Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններից հետո, քրդերը թուրքական խորհրդարանում բազմիցս բարձրացրել են Հայոց ցեղասպանության հարցը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Ըստ նրա, քրդերն օգտագործում են ցեղասպանության փաստը, որպեսզի Թուրքիայի խորհրդարանում հարված հասցնեն ընդդիմադիր և իշխանական ուժերին: Այս համատեքստում հայ փորձագետը նկատել է, որ ի դեմս քրդերի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում հայերն ունեն ժամանակավոր կամ երկարաժամկետ դաշնակից:
Անդրադառնալով ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից 306 բանաձևի ընդունմանը, որը նախատեսում է Թուրքիայի ազգային փոքրամասնություններին իրենց հոգևոր ունեցվածքի վերադարձ՝ Արտակ Շաքարյանն ասել է, որ դա Թուրքիային ուղղված ուժեղ հարված էր: Նրա խոսքով, դրանով ԱՄՆ ուզում էր ցույց տալ, թե Թուրքիայի համառության դեպքում, ճնշման ինչ լծակներ կօգտագործի:
Ընթացիկ տարվա ամռանը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը 43 «կողմ» և 1 «դեմ» ձայներով քվեարկեց Թուրքիայի կողմից քրիստոնեական եկեղեցիների վերադարձնելու բանաձևը` H.Res.306: Այս տարվա մարտին համանման բանաձևն ընդունվել է հունական լոբբիի ճնշման ներքո` H.Res.180:
Օգոստոսի 28-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ստորագրել է դեկրետ` 1930-ական թթ-ից հետո քրիստոնեական և հրեական եկեղեցիներից առգրավված ունեցվածքը վերադարձնելու մասին: Որոշման համաձայն, եկեղեցիներին են հանձնվելու նախկին հիվանդանոցները, մանկատների կամ դպրոցների շինությունները և գերեզմանատների տարածքները:
Կառավարութունը մտադիր է նաև փոխհատուցել ունեցվածքի այն մասը, որը վաճառվել է: Վերադարձման ենթակա ունեցվածքը ներառում է նախկին հիվանդանոցը, որբանոցը, դպրոցի շինությունը, գերեզմանատան, խանութի տարածքները, հողատարածք, ինչպես նաև «Սուրբ Հարություն» ֆոնդի ամբողջ ունեցվածքը:

24 Декабрь 2011 - 10:53 AMT
После парламентских выборов в Турции, курды в турецком парламенте неоднократно поднимали вопрос Геноцида армян. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян. По его словам, курды используют факт Геноцида, чтобы нанести удар оппозиционным и провластным силам в парламенте Турции. В этом контексте армянский эксперт заметил, что в вопросе признания Геноцида Армения в лице курдов имеет временных или долговременных союзников.Касаясь принятия Конгрессом США резолюции 306 о возврате религиозного имущества нацменьшинствам Турции, Артак Шакарян сказал, что это было сильным ударом по Турции. По его словам, этим США хотело показать, что в случае упрямства Турции, какие рычаги давления она будет применять.
Летом текущего года, комиссия по иностранным делам Палаты представителей США 43голосами “за” и 1 “против” проголосовала за возвращение христианских церквей Турцией (H.Res.306). В марте нынешнего года аналогичная резолюция была принята под давлением греческого лобби (H.Res.180).
Правительство намерено также выплатить компенсации по той части имущества, которое было продано. Подлежащее возврату имущество включает в себя бывшую больницу, сиротский приют, здания школы, кладбища, магазин, земельный участок, а также все имущество фонда “Сурб Арутюн”.