23 Դեկտեմբեր 2011 - 12:33 AMT
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը վերջինիս երևանյան այցի արդյունքներով ընդունել են համատեղ հայտարարություն, որում անդրադարձել են նաև Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին:
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահներն անհրաժեշտ համարեցին տարածաշրջանում հարատև խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատումն ու ամրապնդումը` կարևորելով տարածաշրջանային բազմակողմ համագործակցության խորացումն ու առկա հակամարտությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորմանը` երկու պետությունների նախագահներն ընդգծեցին խաղաղ ճանապարհով և միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի և սկզբունքների վրա հիմնվելով այն հանգուցալուծելու անհրաժեշտությունը:
Երկու պետությունների նախագահները, շեշտելով տարածաշրջանային և միջազգային կարևոր խնդիրների շուրջ համատեղ խորհրդակցությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը, կարևորեցին համաշխարհային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդումը:

23 Декабрь 2011 - 12:33 AMT
В рамках официального визита президента ИРИ в Армению, состоялась встреча президента Армении Сержа Саргсяна с главой Ирана Махмудом Ахмадинежадом.
В ходе встречи Серж Саргсян обсудил с главой Ирана процесс урегулирования карабахского конфликта. В связи с этим, главы государств подчеркнули необходимость решения вопроса мирным путем на основе принципов международного права.
Также в ходе встречи была обсуждена ситуация на Ближнем Востоке. В данном контексте президенты заметили, важность установления мира и стабильности в регионе.
23 декабря президент ИРИ Махмуд Ахмадинежад прибыл с официальным визитом в Армению. В рамках визита президент встретится также с премьер-министром РА Тиграном Саркисяном.