23 Դեկտեմբեր 2011 - 12:44 AMT
Հայաստանն ու Իրանը կարևորում են դիվանագիտական ուղիներով Իրանի միջուկային խնդրի կարգավորման կարևորությունը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը կարևորում են զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածման խնդիրը` իրենց հավատարմությունն արտահայտելով Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրին: Այդ մասին նշվում է Իրանի ղեկավարի երևանյան այցի արդյունքներով ընդունած համատեղ հայտարարության մեջ:
Նրանք նշել են միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բոլոր երկրների, այդ թվում Հայաստանի և Իրանի իրավունքը: Երկու պետությունների նախագահներն ընդգծել են բանակցությունների միջոցով և դիվանագիտական ուղիներով Իրանի միջուկային խնդրի կարգավորման կարևորությունը:
Նախագահները, անդրադառնալով միջազգային ահաբեկչության և կազմակերպված հանցավորության խնդիրներին, պատրաստակամություն հայտնեցին երկկողմ և բազմակողմ շրջանակներում համագործակցել նման սպառնալիքների դեմ պայքարում:

23 Декабрь 2011 - 12:44 AMT
Президенты Армении и Ирана: Ядерная проблема Ирана должна быть решена посредством мирных переговоров и дипломатии
В ходе официального визита президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Армению, состоялась встреча главы ИРИ с президентом Армении Сержем Саргсяном. В ходе встречи президенты обсудили ряд вопросов по расширению двусторонних отношений, также коснувшись сотрудничества в борьбе с терроризмом.
В данном контексте президенты выразили готовность сотрудничать в борьбе с организованной преступностью и терроризмом, как в двустороннем, так и многостороннем формате.
Также президенты коснулись вопроса нераспространения оружия массового поражения, выразив приверженность к Договору о нераспространении ядерного оружия. В этой связи главы государств подчеркнули, необходимость разрешения ядерной проблемы Ирана посредством мирных переговоров и дипломатии.