27 Դեկտեմբեր 2011 - 10:24 AMT
2012 թվականին Թուրքիան կարող է վերադառնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով` դա կարող է կապված լինել այն բանի հետ, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ բոլոր մնացած մարտահրավերներն ավելի բարդ են:
Անդրադառնալով 2009 թվականին ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրություններին` հայ փորձագետն ասել է, որ այսօր այդ փաստաթղթերն իրենցից որևէ քաղաքական արժեք չեն ներկայացնում, և դրանք կարելի է «մեռած» համարել: Նրա խոսքով` այսօրվա դրությամբ Անկարայի ռազմավարությունը կայանում է ոչ թե Արձանագրությունների վավերացման, այլ դրանց կետերի իրականացման մեջ:
Ընդ որում` հայ փորձագետը նկատել է, որ Թուրքիան պետք է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերադառնա անկեղծ դրդապատճառներով, այլ ոչ թե Հայոց ցեղասպանության և դրա վերաբերյալ ընդունված բանաձևերի պատճառով:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը նկատել է նաև, որ Հայաստանի դիրքերը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում զգալիորեն ուժեղացել են: Նրա խոսքով` ի տարբերություն Անկարայի, Երևանն արեց ամեն ինչ, որպեսզի ցույց տա Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու իր անկեղծ ցանկությունը:
Թուրքիան շարունակում է երկարաձգել Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, ինչի կապակցությամբ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2010թ. ապրիլի 22-ին հրամանագիր ստորագրեց հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը դադարեցնելու մասին` հայտարարելով, որ Անկարան պատրաստ չէ շարունակել մեկնարկած գործընթացը:
2011թ. օգոստոսին Հայ-թուրքական արձանագրությունները, կանոնադրության համաձայն, դուրս էին բերվել Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի օրակարգից, քանի որ չէին դիտարկվել առաջին համագումարի ընթացքում:
Հոկտեմբերին Թուրքիայի վարչապետը փաստաթղթերը վերադարձրեց խորհրդարանի օրակարգ, սակայն դրանց վավերացման ժամկետները դեռևս որոշված չեն:

27 Декабрь 2011 - 10:24 AMT
В 2012 году Турция может вернуться к процессу нормализации армяно-турецких отношений, считает армянский эксперт
В 2012 году Турция может вернуться к процессу нормализации армяно-турецких отношений. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване заявил руководитель Центра региональных исследований, политолог Ричард Гирагосян. По его словам, это может быть связано с тем, что все остальные вызовы во внешней политике Турции более сложны.
Касаясь подписанных в 2009 году армяно-турецких Протоколов, армянский эксперт сказал, что сегодня данные документы не представляют собой какой-либо политической ценности, и их можно считать «мертвыми». По его словам, на сегодняшний день стратегия Анкары заключается не в ратификации Протоколов, а в реализации их пунктов.
При этом армянский эксперт заметил, что Турция должна вернуться к нормализации армяно-турецких отношений из искренних побуждений, а не из-за Геноцида армян и принятых по этому вопросу резолюций.
Ричард Гирагосян также заметил, что позиции Армении в процессе нормализации с Турцией значительно усилились. По его словам, в отличие от Анкары, Ереван сделал все, чтобы показать свое искреннее желание нормализовать отношения с Турцией.
Турция продолжает затягивать процесс ратификации Протоколов, в связи с чем президент Армении Серж Саргсян 22 апреля 2010 подписал указ о приостановлении процесса ратификации армяно-турецких протоколов, заявив, что Анкара не готова продолжать начатый процесс.
В августе 2011 года армяно-турецкие Протоколы были, согласно регламенту, исключены из повестки турецкого парламента, так как не были рассмотрены в течение одного созыва. В октябре премьер-министр Турции вернул документы в повестку парламента, однако сроки их ратификации пока не определены.