26 Դեկտեմբեր 2011 - 08:06 AMT
Դեկտեմբերի 23-ին Թբիլիսիի Նոդար Դումբաձեի անվան պատանի հանդիսատեսի թատրոնում, ՀՀ մշակույթի նախարարության հովհանավորությամբ կայացավ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» երգի և երաժշտական գործիքների համույթի համերգը՝ նվիրված Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 90-ամյակին: Համերգին ներկա էին Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, հոգևոր հայրեր, եկեղեցու ծառայողներ, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության աշխատակիցներ, թբիլիսահայ արվեստասեր հասարակայնության ներկայացուցիչներ: Հանդիսատեսին ողջունեց և հոբելյանական տարվա նշանավորումը Թբիլիսիում կարևորեց Վրաստանում ՀՀ դեսպանի խորհրդական՝ Լևոն Թորգոմյանը:
Համերգին մասնակցեցին բազմաթիվ փառատոների դափնեկիր Սվետլանա Տատոևան, Նադի Զախարյանը և այլոք: Համերգին հրավիրված դաշնակահար Եսայի Աբովյանը և ջութակահար Արմեն Գյոնջյանը կատարեցին Առնո Բաբաջանյանի տարբեր տարիների անմոռաց և սրտառուչ ստեղծագործությունները:
Համերգն ուղեկցվում էր մեծ երգահանի կյանքից և գործունեությունից արխիվային կադրերի, հայ մեծ դերասան Արմեն Ջիգարխանյանի, ռուս բանաստեղծ Եվգենի Եվտուշենկոյի հուշերի, «Առնո Բաբաջանյան» հիմնադրամի տնօրեն Արա Բաբաջանյանի՝ հոր մասին պատմածների, նաև նրան նվիրված վավերագրական ֆիլմից հատվածների ցուցադրությամբ:
Վիրահայոց հոգևոր թեմի առաջնորդ՝ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, գնահատելով Առնո Բաբաջանյանի 90-ամյակին նվիրված համերգը, խրախուսանքի խոսքեր ուղղեց «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի նորաստեղծ` «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» երգի և երաժշտական գործիքների համույթին, մաղթելով նոր լիցք ու թափ հայ մշակույթը Թբիլիսիում զարգացնելու գործում:

26 Декабрь 2011 - 08:06 AMT
23 декабря в Тбилисском театре юного зрителя им. Нодара Думбадзе при поддержке Министерства культуры РА состоялся концерт ансамбля песни и музыкальных инструментов “Сурб Нерсес Шнорали” центра “Айартун” Армянской епархии Грузии, посвященный 90-летию Арно Бабаджаняна. На концерте присутствовали предводитель Армянской епархии Грузии Армянской Апостольской Церкви епископ Вазген Мирзаханян, священнослужители, сотрудники посольства Армении в Грузии, представители армянской общественности Тбилиси.
С приветствиями и поздравлениями выступил советник посла РА в Грузии Левон Торгомян. В концерте приняли участие лауреат многочисленных конкурсов Светлана Татоева, Нади Захарян и р. Приглашенные на концерт пианист Есаи Абовян и скрипач Армен Генджян исполнили бессмертные и незабываемые произведения Арно Бабаджаняна. Концерт сопровождался показом документального фильма, содержащего архивные кадры из жизни и деятельности великого композитора, а также воспоминания известных людей, знавших его: Армена Джигарханяна, Евгения Евтушенко, рассказы директора фонда “Арно Бабаджанян” Ара Бабаджаняна об отце.
Предводитель Армянской епархии Грузии Армянской Апостольской Церкви епископ Вазген Мирзаханян, отметив важность данного мероприятия, пожелал участникам заряда бодрости и энергии в деле развития армянской культуры в Тбилиси.