«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը հայտարարել է, որ «Ժառանգության» ու ՀՅԴ համատեղ հայտարարությունը, որտեղ կոչ է արվում իշխանություններին չեղյալ հայտարարել ընտրակարգն ու անցնել 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին, 2011թ. ամենամեծ նվաճումներից է: «Դա շատ կարևոր գործընթաց է, որը կարող է միավորով դերակատարություն ունենալ ընդդիմադիր դաշտում»,-նշել է նա:
Հակոբյանը նաև ողջունել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ), ինչպես նաև այլ քաղաքական ուժերի, այդ թվում ԲՀԿ-ի, Դեմկուսի հայտարարությունները, որոնք ողջունել են այդ նախաձեռնությունը: Մենք ուղղակի միավորվելու առիթ ենք տալիս բոլորին, այդ նախաձեռնությունն ընդհանուր կդառնա՝ հիմնված լինելով հավասարության սկզբունքների վրա»,-հայտարարել է նա: Հակոբյանն ընդգծել է, որ հենց բոլոր քաղաքական ուժերի միասնականության մեջ է նա տեսնում այդ նխաձեռնության հաջողության գրավականը:
Ինչ վերաբերում է բուն նախաձեռնությանը, ապա ըստ Ռուբեն Հակոբյանի, ամբողջական անցումը համամասնական համակարգին թույլ կտա խուսափել պատահական մարդկանցից խորհրդարանում: Նա նաև անթույլատրելի է համարել մի շարք կուսակցություններում գործող այն կարգը, երբ կուսակցությունը չի ներառում կուսակցական ընտրացուցակում որոշ մարդկանց, վախենալով, որ դա բացասաբար կանդրադառնա կուսակցության վարկանիշի վրա, սակայն հետո օգնում են նրանց ընտրվել մեծամասնական կարգով:

Заместитель председателя партии “Наследие” Рубен Акопян заявил, что совместное заявление «Наследия» и АРФ Дашнакцутюн, в котором призвали власти отменить мажоритарную избирательную систему и перейти к 100-процентной пропорциональной системе выборов, одним из самых главных достижений в 2011 году. “Это начало очень важного процесса, который может сыграть объединяющую роль в оппозиционном поле”, – заметил он.
Акопян также приветствовал заявления Армянского национального конгресса (АНК), а также других политических сил, в частности, “Процветающей Армении”, Демпартии, которые приветствовали это начинание. “У нас нет претензий на то, что это только наша инициатива, и остальные только присоединяются. Мы просто дали повод всем объединиться, и эта инициатива станет общей на принципах равенства”, – заявил он. Акопян подчеркнул, что именно в единстве всех политических сил он видит залог успеха этой инициативы.
Что касается самой инициативы, то по мнению зампредседателя партии “Наследие”, полный переход к пропорциональной системе позволит избежать попадания в парламент случайных людей. Он также счел недопустимым существующую в ряде партий практику, когда партия не включает некоторых людей в свой список, боясь, что это негативно отразится на рейтинге партии, однако затем помогают им избираться через мажоритарные округа.