինակ Րաֆֆի Նիզիբլյանն ասել է, որ ցուրտ եղանակի պատճառով վարպետության դասերը կանցնեն վրաններում, որոնք կտաքացվեն:

В рамках «Зимнего фестиваля Армении 2011» в Ереване в Парке влюбленных, пройдет конкурс экологических елок, изготовленных из переработанных материалов. Как заявил на пресс-конференции в Ереване директор общественной организации «Каначастан» Тигран Чорохян, представленные работы будут выставлены во время фестиваля, а лучшая получит приз – отдых в гостинице “Dilijan Paradise” на двоих. “Победителем будет выбрана елка, которая получит наибольшее количество голосов от жюри и в результате общественного голосования”, – отметил он.
Чорохян также сообщил, что в рамках Зимнего фестиваля детей научат изготавливать елочные игрушки, украшения и елки из переработанных материалов.
В свою очередь автор идеи проведения фестиваля Раффи Низиблян сказал, что из-за холодной погоды мастер-классы будут проходить в палатках, которые будут обогреваться.