«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահի տեղակալ Ռուբեն Հակոբյանը մեկնաբանել է Ֆրանսիայի ԱԺ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականցնող օրինագծի ընդունումը` հավելելով, որ Թուրքիան այժմ հայտնվել է բարդ իրավիճակում: «Թուրքիայի վիճակը բարդացել է ոչ թե օրինագծի ըդունման, այլ դրան տրված արձագանքի պատճառով»,-ընդգծել է նա: Հակոբյանի կարծիքով, եվրոպական երկրները, ելնելով համերաշխությունից, ուղիղ կամ անուղղակի կերպով կաջակցեն Ֆրանսիային` Թուրքիայի հետ վեճում: Վերջինս Ֆրանսիային սպառնում է պատժամիջոցներով:
Ինչ վերաբերում է հենց օրինագծին, ապա Հակոբյանը ընդգծել է, որ այն համարվում է լուրջ հաջողություն, քանի որ նոր մակարդակ է տեղափոխում Ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաև դրա վրա է գրավում միջազգային հանրության ուշադրությունը: «Եվ կարծում եմ, որ մոտ ապագայում մենք ականատես կլինենք նրան, որ եվրոպական երկրները, որոշ առումով ստիպված, պետք է արտահայտեն իրենց վերաբերմունքը դրա նկատմամբ»,-նկատել է նա:
Դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունել է ցեղասպանությունների, այդ թվում` 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղ գտած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք: Դրանից հետո Անկարան հետ է կանչել իր դեսպանին Ֆրանսիայից և սպառնում է լիովին խզել հարաբերությունները:

28 Декабрь 2011 - 11:30 AMT
Рубен Акопян: Положение Турции осложнилось не из-за принятия билля о Геноциде, а из-за ее реакции на него
Заместитель председателя партии “Наследие” Рубен Акопян прокомментировал принятие Национальным собранием Франции билля о криминализации отрицания Геноцида армян, добавив, что Турция сейчас оказалась в тяжелой ситуации. “Положение Турции осложнилось не потому, что был принят законопроект, а из-за ее реакции на него”, – отметил он. По мнению Акопяна, европейские страны, исходя из европейской солидарности, прямо или косвенно окажут поддержку Франции в ее споре с Турцией, которая грозит Франции санкциями.
Что касается самого законопроекта, то Акопян подчеркнул, что он является серьезной удачей, так как переносит на новый уровень вопрос признания Геноцида, а также привлечет к нему международное внимание. “И я считаю, что в ближайшем будущем мы станем свидетелями того, что европейские страны, в какой-то степени и вынужденно, должны будут выразить свое отношение к нему”, – заметил он.
22 декабря Национальное собрание Франции приняло законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян в Османской империи в 1915 году, предусматривающий 1 год лишения свободы и выплату штрафа в размере 45 000 евро. После этого Анкара отозвала посла из Франции и грозится полным разрывом отношений.