Ավարտվող 2011թ. լճացման տարի էր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանը: «Լճացման տարի էր, քանի որ պահպանվեցին բոլոր այն բացասական երևույթները, որ կային»,-ասել է նա:
Թևանյանը նշել է, որ իշխանությունները նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ չկատարեցին սոցիալ-տնտեսական ոլորտի խոստումներից ոչ մեկը, շարունակվեցին բիզնեսի խոշորացման և օլիգարխների ուժեղացման գործընթացները: Նա, մասնավորապես, հիշեցրել է իշխանությունների խոստացած 8-10 տոկոս տնտեսական աճը, աղքատության նվազեցումը 10 տոկոսով, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարությունը, թե համաշխարհային ճգնաժամը չի անդրադառնա Հայաստանի վրա և այլն: Թևանյանը հավելել է, որ նույնիսկ այժմ իշխանությունների հռչակած տնտեսական աճն արձանագրվում է գնաճի, ոչ թե էկոնոմիկայի իրական աճի հաշվին:

26 Декабрь 2011 - 10:18 AMT
Завершающийся 2011 год был годом застоя. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава исследовательского центра “Политэкономия”Андраник Теванян. “Был годом застоя, так как сохранились все те отрицательные явления, которые были”,- пояснил он.
Теванян отметил, что власти во главе с президентом Сержем Саргсяном не выполнили ни одно свое обещание в социально-экономической сфере, а также продолжился процесс укрупнения бизнеса и усиления олигархии. Он в частности напомнил обещания властей об экономическом росте в 8-10%, снижения бедности примерно до 10%, заявления премьера Тиграна Саркисяна, что мировой финансово-экономический кризис не затронет Армении и др. Теванян добавил, что даже декларируемый сейчас властями экономический рост достигается за счет инфляции, а не реального роста экономики.