23 Դեկտեմբեր 2011 - 10:42 AMT
Ռիչարդ Կիրակոսյան. 2011 թ. կարևորագույն ներքաղաքական գործընթացներից էր ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի միջև դիմակայությունը
Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանի կարծիքով, 2011 թվականի կարևորագույն ներքաղաքական գործընթացներից էր կոալիցիոն ՀՀԿ և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների միջև հակամարտությունը: Նա նշել է, որ Իջևանի քաղաքապետի ընտրություններից հետո, որտեղ հաղթեց ԲՀԿ ներկայացուցիչը, ՀՀԿ լուրջ քայլեր սկսեց իր կոալիցիոն գործընկերների դեմ, «սակայն «Բարգավաճ Հայաստանը» դեռ պատասխան հարված չի հասցրել ՀՀԿ-ին»: «Թվում է` նրան ք մշակում են ռազմավարություն և այն կդրսևորվի ընտրությունների ժամանակ»,-ենթադրել է Կիրակոսյանը:
Ինչ վերաբերում է հենց Իջևանի ընտրություններին, ապա Կիրակոսյանը հայտարարել է. «Դա ՀՀԿ-ին ուղղված ուղերձ էր, որ չի կարելի ինքնավստահ լինել և թերագնահատել մրցակիցներին»:
Նոյեմբերի 13-ին կայացած Իջևանի քաղաքապետի ընտրություններում հաղթանակ է տարել ԲՀԿ թեկնածու Վարդան Ղալումյանը: Նա առաջ է անցել իշխող ՀՀԿ գործող քաղաքապետ Վարուժան Ներսիսյանից:

23 Декабрь 2011 - 10:42 AMT
Одним из важнейших внутриполитических процессов 2011 года стал конфликт между РПА и “Процветающей Арменией”, считает Ричард Гирагосян
По мнению главы Центра региональных исследований Ричарда Гирагосяна, одним из важнейших внутриполитических процессов 2011 года стал конфликт между коалиционными партиями Республиканская партия Армении (РПА) и “Процветающая Армения” . Он отметил, что после выборов мэра Иджевана, на которых победил представитель “Процветающей Армении” (ПА), РПА начала серьезные шаги против своих коллег по коалиции, “однако “Процветающая Армения” еще не нанесла ответный удар по РПА”. “Кажется они разрабатывают стратегию и это проявится во время выборов”, -предположил Гирагосян.
Что касается самих выборов в Иджеване, то Гирагосян заявил: “Это было послание РПА, что нельзя быть самоуверенными и недооценивать конкурентов”.
На прошедших 13 ноября в выборах мэра Иджевана победил кандидат от “Процветающей Армении” Вардан Галумян. Он обошел действующего мэра и кандидата от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Варужана Нерсисяна.