23 Դեկտեմբեր 2011 - 10:54 AMT
Էջմիածնի տարածքում վերականգնվելու է 1827թ. Ռուս-պարսկական պատերազմի ընթացքում Էջմիածինը պաշտպանած ռուս մարտիկներին նվիրված հուշակոթողը: Ինչպես PanARMENIAN.Net թղթկցին հայտնեցին «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի մամլո ծառայությունից, օրեր առաջ «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» ի արմատներով օձնեցի, ռուսաստանաբնակ գործարար Մովսես Ձավարյանը և ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողասյանի միջև ստորագրվել է հուշագիր, որի համաձայն եկող տարի սկսվելու են հուշակոթողի վերականգնման աշխատանքները:
Հիմնադրամի մամլո ծառայությունից դժվարացան ասել կոթողի կոնկրետ թվագրությունը, սակայն նշեցին, որ այն պատկանում է 19 դարի առաջին կեսին:
Դեկտեմբերի 22-ին Հայ-Ռուսական Սլավոնական համալսարանում տեղի ունեցավ «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի շնորհանդեսը:
Հիմնադրամի նպատակն է Հայաստանի տարածքում գտնվող պատմաճարտարապետական գլուխգործոցների վերականգնումը ՀՀ մշակույթի նախարարության նախագծերով և վերահսկմամբ, Հայ Առաքելական եկեղեցու հավանության ներքո: Հիմնադրամն անվանակոչված է վաղ միջնադարի բարեհամբավ կաթողիկոսներից մեկի` Հովհաննես Իմաստասեր Օձնեցու անունով (7-րդ դար):
Իր բարեգործական աշխատանքի ընթացքում հիմնադրամը մտադիր է իրականացնել մի շարք ծրագրեր: Այսօրվա դրությամբ դրանցից հիմնականը Լոռու մարզի Օձուն գյուղում Սբ. Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերածնունդն է:

23 Декабрь 2011 - 10:54 AMT
На территории города Эчмиадзин будет восстановлен мемориал русским воинам – спасителям Первопрестольного Эчмиадзина в битве при Ошакане под командованием генерала А. Красовского во время Русско-персидской войны 1827 года. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе фонда "Ованнес Имастасер Католикос Одзнеци", несколько дней назад между учредителем фонда, российским предпринимателем Мовсесом Дзаваряном и министром культуры РА Асмик Погосян был подписан меморандум о сотрудничестве в восстановлении мемориала.
В пресс-службе затруднились назвать конкретную дату создания мемориала, отметив, что он принадлежит первой половине 19 века.
22 декабря в Армяно-Российском (Славянском) университете состоялась презентация фонда "Ованнес Имастасер Католикос Одзнеци".
Целью фонда является восстановление историко-архитектурных шедевров на территории Армении по проектам Министерства культуры РА и при одобрении Армянской Апостольской церкви.
В ходе своей благотворительной деятельности фонд намерен реализовать ряд программ. На сегодняшний день основной задачей фонда является восстановление Одзунского монастыря в Лорийской области Армении.