Ֆրանսիայի ԱԺ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը Հայաստանի գծով Թուրքիայի քաղաքականության ձախողումն է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, օրինագծի ընդունումն անկասկած Հայաստանի հաղթանակն է, և դեռ շատ արձագանքներ կլինեն, «սակայն, պետք չէ մոռանալ, որ քաղաքականությունը հիմնված է փոխադարձ շահերի վրա»: Նա նշել է, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի ու Ֆրանսիայի քաղաքական շահերը համընկնում են:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ փորձագետը նշել է, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունները ցույց տվեցին, որ Թուրքիան հրաժարվել է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մտադրությունից, իսկ «այժմյան թուրքական քաղաքականությունը ցույց տվեց, որ Անկարան մտադիր չէ կատարել խոստումն ու կարգավորել հարաբերություններն Երևանի հետ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան ցույց տվեց Թուրքիային, որ պարտավորությունները չկատարելու դեպքում նա արժանի պատասխան կստանա:
Դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևը ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ եվրոյի չափով տուգանք: Այս կապակցությամբ Թուրքիան հետ է կանչել դեսպանին Փարիզից:

Принятие билля о криминализации отрицании Геноцида армян Национальным собранием Франции является неудачей Турции в вопросе политики с Арменией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила тюрколог Ануш Ованнисян. По его словам, принятие билля является победой Армении и еще получит много отзывов, “однако, не надо забывать, что политика основывается на взаимных интересах”. В этом контексте она отметила, что на данный момент политические интересы Армении и Франции совпадают.
Касаясь армяно-турецких отношений, армянский эксперт отметила, что армяно-турецкие Протоколы показали, что Турция отказалась от намерения нормализовать отношения с Арменией, “а нынешняя турецкая политика показала, что Анкара не намерена сдержать свое слово и нормализовать отношения с Ереваном”. “Принятие билля Францией является ответом на невыполнение обещаний Турцией”, – сказала она, добавив, что Франция показала Турции, что в случае невыполнения своих обещаний страна может получить достойный ответ.
22 декабря Национальное собрание Франции приняло законопроект депутата Валери Бойер о криминализации отрицания Геноцида армян. Законопроект предусматривает за отрицание факта Геноцида лишение свободы сроком на 1 годом и штраф в 45,000 евро. 7 декабря законопроект был принят Комитетом по правовым вопросам Национального собрания Франции.