«Կարծում եմ, որ այս պահի դրությամբ իրադարձությունները Ֆրանսիայում զարգանում են այնպես, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը շատ մեծ է»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Ըստ նրա, օրինագծի ընդունումը հնարավոր է նաև այն պատճառով, որ օրինագծին սատարում է նաև Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին: «Բացի այդ, չի կարելի չնշել, որ Ֆրանսիան շարունակում է անտեսել Թուրքիայի սպառնալիքները»,-ասել է հայ փորձագետը՝ հավելելով, որ Թուրքիայում տիրող հիստերիան վկայում է, որ օրինագծի ընդունման հավանականությունը շատ մեծ է:
«Եթե օրինագիծն ընդունվի, Ֆրանսիայի նախագահը պետք է վավերացնի այն, կարծում եմ, մինչ այդ նա Թուրքիային ևս մեկ շանս կտա կարգավորելու համար հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,-ասել է Մելքոնյանը՝ նշելով, որ եթե Անկարան չօգտվի այդ շանսից, ապա Սարկոզին կվավերացնի օրինագիծը:
Նա նշել է, որ եթե օրինագիծը չընդունվի, դա հերթական հիասթափությունը կլինի հայ ժողովրդի համար: «Կարելի է ակնկալել, որ այդ դեպքում Թուրքիան կհայտարարի, որ քվեարկությունը ձախողվեց նրա դիվանագիտության շնորհիվ»,-ասել է Ռուբեն Մելքոնյանը: Փորձագետը նշել է նաև, որ օրինագծի ընդունումը բարոյական հարց է:
Դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևը կդիտարկվի Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում: Բանաձևը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք: Այս կապակցությամբ Թուրքիան սպառնացել է հետ կանչել դեսպանին Փարիզից, եթե Ֆրանսիայի խորհրդարանը հավանություն տա այդ օրենքին:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմետ Դավութօղլուն Ֆրանսիային սպառնացել է պատասխան միջոցներ ձեռնարկել, եթե ֆրանսիական սենատը հավանություն տա Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևին: Դավութօղլուն նշել է նաև, որ Ֆրանսիայում այդ օրինագծի ընդունման դեպքում Թուրքիան պատասխան քայլերի կդիմի և խորհրդարանի դիտարկմանը կառաջադրի օրինագիծ «1945թ. Ալժիրում Ֆրանսիայի գործած ցեղասպանության ճանաչման մասին, որի ժամանակ 45 000 տեղական բնակիչներ են զոհվել»:
ԵԽԽՎ նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն իր հերթին Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևի հնարավոր ընդունման համար և Փարիզի ու Անկարայի միջև հարաբերությունների վատթարացման «պատասխանատվությունը» բարդում է երկրի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի վրա:
Հարկ է նաև նշել, որ Ադրբեջանը նույնպես հայտարարել է, որ բանաձևի ընդունումը բացասաբար կանդրադառնա Բաքվի և Փարիզի փոխհարաբերությունների վրա:

22 Декабрь 2011 - 07:21 AMT
Рубен Мелконян: Царящая в Турции истерика свидетельствует о том, что возможность принятия билля очень велика
“Думаю, что на данный момент события во Франции развиваются так, что вероятность принятия билля о криминализации отрицания Геноцида армян французским парламентом очень велика”, – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net тюрколог Рубен Мелконян. По его словам, принятие билля возможно еще и по тому, что законопроект поддерживает президент Франции Николя Саркози. “Кроме этого, нельзя не заметить, что Франция продолжает игнорировать угрозы Турции”, – отметил армянский эксперт, добавив, что царящая в Турции истерика также свидетельствует о том, что возможность принятия данного закона очень велика.
“Если билль будет принят, то президент Франции должен будет ратифицировать его и думаю, что до этого он даст Турции еще одни шанс нормализовать отношения с Арменией”, – сказал Мелконян, отметив, что если Анкара не воспользуется этим шансом, то Саркози ратифицирует законопроект.
При этом он заметил, что в случае непринятия билля это будет очередным разочарованием для армянского народа, в первую очередь для Диаспоры. “Можно ожидать, что в этом случае, Турция заявит, что голосование провалилось благодаря ее дипломатии”, – подчеркнул Рубен Мелконян. Однако армянский эксперт заявил, что принятие билля о криминализации отрицания Геноцида армян является моральным вопросом.
22 декабря парламент Франции проголосует по законопроекту, который предполагает год тюрьмы и штраф в размере 45 тысяч евро за отрицание Геноцида армян. В связи с этим Турция пригрозила отзывом посла из Парижа, если парламент Франции одобрит этот закон.
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу пригрозил Франции ответными мерами, если французский сенат одобрит законопроект, криминализующий отрицание Геноцида армян. Также Давутоглу отметил, что Турция вынесет на рассмотрение парламента законопроект о признании геноцида, "учиненного Францией в Алжире в 1945 году, во время которого погибли 45000 местных жителей".
В свою очередь председатель ПАСЕ Мовлуд Чавушоглу возлагает «ответственность» за возможное принятие Сенатом Франции билля о криминализации Геноцида армян и ухудшение отношений между Парижем и Анкарой на президента страны Николя Саркози.
Следует также отметить, что Азербайджан также заявил, что принятие билля отрицательно скажется на отношениях Баку и Парижа.