21 Դեկտեմբեր 2011 - 12:12 AMT
2011թ. ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համար ամենաակտիվն ու արդյունավետն էր, վստահ է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Մենք 22 հանրապետական նշանակության միջոցառում ենք անցկացրել, ներառյալ հանրահավաքները, երթերը և 8-օրյա շուրջօրյա նստացույցը»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ըստ Զուրաբյանի, ՀԱԿ-ին հաջողվեց վերականգնել ժողովների ու երթերի ազատության իրավունքը, այդ թվում նաև Ազատության հրապարակում, հրապարակայնորեն ներկայացնել նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու խորհրդարանի ոչ լեգիտիմության քաղաքական և իրավական հիմքերը: «Նրանց չհաջողվեց քաղբանտարկյալներին օգտագործել որպես սակարկության առարկա»,-ասել է նա: Զուրաբյանը նշել է նաև, որ ՀԱԿ-ին հաջողվեց ստիպել իշխանություններին քաղաքական երկխոսություն սկսել ընդդիմության հետ: Ընդ որում այդ ձախողման մեղքը նա ամբողջությամբ բարդեց իշխանությունների վրա, որոնք, ըստ նրա, զիջումների չգնացին երկրում ժողովրդավարության հաստատման համար:
Այդ առնչությամբ նա որպես Կոնգրեսի ամենամեծ անհաջողություն անցնող տարում Զուրաբյանը նշել է այն, որ «ՀԱԿ-ին չհաջողվեց լեգիտիմ իշխանություն ձևավորել երկրում»: «Դա պետք է դառնար 2011թ. ամենագլխավոր նվաճումը, սակայն, այն դարձավ ամենամեծ անհաջողությունը»,-հավելել է Զուրաբյանը:

Завершающийся 2011 год был для оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) самым активным и эффективным годом, уверен координатор АНК Левон Зурабян. “Мы провели 22 общереспубликанских мероприятия, включая митинги, шествия и 8-дневный круглосуточный митинг” ,-заявил он на пресс-конференции в Ереване.
По словам Зурабяна, АНК удалось восстановить право на свободу собраний и шествий, в том числе на Площади Свободы, публично представить политико-правовые основы нелигитимности президента Сержа Саргсяна и парламента. Помимо этого, Конгрессу удалось добиться амнистии и освобождения “политзаключенных”. “Им не удалось использовать “политзаключенных” как товар в политическом торге”,-заметил он.
Зурабян также особо отметил то, что АНК удалось заставить власти пойти на процесс политического диалога. При этом вину за провал этого процесса он полностью возложил на власти, которые, по его утверждению, не пошли на уступки ради установления в стране демократии.
В этой связи он отметил в качестве самой большой неудачи Конгресса в уходящем году то, что ему “не удалось сформировать в стране легитимную власть”. “это должно было стать самым главны достижением в 2011 году, однако стало самой большой неудачей”,- добавил Зурабян.