23 Դեկտեմբեր 2011 - 12:39 AMT
Հայաստանի ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձանժողովի նախագահ, ՀՅԴ պատգամավոր Հրայր Կարապետյանը հայտարարել է, որ համաձայն չէ այն պնդմանը, թե ՊՆ փորձում է թաքցնել և լռության մատնել բանակում կատարված ողբերգական իրադարձությունները: «Ո՛չ, ես համաձայն չեմ: Սակայն համաձայն եմ, որ բազմաթիվ դեպքերում անբարեխիղճ վերաբերմունք է ցուցաբերվել և ոչ լիարժեքորեն է անցկացվել վերջնական հետաքննության գործընթացը և անհամապատասխան է եղել օրենքին և բազմաթիվ դեպքերում հենց քննչական մարմինների կողմից: Ուստի հուսով եմ, որ այդ ամենը կշտկվի»,-հայտարարել է նա լրագրողներին:
Կարապետյանի խոսքով, խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են խաղաղ պայմաննորում բանակում զոհված զինծառայողների հարազատների հետ, և ինքն անձամբ այն ժամանակ փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանի հետ միասին նրանց բողոքների հիման վրա, բազմաթիվ նամակներ են հղել գլխավոր զինդատախազին, Հետախուզական ծառայության հրամանատարներին, Ռազմական ոստիկանությանը, մի դեպքում նաև առողջապահության նախարարին:
Նա ընդգծել է, որ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ևս հանդիպել է զոհված զինվորների հարազատներին, և խնդրել է իրեն ժամանակ տալ, որպեսզի ուսումնասիրի նրանց բողոքները և ցուցումներ է տվել համապատասխան կառույցներին շատ արագ բացահայտել բոլոր դեպքերը, որոնցից դժգոհ են հարազատները և անհրաժեշտության դեպքում նոր հետաքննություն անցկացնել: «Մենք միշտ ուշադրության կետրոնում ենք պահելու այս խնդիրը և ի վերջո ամփոփվելու են արդյունքները և ներկայացվելու հարազատներին»,-հավելել է նա:
Հրայր Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում նրանք կկարողանան բոլոր ծնողներին լիարժեք պատասխան տալ: «Եվ ի վերջո, մեր խնդիրն է վստահ լինել, որ հետաքննությունն արդար է անցկացվել և մեղավորները պատժվել են»,-ընդգծել է նա:

23 Декабрь 2011 - 12:39 AMT
Председатель постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и внутренних дел Национального собрания Армении, депутат от АРФ Дашнакцутюн Грайр Карапетян заявил, что не согласен с утверждением, что Минобороны пытается скрывать и замалчивать трагические случаи в армии. “Нет, я не согласен. Но согласен, что в ряде случаев было проявлено недобросовестное отношение, неполноценно было проведен процесс предварительного следствия, не в соответствии с законом, и в ряде случаев были нарушения и в самих следственных органах. Поэтому надеюсь, что все это будет исправлено”,- заявил он журналистам.
По словам Карапетяна, парламентская комиссия встречалась с родственниками погибших в армии мирное время солдат, и он совместно с тогдашним вице-спикером Самвелом Никояном на основании их жалоб послали множество писем главному военному прокурору, начальникам Следственной службы, Военной полиции, а в одном случае даже министру здравоохранения.
Он отметил, что министр обороны Сейран Оганян также встретился с родственниками погибших солдат, и попросил их дать ему время, чтобы разобраться с их жалобами, и дал поручения соответствующим структурам очень быстро разобраться со всеми случаями, которыми недовольны родственники, и в случае необходимости провести новое следствие. “Мы всегда будем держать в центре внимания эту проблему и в конце концов будут подведены итоги и представлены родственникам”,-добавил он. Грайр Карапетян выразил надежду, что в ближайшем будущем они смогут дать полноценный ответ всем родителям. ”И в конце концов наша задача, чтобы они были уверены, что следствие было проведено справедливо и виновные были наказаны”, -подчеркнул он.