Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը հանդիսանում է Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը տված այդ երկրի պատասխանը: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Հայ դատի» երևանյան գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը : Ըստ նրա, կարևոր է այն, որ, չնայած Անկարայի ճնշումներին, Ֆրանսիայի ԱԺ-ն, այնուամենայնիվ, ընդունեց օրինագիծը: «Սակայն մեզ համար դեռևս ամենակարևորը մնում է Ֆրանսիայի Սենատի կողմից օրինագծի ընդունումը գալիք տարվա հունվարին»,-ընդգծել է նա: Ընդ որում, Մանոյանը նկատել է, որ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման հավանականությունը մեծ է, «սակայն դա դեռ չի նշանակում, որ մենք պետք է հանգիստ լինենք»:
Մանոյանը նաև ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի կողմից օրինագծի ընդունումը կնպաստի Եվրոպայի այլ երկրներում ևս համանման օրինագծերի ընդունմանը:
Նա չի համաձայնել որոշ փորձագետների այն կարծիքի հետ, որ տվյալ որոշումը կարելի է կապել հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ: «Օրինագծի ընդունումը որևէ առնչություն չունի հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ: Դա կարելի է կապել այլ հանգամանքների հետ, օրինակ` Ֆրանսիայում կայանալիք ընտրությունների»,-ընդգծել է Մանոյանը:
Դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում ընդունվեց պատգամավոր Վալերի Բոյերի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրոյի չափով տուգանք: Դեկտեմբերի 7-ին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի իրավական հարցերի հանձնաժողովի կողմից:

Принятие билля о криминализации отрицания Геноцида армян Национальным собранием Франции является ответом этой страны на политику отрицания Турции. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава ереванского офиса “Ай дат” Киро Маноян. По его словам, важным является то, что, несмотря на давление Анкары, НС Франции все же принял этот билль. “Однако для нас еще самым важным остается принятие билля Сенатом Франции в январе наступающего года», – отметил он. При этом Маноян заметил, что на сегодняшний день вероятность принятия билля Сенатом Франции довольно велика, “но это не значит, что мы должны быть спокойны”.
Киро Маноян также заметил, что принятие билля парламентом Франции также будет способствовать принятию аналогичных законопроектов и в других странах Европы.
Он также не согласился с мнением некоторых экспертов, что данное решение можно связывать с армяно-турецкими отношениями. “Принятие билля не имеет какого-либо отношения к армяно-турецким отношениям. Это можно связать с другими обстоятельствами, к примеру, с предстоящими во Франции предстоящими выборами», – подчеркнул Маноян.
22 декабря Национальное собрание Франции приняло законопроект депутата Валери Бойер о криминализации отрицания Геноцида армян. Законопроект предусматривает за отрицание факта Геноцида лишение свободы сроком на 1 год и штраф в 45,000 евро. 7 декабря законопроект был принят Комитетом по правовым вопросам Национального собрания Франции.