Որքան էլ զարմանալի է, բայց գտնվեցին հայեր, ում սրտով չէր օրինագծի ընդունման փաստը: Հայեր ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս, ովքեր թուրքերի հետ նույն երգն են երգում: Հայեր, ում համար, պարզվում է, անձնական հարմարավետությունը և անձնական դիվիդենտներն ավելի կարևոր են և թանկ պետության շահերից և ազգային արժանապատվությունից:
Ավելի վատ, կան հայեր, ովքեր, ամենայն հավանականությամբ, կարծելով, որ «մյուսներին նման չլինելն օրիգինալ է», նզովվում են Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը և Սարկոզիին հայամետ օրինագծի համար: Այսպես, Facebook-ում այդ օրը բացի բացականչական նշաններից և հոգեցունց «Vive la France»-ից կարելի էր հանդիպել հայ օգտագործողների նման գրությունների. «Ինձ կարող են մեղադրել դավաճանության մեջ, բայց այդ օրինագիծն ինձ բոլորովին դուր չի գալիս: Մարդը պետք է խոսքի ազատության իրավունք ունենա»:
Հնարավոր է, որ դա անցումային տարիքի ճգնաժամ ապրող երիտասարդությունն է, որը հետևում է կեղծ տեսությունների և ժամանակ առ ժամանակ անցնում բանականի սահմաններն ու զենք դառնում թշնամու ձեռքում: Իսկ ինչո՞վ են ղեկավարվում ավելի հասուն մարդիկ, ովքեր հանդես են գալիս ողջ հայ ազգի շահերը ոտնահարող հայտարարություններով: Ինչո՞վ են արդարացնում իրենց գործողությունները: Վախո՞վ: Գոնե ինչ-որ բանում օրիգինալ լինելու ցանկությա՞մբ: Ստացած փողերի դիմաց վաստակելո՞վ: Հույսով, որ այդ փողերը նրանց կտա՞ն:
Ինչպիսի՞ պատժի են նրանք արժանի: Հնարավոր է, որ ամենադաժան, չէ որ ներքին թշնամին ավելի վտանգավոր է արտաքին թշնամուց: Ամենադաժան պատժի, ցուցադրական պատժի նրա համար, որպեսզի հետագայում մյուսները նույնպես չընկնեն պատրանքների ետևից ու չզբաղվեն հնագույն մասնագիտությամբ՝ ծախելով ոչ միայն իրենց, այլ նաև իրենց երկիրը:
Դրա դեմ, մեր կարծիքով, պետք է պայքարել, դրա համար պետք է պատժել: Բայց, առաջին հերթին, պետք է «գտնել և ոչնչացնել» այդ երևույթի պատճառը, հասկանալ, թե որտեղից են հայտնվում նման մարդիկ: Առաջին հերթին, Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնելու մասին օրինագծի դեմ հանդես էին գալիս Թուրքիայի հայերը: Հենց նրանք դեռ օրինագծի ընդունումը հայտարարում էին այդ օրենքի անթույլատրելիության մասին, քանի որ «թուրքերը և հայերը սերտաճել են արմատներով և ցանկացած բացասական միջամտություն անխուսափելիորեն կվնասի երկու երկրների փոխհարաբերություններին»: Նրանք նաև խոսում էին «Հայոց ցեղասպանության փաստը որպես քաղաքական գործիք» կիրառելու անթույլատրելիության մասին, նկատի ունենալով այն, որ Փարիզում ողջ գործընթացն ուղղված է հայկական էլեկտորատի ձայները ստանալուն գալիք նախագահական ընտրություններում: Առաջին հայացքից ամեն ինչ պարզ է: Բայց իրականում… Իրականում նրանք ղեկավարվում են մեկ դրդապատճառով՝ վախ կամ «վատ խաղաղությունը լավ պատերազմով» չփոխելու ցանկությամբ: Նրանք ծնվել, մեծացել և շարունակում են ապրել Թուրքիայում, որտեղ գրեթե 100 տարի առաջ կոտորել են նրանց մեկուկես միլիոն հայրենակիցներին: Թուրքիայում, որտեղ շարունակում է գործել ՔՕ 301 հոդվածը, որի համաձայն ազատազրկում են «թուրքական ինքնագիտակցությունը վիրավորելու համար»: Թուրքիայում, որտեղ անչափահաս «օղյուն սամաստները» սպանում են այլախոհության համար… Եվ Թուրքիայի հայերը չեն կարող իրենց շքեղություն թույլ տալ և գնալ համակարգի դեմ, որի օրոք ապրում են: Համապատասխանաբար, եթե չարդարացնել, ապա նրանց գոնե հասկանալ կարելի է:
Բայց չի կարելի ոչ հասկանալ, ոչ արդարացնել Հայաստանում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիներին, ովքեր արտահայտում են կարծիքներ՝ համահունչ թուրքական ղեկավարության կարծիքին: Հատկապես, երբ այդ կարծիքներն արտահայտում են հանրային մարդիկ (մարդիկ, ովքեր համենայն դեպս փորձում են այդպիսին թվալ): Այսպես, օրինակ, Հելսինկյան ասոցիացիայի ղեկավար Միքայել Դանիելյանը, ով ֆրանսիական օրինագիծը համարել է «ազատ արտահայտվելու իրավունքի խախտում»: «Մարդն իրավունք ունի ինչ-որ բան ճանաչել կամ չճանաչել՝ դա նրա արտահայտվեու իրավունքն է»,- հայտարարել է Դանիելյանը: Նման ելույթներից մինչև Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը մի քայլ է: Իսկ հայկական Քրեական օրենսգրքում, ի դեպ, «ցեղասպանությունը հերքելու, հավանություն տալու կամ արդարացնելու համար» նախատեսվում է մինչև 4 տարվա ազատազրկում և ոչ քիչ տուգանք:
Ֆրանսիական օրինագիծը միակ թեման չէ, որը խթանում է նման արտահայտությունների երևան գալը: Հայ «իրավապաշտպանների» և «հանրային անձանց» որոշակի մասի մոտ ցանկացած թեմա, որը «կարելի է շահավետ վաճառել», առաջացնում է կտրուկ ակտիվություն և արտահայտվելու ցանկություն: Այդ առումով չափազանց շահավետ թեմա է ղարաբաղյան հակամարտությունը: Բոլորովին վերջերս Հելսինկյան ասոցիացիայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը ՆԱՏՕ-ում հայտարարել է, որ Հայաստանը խախտում է Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագիրը՝ գնելով զենք: Սաքունցին չի շփոթեցրել այն, որ նա յուղ է լցնում Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչության յուղի վրա: Եվ հենց նրան, ի դեպ, չի ամաչեցրել այն փաստը, որ դեռ ոչ մի միջազգային ստուգում չի կարողացել որևէ խախտում գտնել Հայաստանի կողմից մի պարզ պատճառով. Հայաստանը չի խախտում սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագիրը:
Կամ «Հարավկովկասյան ինտեգրացիա. այլընտրանքային մեկնարկ» կազմակերպության ղեկավար Գեորգի Վանյանը, որը պարբերաբար փորձում է Երևանում կազմակերպել մի բանի օրեր, ինչը գոյություն չունի՝ ադրբեջանական մշակույթի, և պնդում, որ Հայաստանը «բռնազավթել է ադրբեջանական տարածքներ», «Խոջալուում կատարել է ցեղասպանություն» և պետք է անհապաղ «հանձնի» Արցախն Ադրբեջանին: Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ երբ Վանյանի գլխին թափվեց հասարակության լիովին արդարացի ցասումը, նրան պաշտպանեց… Հելսինկյան ասոցիացիայի Վանաձորի գրասենյակը, այսինքն Արթուր Սաքունցը: Մասնագիտական համերաշխությունը գոյություն ունի բոլոր մասնագիտություններում, նույնիսկ հնագույն:
Հապա ի՞նչն է հայկական հողի վրա Միքայելդանիելյանների-Արթուրսաքունցների-Գեորգիվանյանների, ինչպես նաև Ֆրանսիայում «թուրքական խոսքի ազատության» նորաթուխ մարտիկների գոյության պատճառը: Հնարավոր է՝ Հայաստանի մարդասիրական Քրեական օրենսգրքի, որը պետական դավաճանության համար նախատեսում է 10-15 տարվա ազատազրկում երբեմն ունեցվածքի բռնագրավումով: Այդ դեպքում, միգուցե պետք է ավելացնել պատժաչափը, ասենք մինչև ցմահ բանտարկություն, որպեսզի նվազագույնի հասցվի հայերի շարքերում «հակահայկականության» հնարավորությունը:
Հետաքրքիր փաստ: Վերջերս PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը որոշել է այդ հարցը տալ տեղի օրենսդիրներին և իրավապաշտպաններին, այդ թվում անմոռանալի Արթուր Սաքունցին: Հավանաբար նա կարդացել էր PanARMENIAN.Net-ի կողմից գրված նյութը հակահայկականության արժեքի մասին, որի «գլխավոր հերոսը» հենց ինքն էր և նախընտրել էր զարմանալ և չպատասխանել այդ հարցին:
Կարծիք կա, որ հակահայկական գործունեության ևս մեկ պատճառ են գրանտները: Ավելի ճիշտ, դրանք մշտապես ստանալու ցանկությունը: Իհարկե, կան կազմակերպություններ և առանձին մարդիկ, ովքեր, ստանալով գրանտներ, զբաղվում են իսկապես օգտակար գործով: Փառք ու պատիվ նրանց: Բայց բոլորին նաև հայտնի է, որ որոշ կազմակերպություններ ի սկզբանե ստեղծվում են մեկ նպատակով՝ կախվածության մեջ ընկնել «գրանտային ասեղից»: Միաժամանակ գործունեության ոլորտը բացարձակապես կարևոր չէ՝ Հայաստանում հարավամերիկյան նապաստակների բազմացման իրավունքների պաշտպանությունից մինչև «Ինչպես աղանդ ստեղծել և ազդեցություն գործել մարդկանց վրա» թեմայով սեմինարներ: Թե որտեղից են գալիս և ինչի վրա են ծախսվում այդ գրանտները, անհայտ է, բայց հաստատվում է աշխարհի պես հին ճշմարտությունը. «ով վճարում է, նա էլ պատվիրում է երաժշտությունը», որի տակ պարում են նրանք, ում վճարում են:
Կարելի է, անշուշտ, ենթադրել, որ այդ մարդիկ մտածում են հենց այնպես, ինչպես խոսում են և գործում: Բայց, հաշվի առնելով վերոնշյալ փաստերը, մեզ դա ենթադրելը չհաջողվեց… Եվ մենք ևս մեկ անգամ համոզվեցինք, որ նման մարդկանց և նրանց դրսևորումների հետ պետք է պայքարել: Պայքարել դաժան՝ չգնալով փոխզիջումների: Բազմակարծությունը, խոսքի ազատությունը, ժողովրդավարության սկզբունքները յուրքանչյուր երկրի համար կենսականորեն անհրաժեշտ հասկացություններ են: Հայաստանը, ցավոք սրտի, չի կարող հավակնել «ժողովրդավարության օրրանի» կոչմանը: Բայց եթե չղեկավարվել բանական և սթափ հայրենասիրությամբ, մենք կարող ենք ուղղակի կորցնել և այն, ինչ ունենք:

Как это ни удивительно, но нашлись армяне, которым факт принятия законопроекта пришелся не по душе. Армяне как в самой Армении, так и за ее пределами, которые поют с одной с турками колокольни. Армяне, для которых, оказывается, личный комфорт и личные дивиденды куда важнее и дороже интересов государства и национального достоинства.
Дальше хуже. Некоторые, по всей видимости считая, что “ круто быть не такими как все”, решили предать анафеме французское НС и заодно и Саркози за проармянский законопроект. Так в Facebook-е в этот день, помимо восклицательных знаков и душещипательных “Vive la France”, можно было встретить и подобные записи армянских пользователей: «Меня могут обвинить в предательстве, но этот законопроект мне ужасно не нравится. Человек должен иметь право на свободу слова».
Возможно, что это – молодежь, переживающая кризис переходного возраста, следует за лжетеориями, временами переходит грань разумного и становится послушным орудием в руках врага. А чем руководствуются более зрелые люди, которые выступают с заявлениями, идущими вразрез с интересами всей армянской нации? Чем оправдывают свои действия? Страхом? Желанием быть оригинальными хоть в чем-то? Отрабатыванием получаемых денег? Надеждой, что им эти деньги дадут?
Какого наказания они заслуживают? Возможно, что самого жесткого, ведь внутренний враг гораздо опаснее врага внешнего. Самого жесткого, показательного наказания для того, чтобы потом и другим было неповадно гоняться за химерами и заниматься древнейшей профессией , продавая только не себя, а свою страну.
С этим, на наш взгляд, нужно бороться, за это – наказывать. Но, в первую очередь, нужно “найти и уничтожить” саму причину этого явления, понять, откуда такие люди берутся.
В первую очередь против французского законопроекта о криминализации отрицания Геноцид армян выступили армяне Турции. Именно они еще до принятия заявили о недопустимости этого закона, так «турки и армяне срослись корнями, и любое негативное вмешательство в этом плане неизбежно повредит взаимоотношениям двух стран». Они также говорили о недопустимости «использования факта Геноцида в качестве политического инструмента», имея в виду то, что весь процесс в Париже направлен на привлечение голосов армянского электората на предстоящий президентских выборах. На первый взгляд, все ясно. Но на самом деле… На самом деле ими руководит лишь один мотив – страх или нежелание менять “худой мир на хорошую войну”. Они родились, выросли и продолжают жить в Турции, где примерно 100 лет назад вырезали 1,5 млн их соотечественников. В Турции, где продолжает действовать статья 301 УК, по которой сажают «за оскорбление турецкого самосознания». В Турции, где малолетние «Огюны Самасты» убивают за инакомыслие… И армяне Турции не могут позволить себе роскоши идти против системы, в которой живут. Соответственно, если не оправдать, то понять их можно.
Но нельзя ни понять, ни оправдать граждан Армении, живущих в Армении в полной безопасности, которые высказывают мнения, созвучные с мнением турецкого руководства. Особенно, когда эти мнения высказывают люди публичные (во всяком случае, пытающиеся таковыми казаться). Так, к примеру, глава Хельсинкской ассоциации Микаэл Даниелян, которые, ничтоже сумняшеся, назвал французский законопроект “нарушением свободы выражения”. “Человек имеет право что-то признавать или не признавать – это его право на выражение”, – заявил Даниелян. От таких речей и до отрицания самого факта Геноцида – рукой подать. А в армянском Уголовном кодексе, кстати, за “Отрицание, умаление, одобрение или оправдание геноцида” предусмотрено до 4 лет тюрьмы или немалый штраф.
Французский законопроект – не единственная тема, которая стимулирует появление подобных высказываний. У определенной части армянских «правозащитников» и «общественников» любая тема, которую “можно выгодно продать”, вызывает резкую активность и желание высказаться. Чрезвычайно “выгодная” в этом плане тема – карабахский конфликт. Буквально недавно глава Ванадзорского офиса Хельсинкской Ассоциации Артур Сакунц заявил в НАТО, что Армения нарушает Договор об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ), скупая оружие. Сакунца не смутило то, что он подливает масло в огонь антиармянской пропаганды Азербайджана. И его же, между прочим, не смутило даже то, что еще ни одна международная проверка не смогла найти какое-либо нарушение со стороны Армении по одной простой причине: Армения положений ДОВСЕ не нарушает.
Или тот же глава организации «Южнокавказская Интеграция: Альтернативный Старт» Георгий Ванян, который переодически пытается организовать в Ереване дни того, чего нету – азербайджанской культуры, и утверждает, что Армения «оккупировала» азербайджанские территории, «совершила геноцид в Ходжалу» и должна немедленно «отдать» Арцах на растерзание Азербайджану. Нелишне отметить, что когда на голову Ваняна обрушивается вполне справедливый гнев общественности, на его защиту встает… Ванадзорский офис Хельсинкской Ассоциации, то есть Артур Сакунц. Профессиональная солидарность существует во всех профессиях, даже в наидревнейших.
Так в чем же причина существования на армянской земле Микдинелянов-Артурсакунцев-Георгийванянов, как и новоиспеченных поборников “турецкой свободы слова” во Франции? Возможно, в гуманном Уголовном кодексе Армении, предусматривающем за государственную измену лишение свободы на срок от десяти до пятнадцати лет, иногда с конфискацией имущества? В таком случае, может, стоит увеличить срок, скажем, до пожизненного, чтобы свести к минимуму возможность “антиармянства” среди армян?
Любопытный факт. Недавно корреспондент PanARMENIAN.Net решил задать этот вопрос местным законотворцам и правозащитникам, в том числе и приснопомянутому Артуру Сакунцу. Видимо, тот читал написанную PanARMENIAN.Net заметку о цене антиармянства, “главным героем” которой выступил именно он, и предпочел удивиться и не ответить на этот вопрос.
Бытует мнение, что еще одной причиной антиармянской деятельности являются гранты. Вернее, желание их постоянно получать. Конечно, есть организации и отдельные люди, которые, получая гранты, занимаются действительно полезным делом. Честь им и хвала. Но всем также известно, что некоторые организации изначально создаются с одной целью – подсесть на “грантовую иглу”. При этом сфера деятельности абсолютно не важна – от защиты права южноамериканских кроликов на размножение в Армении до проведения семинаров по теме “Как завести себе секту и оказывать влияние на людей”. Откуда именно и на что именно эти гранты идут на самом деле, неизвестно, но подтверждается старая как мир истина: “кто платит, тот и музыку заказывает”, под которую и танцуют те, кому платят.
Можно, конечно, предположить, что вышеупомянутые люди думают именно то, что говорят и делают. Но, учитывая вышеприведеные факты, нам это предположить не удалось… И мы еще раз убедились, что с подобными людьми и их проявлениями надо бороться. Бороться жестко, не идя на компромиссы. Плюрализм, свобода слова, принципы демократии – понятия для любой страны жизненно необходимые. Армения, к сожалению, не может претендовать на звание “оплота демократии”. Но если не руководствоваться разумным и трезвым патриотизмом, мы можем просто потерять и то, что у нас есть.