21 Դեկտեմբեր 2011 - 13:42 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը վերջին շրջանի հանրահավաքների սակավաթվությունը բացատրում է «մոբիլիզացիոն ռեսուրսի սեզոնային տատանման» նոր մեթոդաբանությամբ: «Ես կտրականապես համաձայն չեմ: Կիրառվում է հաշվարկի սխալ մեթոդաբանություն: Կան մոբիլիզացիոն ռեսուրսի սեզոնային տատանումներ… Ակնհայտ է, որ մոբիլիզացիոն ռեսուրսը ցանկացած քաղաքական իրավիճակում և ցանկացած քաղաքական ուժի օրոք իր կիզակետին է հասնում փետրվարից ապրիլ ընկած հատվածում», -հայտարարել է նա:
Զուրաբյանը հավելել է, որ եթե ցանկություն կա ճիշտ մեթոբանության օգնությամբ իմանալ հանրահավաքների մասնակիցների դինամիկան, ապա պետք է համեմատել ՀԱԿ 2009, 2010, 2011թթ. մարտի 1-ի հանրահավաքները:
ՀԱԿ համակարգողը հայտարարել է, որ հանրահավաքների մասնակիցների քանակը բացատրվում է երկու գործոնով՝ զուտ մոբիլիզացիոն ռեսուրսով (որոնք համաձայն են մասնակցել հանրահավաքներին) և երկրում կոնկրետ իրավիճակից: Ինչ վերաբերում է մեթոդաբանությանն, ապա ըստ Զուրաբյանի .«Դա պարզ վերլուծույթուն է: Կա սեզոնային աշխատողների հսկայական բանակ, 100-200 հազար մարդ: Սովորաբար, այդ մարդիկ վերադառնում են դեկտեմբերին և կրկին արտագնա աշխատանքի են մեկնում ապրիլ-մայիսին: Այդ բանակը մեր շարժման համար շատ լուրջ մոբիլիզացիոն ռեսուրս է»: Ըստ նրա, արտագնա աշխատողները իր բոլոր խնդիրների պատճառը համարում են գործող իշխանությունները և սատարում են ՀԱԿ-ին:
Մոբիլիզացիոն ռեսուրսի վրա անդրադարձող մեկ այլ գործոն է Զուրաբյանը համարել գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների սկիզբը:

Координатор оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян объяснил тенденцию снижения количества митингующих сезонными колебаниями мобилизационного ресурса. “Я категорически с вами не согласен. Применяется неправильная методика подсчета. Есть сезонные колебания мобилизационного ресурса… Очевидно, что мобилизационный ресурс при любой политической ситуации и в случае любой политической силы, достигает своего максимума в период с февраля по апрель”, – заявил он.
Зурабян добавил, что если хочется с помощью правильной методики узнать динамику количества митингующих, то надо сравнить митинги АНК 1 марта 2009,2010 и 2011 годов.
Координатор АНК заявил, что количество митингующих объясняется двумя основными факторами: сугубо мобилизационным ресурсом ( количеством согласных митинговать) и конкретной политической ситуацией в стране. Что касается самой методики, то по словам Зурабяна : “Это простой анализ. Есть огромная армия сезонных рабочих- по разным оценкам от 100 до 200 тыс. человек. Обычно эти люди возвращаются в декабре, и снова отправляются на сезонные работы в апреле-мае. Эта армия для нашего движения очень мощный мобилизационный ресурс”. По его мнению, сезонные рабочие во всех своих бедах винят действующие власти и являются сторонниками АНК.
Другим фактором, влияющим на мобилизационный ресурс АНК, Зурабян назвал начало весной сельскохозяйственных работ.