28 Դեկտեմբեր 2011 - 13:20 AMT
Սանահինի եկեղեցու վերականգնման նախագիծը պատրաստ կլինի 2012 թ-ին, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանը: Բեռլինի կիրառական գիտությունների համալասարանի հետ համագործակցության շրջանակներում 2010 թվականին գերմանացի մասնագետների խումբը Կլաուս Կերկովի գլխավորությամբ 3D scan լազերային տեխնիկայի օգնությամբ չափագրել են եկեղեցու հարավային ճակատը, որը խախտվել էր նստվածքների պատճառով, ինչի արդյունքում առաջացել էր ուղղահայաց ճաք: Ըստ Սիմոնյանի, նրանք ուսումնասիրում էին ճաքը, որպեսզի պարզեին, ճաքը շարունակվող է, թե կանգ է առել:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ճաքը կանգնած է և կարելի է զբաղվել վերականգնման աշխատանքներով: Բացի դրանից, 2012 թ-ին ուսումնասիրվելու է Սանահինի ողջ համալիրը:Այս տարի ամռանը «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը մեղադրում էր ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին համալիրն անուշադրության մատնելու համար: Եկեղեցու գմբեթը և պատերը ծածկված են բուսածածկույթով:

28 Декабрь 2011 - 13:20 AMT
Проект реставрации монастыря Санаин будет готов в 2012 году. Об этом сказал во время пресс-конференции директор ГНКО “Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия” Министерства культуры РА Акоп Симонян. В рамках сотрудничества с Берлинским университетом прикладных наук в 2010 году группа немецких специалистов во главе с Клаусом Керкофом с помощью лазерной техники “3D scan” сделала замеры южного фасада монастыря, на котором образовалась вертикальная трещина. После определенных исследований было установлено, что трещина в стене не увеличивается, и можно начать реставрационные работы. В 2012 году будет исследован весь монастырь Санаин.
Молодежная инициатива “Не будем молчать” летом этого года обвинила министра культуры РА Асмик Погосян в том, что монастырь полностью заброшен и находится в крайне плачевном состоянии, а купол и стены монастыря покрыты густой растительностью.