Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության ուշադրության կենտրոնում է ժամային գոտին փոխելու հարցը: Ինչպես հայտնել է դեկտեմբերի 27-ին կայացած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, հավանաբար 2012թ. ԱԺ-ն համապատասխան օրինագիծ կընդունի, իսկ ժամային գոտու փոփոխությունը երկու փուլով կանցնի:
Ըստ նրա, առաջին հերթին, անցումն այլ ժամային գոտի նախատեսում է չեղյալ համարել ացնումը ձմեռային ու ամառային ժամանակի Հայաստանում, իսկ 1-2 տարի անց կկատարվի ևս մի անցում, որպեսզի Հայաստանը հայտնվի այն ժամային գոտում, որը համապատասխանում է նրա աշխարհագրական դիրքին: «Այսինքն, պարզ ասած, մենք ավելի մոտ կդառնանք Մոսկվայի ու եվրոպական ժամային գոտիներին»,-ասել է նախարարը:
Գրինվիչի ժամային գոտու հետ Հայաստանի տարբերությունը կազմում է +4 ժամ, իսկ մյուս եվրոպական երկրների հետ՝ +3: Ըստ Տիգրան Դավթյանի, նման անցումը հարմար կլինի ինչպես գործարար հարաբերությունների ու զբոսաշրջության, այնպես էլ հասարակ քաղաքացիների համար:

27 Декабрь 2011 - 10:16 AMT
В центре внимания министерства экономики Армении проблема смены часового пояса. Как сообщил на итоговой пресс-конференции 27 декабря в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян, что скорей всего в 2012 году парламент Армении примет соответствующий законопроект, а смена часового пояса будет проходить в два этапа.
По его словам, во-первых, до перехода в другой часовой пояс предусматривается отменить переход на зимнее время в Армении, а вот через 1-2 года будет проделан переход, чтобы оказаться в том часовом поясе, который соответствует географическому положению Армении. «То есть, проще говоря, мы станем ближе к Москве и европейским часовым поясам», – отметил министр.
Надо отметить, что временная разница Армении с Гринвичским часовым поясом +4, с остальными европейскими странами +3.
По мнению Тигран Давтян, такой переход будет удобен, как с точки бизнес отношений и туризма, так и для простых граждан.