Հարավկովկասյան տարածաշրջանի երկրները պլացդարմ չեն դառնա Իրանին հարված հասցնելու համար: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել իրանագետ, ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Գառնիկ Ասատրյանը:
Մեկ այլ իրանագետ, ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան Վարդան Ոսկանյանն իր հերթին նկատել է, որ Հայաստանի տեսակետից լավ հարաբերությունների պահպանումն իր իսկ շահերից է բխում: «Չնայած այն լուրերին, որ Իրանի նախագահը Երևան էր ժամանել, որպեսզի հավաստիանա Հայաստանի աջակցության հարցում, ես կարծում եմ, որ դրա կարիքը չկար, քանի որ Հայաստանն ու Իրանը միշտ արտահայտվել են միմյանց աջակցության օգտին»,- հավելել է նա:
Ընդհանուր առմամբ փորձագետները ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի այցը Հայաստան գնահատել են բավական արդյունավետ, «որի ընթացքում մի շարք ռազմավարական համաձայնագրեր են ստորագրվել»:
Դեկտեմբերի 23-ին Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը պաշտոնական այցով գտնվում էր Հայաստանում: Այցի ընթացքում 6 համաձայնագիր է ստորագրվել, մասնավորապես` էներգետիկայի և տնտեսության ոլորտում: Բացի այդ, այցի ընթացքում երկու երկրների նախագահները հաստատել են հավատարմությունը համագործակցության ամրապնդմանը:

Страны южнокавказского региона не станут плацдармом для нанесения удара по Ирану. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразил армянский иранист, руководитель кафедры ирановедения ЕГУ Гарник Асатрян.
В свою очередь другой иранист, замдекана факультета Востоковедения ЕГУ Вардан Восканян заметил, что с точки зрения Армении, сохранение хороших отношений в ее же интересах. “Несмотря на слухи, что президент Ирана приезжал в Ереван, чтобы удостовериться в поддержке Армении, я думаю, что в этом не было нужды, поскольку Армения и Иран всегда высказывались за поддержку друг друга”, – добавил он.
В целом эксперты оценили визит президента ИРИ Махмуда Ахмадинежада в Армению как довольно результативный, “в ходе которого был подписан ряд стратегических соглашений”.
23 декабря президент ИРИ Махмуд Ахмадинежад прибыл с официальным визитом в Армению. В ходе визита было подписано 6 соглашений о сотрудничестве в энергетической и экономической сферах. Также в ходе визита главы двух стран подтвердили приверженность к укреплению сотрудничества.