26 Դեկտեմբեր 2011 - 17:43 AMT
«Իհարկե, ես գիտեի Հայաստանի մասին, սակայն իմ գիտելիքները չափազանց աղքատ էին դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու համար: Ես սկսեցի ավելի շատ շփվել տեղի հայկական սփյուռքի հետ, որի ներկայացուցիչները, ի դեպ, իմ լավ ընկերներն են: Նրանք հաճույքով համաձայնվեցին ինձ օգնել՝ պատմելով հայ ժողովրդի պատմության և նրա մշակութային ժառանգության մասին»,– նշեց Նիկոդեմոսը, հավելելով, որ, չնայած դրան, Հայաստանին և հայ ժողովրդի իրական բնույթին նա ծանոթացավ, երբ այցելեց Երևան:
Ժամանելով Հայաստան՝ Նիկոդեմոսը հանդիպել է բարյացակամ և սիրալիր ժողովրդի հետ, որը, ինչպես նշեց նա, շատ է թեթևացրել իր հայրենիքից հեռու գտնվելը. «Մենք նման ենք մեր բարյացակամությամբ: Ժամանման պահից ես շփման մեջ երբեք խնդիրներ չեմ ունեցել»:
Խոսելով տպավորությունների մասին՝ դեսպանը հիացմունքով սկսեց նշել հայ անվանի գրողների, նկարիչների և ռեժիսորների անունները: Պարզվեց, որ դեսպանը հայկական մշակույթի իսկական գիտակ է: Նիկոդեմոսի սիրած նկարիչը Մարտիրոս Սարյանն է. «Եթե իմանայի, որ կարող եմ ձեռք բերել նրա աշխատանքներից գոնե մեկը, ես միջոցներ չէի խնայի: Նրա գունեղ տեսարաններն ուղղակի ոգեշնչում են ինձ»:
Բայց, չնայած Սարյանի նկատմամբ «սիրուն», դեսպանի սիրտը պատկանում է նկարիչ և ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին: Կարծես հմայված նկարչի ստեղծագործություններով՝ դեսպանը պատմում էր Փարաջանովի մասին, ստիպելով շունչը պահած կլանել յուրաքանչյուր բառը, քանի որ դրանք ասվում են մարդու կողմից, ով խոնարհվում է մաեստրոյի արվեստի առջև:
«Ցավոք սրտի, ես տեսել եմ նրա ֆիլմերից միայն մեկը՝ «Նռան գույնը», բայց ես բավական հաճախ եմ այցելում նրա տուն-թանգարան: Նրա արվեստը լի է ոգեշնչմամբ և անսահման ստեղծագործականությամբ… Ի դեպ, թանգարանի տնօրենը խոստացել է ինձ հետ ֆոտոսեսիա անցկացնել Փարաջանովի դիզայներական գլխարկներով»,- իր գաղտնիքով կիսվեց Նիկոդեմոսը:
Նիկոդեմոսը պատմեց նաև, որ շատ է սիրում զբոսնել Երևանի փոքրիկ փողոցներով: Հատկապես դեսպանին դուր է գալիս Զաքյան փողոցը, որտեղ «ծառերն իրենց խիտ սաղարթի շնորհիվ ստեղծում են աննման գեղեցկության յուրահատուկ ծածկ»:
Նրա սիրած վայրերից է Ազգային պատկերասրահը: «Հատկապես սիրում եմ վերևի հարկը՝ շենքի պատշգամբը, որտեղից բացվում է քաղաքի զմայլիչ տեսարան»:
Քանի որ մոտենում է Ամանորը, զրույցի վերջում Նիկոդեմոսը PanARMENIAN.Net-ին պատմեց այն մասին, թե ինչպես են Բրազիլիայում նշում Նոր տարին:
«Բրազիլիայում Նոր տարին բոլորովին այլ կերպ են նշում, քան այլ քրիստոնեական երկրներում: Բրազիլական Ամանորը հասկանալու և լիովին զգալու համար անհրաժեշտ է լինել Ռիո դե Ժանեյրոյում: Բոլորը հագնում են սպիտակ զգեստներ և գնում լողափ, այնուհետև ժամը 12-ին ժամացույցի զանգերը հնչելուց հետո մարդիկ ծովի մեջ նետում են սպիտակ ծաղիկներ և մրգերով, ուտելիքով զամբյուղներ՝ աստվածներին նվերներ մատուցելու համար: Ներկաները սկսում են շնորհավորել միմյանց, իսկ տոնակատարության ավարտին մարդկանց սպասում է շքեղ հրավառություն ողջ ափի երկայնքով: Դա հիրավի աննկարագելի տեսարան է»:

“Конечно, я знала об Армении, однако мои познания были слишком скудны для посла. Мне пришлось больше общаться с местной армянской диаспорой, представители которой, кстати, мои хорошие друзья. Они с удовольствием согласились мне помочь, рассказав историю армянского народа и о его культурном наследии”, – отметила Никодемос, подчеркнув, что, несмотря на это, истинная Армения и характер народа ей представились, когда она приехала в Ереван.
Приехав в Армению, Никодемос столкнулась с дружелюбным и приветливым народом, что, как отметила она, очень облегчило ее пребывание вдали от родины: “Мы похожи своим дружелюбием. Бразильцы, как и армяне очень гостеприимны. С момента моего приезда у меня никогда не возникало проблем в общении ”.
Делясь впечатлениями, посол с восхищением начала упоминать имена известных армянских писателей, художников и режиссеров. Оказалось, посол – настоящий знаток армянской культуры.
Любимым художником Никодемос является Мартирос Сарьян: “Если бы я знала, что могу приобрести хоть одну из его работ, я бы не пожалела средств. Его красочные пейзажи просто вдохновляют меня”. Но, несмотря на “любовь” к Сарьяну, сердце посла принадлежит известному художнику и режиссеру Сергею Параджанову. Будто завороженная произведениями художника, посол рассказывала о Параджанове, заставляя с замиранием сердца схватывать каждое слово, поскольку оно было сказано человеком, преклоняющимся перед искусством маэстро.
(!)“К сожалению, я видела лишь один из его фильмов – “Цвет Граната”, но я посещаю дом-музей Параджанова довольно часто. Его искусство наполнено воодушевлением и безграничной креативностью… Кстати, директор музея обещал провести со мной фотосессию в дизайнерских шляпах Параджанова”, – поделилась своим секретом Никодемос.
В продолжение этой увлекательной истории об искусстве и красивом Никодемос рассказала, о своем пристрастии к прогулкам по маленьким улочкам Еревана. Особенно послу нравится гулять по улице Закяна, где “деревья, благодаря густой листве, создают своеобразный навес необыкновенной красоты”.
Еще одним любимым местом посла является Национальная Галерея на площади Республики: “Особенно я люблю верхний этаж – балкон здания, откуда открывается изумительный вид на город”.
Поскольку приближается Новый год, в конце беседы Никодемос рассказала о том, как в Бразилии отмечают Новый год.
“В Бразилии Новый год встречают совсем не так, как в других христианских странах. Для того чтобы понять и полностью ощутить на себе бразильский Новый Год, необходимо быть в Рио! Во-первых, все одеваются в белое и идут на пляж. Затем в 12, после боя часов, люди бросают в море белые цветы и корзины с едой, фруктами, как бы преподнося подарки богам. Присутствующие начинают поздравлять друг друга и желать доброго здравия, а в заключение празднества людей ожидает грандиозный фейерверк по всему побережью. Это поистине грандиозное зрелище”.