Պետք է նաև նշել, որ այս տարի սկսված քաղաքական և հասարակական գործընթացներից շատերը բավական էական ազդեցություն կունենան նաև գալիք տարում քաղաքական զարգացումների վրա:
Ներկայացնելով տարվա կարևորագույն իրադարձությունների տասնյակը՝ ցանկանում եմ նշել, որ տասնյակում հաջորդականությունը պայմանական է:
10. Նոր Ընտրական օրենսգիրք
2011-ին ընդունվեց նոր Ընտրական օրենսգիրք, որը, ինչպես հավաստիացնում են իշխանությունները, պետք է ապահովի ամենաարդար և թափանցիկ ընտրություններն անկախ Հայաստանի պատմության մեջ: Իշխանությունների ներկայացուցիչների համաձայն նոր օրենսգիրքը ստացել է միջազգային փորձագետների հավանությունը,մասնավորապես Վենետիկյան հանձնաժողովից: Իր հերթին խորհրդարանական ընդդիմությունը՝ Դաշնակցությունը և «Ժառանգությունը», կտրուկ հանդես են գալիս նոր օրենսգրքի դեմ, ընդգծելով, որ նրանց գլխավոր առաջարկները չեն ընգդրկվել դրա մեջ: Տարեվերջին ԸՕ մասին հիշեց նաև երկրի գլխավոր ընդդիմադիր ուժը՝ Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ): Կոնգրեսը սկսեց խոսել միասնական պլատֆորմի մասին ԸՕ-ն փոխելու համար, թեև ժամանակին բավական հեգնաբար էր վերաբերվել դրա բարելավման համար այլ ընդդիմադիր ուժերի պայքարին: Չէ որ, ինչպես նշել է ՀՅԴ ներկայացուցիչ Վահան Հովհաննիսյանը, միայն արդար և ազնիվ ընտրությունների շուրջ համագործակցությունը կարող է միավորել հայկական ընդդիմությանը: Դրա վկայությունն էր դեկտեմբերի 27-ին «Ժառանգություն» և ՀՅԴ ընդդիմադիր կուսակցությունների համատեղ հայտարարությունը, որում նրանք կոչ էին անում իշխանություններին չեղյալ հայտարարել մաժորիտար ընտրական համակարգը և անցում կատարել ընտրությունների 100-տոկոսանոց համամասնական համակարգին: Այդ երևույթն արդեն ողջունել են մի շարք ուրիշ քաղաքական ուժեր, մասնավորապես ՀԱԿ-ը և «Բարգավաճ Հայաստանը»:
9. Թռչկանի ջրվեժը և բնապահպանների հաղթանակը
Տարվա ամենանշանակալից իրադարձություններից մեկը բնապահպանների պայքարն էր Թռչկանի ջրվեժի վրա ՀԷԿ կառուցման դեմ, որը, վերջ ի վերջո, ավարտվեց «կանաչների» հաղթանակով: Այդ հաղթանակը դարձավ վերջին տարիներին բնապահպանների ամենաաղմկոտ հաղթանակը: Ընդհանրապես, բնապահպանության խնդիրը Հայաստանում դառնում է հանապազօրյա խնդիրներից մեկը, հաշվի առնելով լեռնահանքային ընկերությունների կողմից երկրի բնական հարստությունների ոչնչացումը, ինչպես նաև ընդերքի և ապագա սերունդների հաշվին առկա խնդիրները լուծելու իշխանությունների ձգտումը: Ամենայն հավանակաանությամբ, «կանաչ քարտն» ակտիվ օգտագործվելու է գալիք ընտրություններում, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներին գրավելու է իշխանության դեմ պայքարելու պատրաստ մարդկանց ներգրավելու և բնապահպանների բողոքի ակցիաներին ակտիվորեն մասնակցելու հնարավորությունը:
8. Րաֆֆի Հովհաննիսյանի 15-օրյա հացադուլը
Գարնանն ամենաքննարկվող թեմաներից մեկը դարձել էր մարտին Երևանի Ազատության հրապարակում «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի 15-օրյա հացադուլը: Մարտի 15-ին կուսակցության արտահերթ նիստում Հովհաննիսյանը պահանջեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանից հրաժարական տալ և ապահովել արդար ու անկախ ընտրությունների անցկացում, ինչպես նաև հայտարարեց անժամկետ հացադուլի մասին, որն անվանեց «Ծոմ ազատության»: Դիմանալով 15 օր՝ նա դադարեցրեց հացադուլը, հայտարարելով, որ դա անում է հանուն իրենց սատարող քաղաքացիների և դուստր Շուշիի, ում 18-ամյակը լրանում է մարտի 31-ին և հավելեց, նրա հացադուլը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակման 20-ամյակին: Միաժամանակ նա նշեց, որ «դրանով պայքարը չի ավարտվում: Դա ընդամենը երկար շղթայի մեկ օղակ է»: Սակայն հացադուլի հանդեպ ավելի մեծ ուշադրություն առաջացրեց ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերաբերմունքը դրա նկատմամբ, որը ոչ միայն չմոտեցավ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին հրապարակում ՀԱԿ հանրահավաքի ժամանակ, այլ նաև մեկնաբանելով հացադուլը հայտարարեց, որ այն հակասում է քրիստոնեական սկզբունքներին:
7. Հայկական բանակ
Անցնող տարում հայկական բանակն առանձնացավ ինչպես դրական կողմից, այնպես էլ բացասական: Ողջ երկիրը հիացած էր Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված փայլուն շքերթով, որտեղ ներկայացվեց նորագույն տեխնիկա, մասնավորապես C-300 զենիթահրթիռային համալիրներ և հայրենական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր:
Սակայն ցավոք սրտի անցնող տարում բանակն աչքի ընկավ անձնակազմի շարքերում ոչ կանոնադրական վերաբերմունքով: Մեկը մյուսի ետևից հասարակությանը ցնցեցին այս կամ այն ողբերգական դեպքի մասին տեղեկությունները՝ հարված հասցնելով հասարակության մեջ բանակի հեղինակությանը և հարուցելով հիմնավորված վրդովմունք ու Զինված ուժերում ստեղծված իրավիճակը փոխելու պահանջ: Այդ իրադարձություններից փորձեցին օգտվել ֆինանսավորման անհայտ աղբյուրներով (երբեմն էլ հայտնի) որոշ ՀԿ-ներ: Խնդիրը չկարողացան շրջանցել նաև քաղաքական ուժերը, և ակնհայտ է, որ բանակի թեման կդառնա 2012-ի նախընտրական քարոզարշավի ամենաշրջանառվող թեմաներից մեկը:
Ի պատիվ ՊՆ ղեկավարության պետք է նշել, որ նա փորձում է լուծման ուղիներ գտնել և ի տարբերություն անցած տարիների չի թաքցնում առկա խնդիրները:
6. Ռոբերտ Քոչարյանի վերադառնալու մասին լուրերը
Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնին վերադառնալու Վլադիմիր Պուտինի որոշումից հետո ակտիվացան խոսակցությունները Հայաստանում «ռուսական սցենարի» կրկնության հնարավորության մասին: Կրակի վրա յուղ լցրեց նաև նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որը պարբերաբար իր հարցազրույցներում քննադատության էր ենթարկում գործող իշխանությունների արտաքին քաղաքականությունը, այսինքն Սերժ Սարգսյանին: Իր վերջին հարցազրույցում Քոչարյանն ուղղակի հայտարարել է, որ մեծ քաղաքականություն վերադառնալու համար անհրաժեշտ են երեք պայմաններ. 1) Հայաստանի տնտեսությունում կայուն իրավիճակի և մարդկանց բարեկեցության բարելավման բացակայություն և որպես հետևանք անելանելի տրամադրությունների և արտագաղթի աճ, 2) տարբեր սոցիալական խավերի պահանջարկ մեծ քաղաքականություն վերադառնալու համար, 3) նրա ներքին համոզմունքը նրանում, որ նա ի վիճակի է արմատապես փոխել իրավիճակը: «Այդ երեք գործոնների առկայության դեպքում ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու ուղիները կարող են տարբեր լինել»,- ասել է Քոչարյանը: Ինչպես տեսնում ենք, առաջին նախագահի վերադառնալու առաջին պայմանն արդեն առկա է, իսկ Ռոբերտ Սեդրակովիչի մոտ «ներքին համոզմունքի» հայտնվելու դեպքում իրականություն կդառնա նաև երկրորդ պայմանը:
Քոչարյանի վերադառնալու հետ կտրականապես համաձայն չեն գործող երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և առաջին նախագահ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որն անդադար հիշեցնում է մարտի ողբերգական դեպքերի համար երկրորդ նախագահի պատասխանատվության մասին: Պատահական է, թե ոչ, բայց այն բանից հետո, երբ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցի շուրջ կրքերը մի քիչ հանդարտվեցին, իշխանության վերնախավերում սկսվեց աննախադեպ «հրաժարականների շքերթ», որոնք որոշ փորձագետներ գնահատեցին որպես Սերժ Սարգսյանի կողմից Քոչարյանի մարդկանցից ազատվելու ձգտում:
5. «Բարգավաճ Հայաստանի» գործոնը
2011-ի ողջ ընթացքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ) փորձեց ազատվել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) կրտսեր կոալիցիոն գործընկերոջ իմիջից և ավելի ակտիվ ու անկախ դեր խաղալ երկրի քաղաքական կյանքում, ինչը բնականաբար հանգեցրեց ՀՀԿ հետ հակամարտությունների, որը չէր ցանկանում կիսվել իշխանությամբ և բացառիկությամբ: Արդեն փետրվարին այն հայտարարությունից հետո, երբ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարեց ապագա խորհրդարանում մեծամասնություն կազմելու մտադրության մասին և հրաժարվեց հրապարակավ հայտարարել գալիք նախագահական ընտրություններում գործող նախագահի թեկնածությանն աջակցելու մասին, մամուլում լուրեր տարածվեցին ԲՀԿ և Ծառուկյանի վրա հզորագության ճնշման մասին: Դրա արդյունքը դարձավ «Քաղաքական կոալիցիայի հայտարարությունը», որում հայտարարվեց նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը կոալիցայի աջակցության և ապագա խորհրդարանում գործընկերների հաշվին իր մանդատների քանակն ավելացնելուց կուսակցության հրաժարվելու մասին: Այդ հայտարարությունից հետո շշուկներ տարածվեցին կոալիցիայից առանձին ընտրություններին մասնակցելու ՀՀԿ մտադրության մասին, ինչին դեմ է ԲՀԿ-ն:
ՀՀԿ և ԲՀԿ միջև հակամարտության մեջ շրջադարձ կատարվեց աշնանը, և ԶԼՄ-ներում նույնիսկ տեղեկատվություն հայտվեց, որ ՀՀԿ-ն ԲՀԿ-ին վերջնագիր է առաջադրել, քանի որ Գագիկ Ծառուկյանը կրկին հրաժարվում է հրապարակավ հայտարարել նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանն աջակցելու մասին և հայտարարում է, որ ԲՀԿ-ն ինքնուրույն է գնալու ընտրությունների: Բանը հասավ նրան, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, որ բոլոր այն քաղաքական ուժերը, որոնք կհրաժարվեն համագործակցել ՀՀԿ հետ, կհայտնվեն «կոտրված տաշտակի մոտ»: Որոշ քաղաքական գործիչներ և փորձագետներ նաև չբացառեցին, որ խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը կապված էր հենց ՀՀԿ-ԲՀԿ հակամարտության հետ, քանի որ Աբրահամյանի որդին ամուսնացած է Գագիկ Ծառուկյանի դստեր հետ:
Կոալիցիոն գործընկերների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը չնպաստեց նաև Իջևանի քաղաքապետի ընտրություններում ԲՀԿ թեկնածուի հաղթանակը ՀԿ ներկայացուցչի նկատմամբ, և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի «քաղաքական վերլուծությունը» ՀԱԿ-ի և ԲՀԿ-ի համագործակցության հնարավորության մասին կոալիցիայից դուրս գալու դեպքում:
Այդ հակամարտություններից բացի ողջ տարվա ընթացքում ՀՀԿ-ն ակտիվ գործունեություն ծավալեց իր շարքերն ավելացնելու համար՝ համագործակցություն հաստատելով ամենատարբեր ՀԿ-ների հետ, որոնք դեռ քաղաքական ուղղվածություն չունեին և դեմ չէին ՀՀԿ կողմից ֆինանսական աջակցությանը:
4. Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացը և Կազանի հանդիպումը
Տարեսկզբից ակտիվացան խոսակցությունները ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացում լուրջ առաջխաղացման մասին: Ռուսաստանը, որը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների շարքում իր վրա վերցրեց բանակցային գործընթացի լոկոմոտիվի դերը, ամեն ինչ արեց, որպեսզի տարվա ընթացքում համաձայնագիր ստորագրվի հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների մասին: Հատկապես ակտիվացան խսակցությունները Կազանում հունիսի 24-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից առաջ փաստաթղթի հնարավոր ստորագրման մասին, և ռուսական կողմը համոզմունք հայտնեց, որ փաստաթուղթը ստորագրվելու է:
Պետք է նշել, որ Կազանի հանդիպմանը հաջորդեց Դովիլում համանախագահ-երկրների նախագահների հայտարարությունը, որում նրանք կոչ արեցին Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդներին «իրենց ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի»:
Սակայն Կազանի հանդիպումը, որի հետ միջնորդներն այդքան հույս էին կապել, ավարտվեց առանց կարգավորման հիմնարար սկզբունքների մասին պայմանավորվածության հանգելու: Ինչպես հազորդեց Հայաստանի ԱԳՆ-ն, կողմերին չհաջողվեց համաձայնության հանգել, որովհետև Ադրբեջանի նախագահը վերջին պահին ներկայացրել է 10 նոր ուղղումներ:
Կազանի հանդիպման ձախողումից հետո բանակցային գործընթացն ընթացավ ավելի դանդաղ հունով, որը հավանաբար պայմանավորված էր թե Ռուսաստանի հիասթափությամբ, թե Հայաստանում և համանախագահ-երկրներում մոտեցող ընտրություններով:
Եթե հայկական պաշտոնական օղակները որոշակի ափսոսանք էին հայտնում հանդիպման ձախողման առիթով, ապա որոշ ընդդիմադիր օղակներ բացահայտորեն հայտնում էին իրենց գոհունակությունը, մտավախություն ունենալով, որ համաձայնագրի ստորագրմանը հետևելու էր ԼՂՀ ազատագրված տարածքների վերադարձ:
3. Քաղաքական երկխոսության գործընթացը
Երկրում վատացող սոցիալական իրավիճակի, «արաբական գարնան», ՀԱԿ բազմահազարանոց հանրահավաքների, ինչպես նաև Արևմուտքի կողմից հնարավոր ճնշման ֆոնին հայկական իշխանությունները ստիպված էին իրավիճակի լիցքաթափման համար ընդառաջ գնալ արմատական ընդդիմությանը: 2008-ի մարտյան դեպքերով ձերբակալվածներին համաներումով ազտ արձակելուց հետո հուլիսի 18-ից սկսվեցին իշխող կոալիցիայի և ՀԱԿ աշխատանքային խմբերի հանդիպումները: Այդ գործընթացի ամենասկզբից բոլոր փորձագետները և այլ քաղաքական ուժերը համոզմունք էին հայտնում դրա ձախողման մեջ՝ ընդգծելով երկու կողմերի դիրքորոշումների անհամատեղելիությունը: Եթե ՀԱԿ միակ պահանջը երկրում արտահերթ ընտրությունների անցկացումն էր, ապա իշխանությունները կտրականապես հերքում էին դրանց հնարավորությունը:
Աստիճանաբար երկխոսության գործընթացը վերածվեց ֆարսի, և սկզբից ՀԱԿ-ը իշխանություններին ներկայացրեց արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտությունը 85 էջով, այնուհետև իշխանությունները ներկայացրեցին իրենց պատասխանը 130 էջով: Ինչպես իրավացի նշեց Ստեփան Սաֆարյանը. «Քաղաքական երկխոսության գործընթացը վերածվել է համապետական ընթերցումների»: Գործընթացը հատկապես բացասական անդրադարձավ ՀԱԿ վրա, առաջացնելով ընդդիմադիր էլեկտորատի մի մասի հիասթափությունը և նույնիսկ ՀՀՇ-ում պառակտման, որը ՀԱԿ առաջատար ուժերից էր:
Ուստի զարմանալի չէ, որ ոստիկանության կողմից օգոստոսի 9-ին ՀԱԿ երիտասարդ ակտիվիստների ձերբակալությունից հետո ՀԱԿ-ն օգտագործեց դա որպես քաղաքական երկխոսության գործընթացից դուրս գալու առիթ և կրկին փորձեց արտահերթ ընտրությունների հասնել ոչ թե իշխանությունների հետ բանակցությունների, այլ հանրահավաքների միջոցով: Սակայն պետք է նշել, որ «քաղաքական երկխոսության գործընթացը» ազդեց ՀԱԿ հեղինակության վրա, աշնան հանրահավաքներն իրենց քանակով շատ հեռու էին գարնան հանրահավաքներից:
2. Իշխանությունում «հրաժարականների շքերթը»
Այս աշնանը Հայաստանում իշխանության վերին օղակներում տեղի ունեցավ «հրաժարականների աննախադեպ շքերթ»: Սեպտեմբերի 9-ին սեփական ցանկությամբ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից հրաժարական տվեց Կարեն Կարապետյանը, որին փոխարինեց նրա տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը:
Իսկ ահա հոկտեմբերի 28-ին «շքերթը» սկսվեց՝ հրաժարականի մասին դիմում ներկայացրեց Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը, նոյեմբերի 1-ին՝ Հովիկ Աբրահամյանը և Ալիկ Սարգսյանը: Նրանցից բացի լուրերը սկսեցին պաշտոնաթող անել մեկ այս, մեկ այն նախարարին, ընդ որում ավելի հաճախ նշվում էր փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի անունը, որը մնաց իր պաշտոնում:
Հովիկ Աբրահամյանը բացատրեց իր հրաժարականը ՀՀԿ նախընտրական շտաբը գլխավորելու նախագահի հանձնարարությամբ և այդ «կարևոր և պատասխանատու» աշխատանքի վրա կենտրոնանալու ցանկությամբ: Սակայն որոշ փորձագետներ և ԶԼՄ-ներ բացատրեցին նրա հրաժարականը Աբրահամյան-Ծառուկյան ազգակցական տանդեմը թուլացնելու նախագահի ցանկությամբ: Այդ կարծիքն ամրապնդեց նաև այն, որ նոյեմբերի 3-ին նախագահի հրամանի համաձայն Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Միքայել Մինասյանը սեփական ցանկությամբ ազատվեց զբաղեցրած պաշտոնից, որից հետո նա գնաց ՀՀԿ նախընտրական շտաբ և դարձավ Հովիկ Աբրահամյանի առաջին տեղակալը: Այդ քայլը շատերի կողմից գնահատվեց որպես Հովիկ Աբրահամյանի գործունեությունը վերահսկողության տակ պահելու նախագահի ցանկություն:
Երևանի նոր քաղաքապետ դարձավ փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Ալիկ Սարգսյանին փոխարինեց պաշտպանության փոխնախարար Վլադիմիր Գասպարյանը, խորհրդարանի խոսնակ ընտրվեց փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը, փոխխոսնակ դարձավ Էդուարդ Շարմազանովը: Աղմկոտ հրաժարականների շարքում պետք է նշել Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Հովիկ Թամամյանի և Ճանապարհային ոստիկանության պետ Մարգար Օհանյանի հրաժարականները, ովքեր մեղադրվեցին հանցագործությունների կատարման մեջ և ձերբակալվեցին:
1. ՀԱԿ հանրահավաքները
Փետրվարի 18-ին Մատենադարանի մոտ ՀԱԿ-ը սկսեց իր «հանրահավաքների սեզոնը»: Երկրում վատացող սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, իշխանությունների անարդյունավետ, երբեմն էլ անբացատրելի որոշումները բարնպաստ հիմք ստեղծեցին ՀԱԿ համար և կտրուկ ավելացրեցին երկրում բողոքող մարդկանց զանգվածը: Հատկապես պետք է նշել Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին, որին իր մի քանի որոշումների համար ՀԱԿ-ը պետք է շնորհակալություն հայտնի, քանի որ նա ավելացրեց առկա սոցիալական լարվածությունը և ավելացրեց ՀԱԿ հանրահավաքների մասնակիցների թիվը:
Փետրվարի 18-ին հաջորդող յուրաքանչյուր հանրահավաք ավելի սակավամարդ էր դառնում՝ առավելագույն քանակի հասնելով մարտի 1-ի և 17-ի հանրահավաքներին, բացի դրանից, երեք տարի անց Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցներին հաջողվեց կրկին վերադառնալ Ազատության հրապարակ: ՀԱԿ պնդումների համաձայն այդ հանրահավաքներին մասնակցել է 100 հազար մարդ, թեև այլ, ավելի անկախ գնահատականներով ցուցարարների թիվը կազմել է մի քանի տասնյակ հազար: Բոլոր այդ հանրահավաքները տեղի էին ունենում «արաբական գարնան» ֆոնին, երբ Աֆրիկայում ժողովրդական հուզումների արդյունքում մի ռեժիմը փոխարինում էր մյուսին: Հանրահավաքներին հավաքվող ժողովրդական զանգվածներին թվաց, որ ևս մի պայման և նրանք կարող են կրկնել Եգիպտոսում և Թունիսում ցուցարարների հաջողությունները, սակայն ՀԱԿ ղեկավարությունը կտրուկ փոխեց ընթացքը և որոշեց երկխոսության գնալ իշխանությունների հետ: ՀԱԿ-ը երկխոսության գործընթացի ձախողումից հետո չկարողացավ հրապարակ վերադարձնել մարդկանց նախկին քանակությունը: ՀԱԿ համար միակ պլյուսը դարձավ իշխանությունների կողմից համաներում հայտարարելը, որի շնորհիվ ազատ արձակվեցին 2008-ի մարտյան դեպքերով դատապարտված մարդիկ:
Արդեն աշնանը ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը փակուղում հայտնվեց, երբ երկխոսության շարունակությունը հանգեցրեց ընդդիմադիր զանգվածի ավելի մեծ հիասթափությանը, և հանրահավաքների օգնությամբ իշխանությունների վրա ճնշում գործադրելու պոտենցիալը, ինչպես գարնանը, չկար: Ցուցարարների թվի ավելացմանը չնպաստեց նաև սեպտեմբերի 30-ին շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսելու մասին որոշումը, որոնք նշանավորվեցին միայն հրապարակին հարակից փակ զուգարանները բացելու կոչերով և նախագահի անհապաղ հրաժարականը պահանջելու որոշմամբ:
Այս ամենը հանգեցրեց նրան, որ վերջին հանրահավաքների ժամանակ Տեր-Պետրոսյանն արդեն չէր բացառում հերթական խորհրդարանական ընտրություններին ՀԱԿ մասնակցելու հնարավորությունը, թեև մինչ այդ ՀԱԿ-ում նույնիսկ չէին ցանկանում մտածել այդ մասին և խոսում էին միայն արտահերթ ընտրությունների մասին:

29 Декабрь 2011 - 10:33 AMT
Следует также отметить, что многие из начавшихся в этом году политических и общественных процессов окажут довольно существенное воздействие на политические развития и в будущем году.
Представляя десятку важнейших событий года, хочу заметить, что очередность в десятке условная.
10. Новый Избирательный кодекс
В 2011-м был принят новый Избирательный кодекс, который, по заверениям властей, должен будет обеспечить самые справедливые и прозрачные выборы в истории независимой Армении. Согласно представителям властей, новый кодекс получил одобрение международных экспертов, в частности из Венецианской комиссии. В свою очередь парламентская оппозиция – Дашнакцутюн и “Наследие”, выступили резко против нового кодекса, подчеркнув, что их главные предложения не включены в него. К концу года об Избирательном кодексе вспомнила и главная оппозиционная сила страны – Армянский национальный конгресс (АНК). Конгресс начал говорить о разработке единой платформы по изменению Избирательного кодекса, хотя в свое время довольно иронично отнесся к борьбе других оппозиционных сил за его улучшение. Ведь как заметил представитель АРФД Ваан Ованнисян, лишь сотрудничество вокруг обеспечения справедливых и честных выборов может сплотить армянскую оппозицию.
Свидетельством этого явилось совместное заявление 27 декабря оппозиционных партий “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн, в котором они призвали власти отменить мажоритарную избирательную систему и перейти к 100-процентной пропорциональной системе выборов. Это заявление уже приветствовали ряд других политических сил, в частности Армянский национальный конгресс (АНК) и “Процветающая Армения”.
9. Водопад Трчкан и победа экологов
Одним из самых значимых общественных событий года стала борьба экологов против строительства гидроэлектростанции на водопаде Трчкан, которая, в конце концов, завершилась победой “зеленых”. Это победа стала самой громкой победой экологов в последние годы. Вообще, тема экологии становится одной из самых насущных в стране, с учетом хищнического уничтожения горнорудными компаниями природных богатств страны, а также стремлением властей за счет недр и будущих поколений решить проблемы дня насущного. По всей вероятности “зеленая карта” будет активно использоваться на будущих выборах, а еще больше оппозиционных политиков будет привлекать возможность использовать в своих целях готовых бороться против властей и активно участвовать в массовых акциях протеста экологов.
8. 15-дневная голодовка Раффи Ованнисяна
Одной из самых обсуждаемых тем весны стала 15 дневная голодовка в марте на площади Свободы Еревана лидера оппозиционной партии “Наследие” Раффи Ованнисяна. На внеочередном съезде партии 15 марта Ованнисян потребовал от президента Армении Сержа Саргсяна сложить свои полномочия и обеспечить проведение первых справедливых и независимых выборов, а также объявил о начале бессрочной голодовки, которую назвал: “Голодовка во имя свободы”. Продержавшись 15 дней, политик прекратил голодовку, заявив, что делает это во имя поддерживающих его граждан и дочери Шуши, которой 31 марта исполнится 18 лет, и добавив, что его голодовка была посвящена 20-летию провозглашения независимости Нагорного Карабаха. При этом он подчеркнул, что «Этим борьба не закончилась. Это всего лишь одно звено длинной цепи». Однако еще больше внимание к голодовке вызвало отношение к ней лидера АНК Левона Тер-Петросяна, который не только не подошел к Раффи Ованнисяну во время митинга АНК на площади, но и комментируя голодовку заявил, что она противоречит христианским принципам.
7. Армянская армия
Армянская армия в уходящем году отметилась как с положительной стороны, так и с отрицательной. Вся страна была восхищена блестящим военным парадом к 20-летию независимости Армении, на котором была представлена новейшая техника стоящая на вооружении вооруженных сил, в частности ЗРК С-300 и беспилотные летательные аппараты отечественного производства.
Однако к сожалению в прошедшем году армия больше прославилась неуставными отношениями в рядах личного состава. Один за другим общественность потрясали новости о том или ином трагическом случае, нанося удар по авторитету армии в обществе и вызывая обоснованное возмущение и требование исправить сложившуюся ситуацию в вооруженных силах. Этими событиями также пытались воспользоваться и некоторые общественные организации с неясными (а в некоторых случаях и довольно таки ясными) источниками финансирования. Не могли обойти проблему и политические силы, и очевидно, что армейская тема станет одной из самых муссирующихся во время предвыборной кампании 2012 года.
К чести руководства Минобороны следует отметить, что оно пытается найти пути решения, и в отличии от прошлых лет не скрывает существующие проблемы.
6. Слухи о возвращении Роберта Кочаряна
После решения Владимира Путина вернуть себе пост президента России, активировались разговоры о возможности повторения в Армении “российского” сценария. Масла в огонь подливал и экс-президент Роберт Кочарян, который периодически в своих интервью подвергал критике внутреннюю и внешнюю политику действующих властей, то есть своего преемника Сержа Саргсяна.А в своем последнем интервью Кочарян прямо заявил, что для его возвращения в большую политику необходимы три условия: 1) отсутствие ощутимого и устойчивого улучшения ситуации в экономике Армении и благосостояния людей, и, как следствие, рост безысходных настроений и миграции; 2) востребованность разными социальными слоями общества его возвращения в большую политику; 3) внутренняя уверенность в том, что он в состоянии радикальным образом улучшить ситуацию в стране. “При наличии этих трех факторов пути возвращения в активную политику могут быть разными”, – подчеркнул он. Как видим, первое условие возвращения второго президента уж есть, а в случае появления у Роберта Седраковича “внутренней уверенности”, а проще говоря желания вернуться, явью станет и второе условие.
С возвращением Кочаряна однако категорически не согласны действующий третий президент Армении Серж Саргсян, и первый президент, лидер АНК Левон Тер-Петросян, который неустанно напоминает об ответственности второго президента за трагические мартовские события. Случайно или нет, но после того, как немного утихли страсти вокруг последнего интервью Кочаряна, во властных эшелонах начался беспрецедентный “парад отставок”, которые некоторые эксперты расценили как очищение Сержем Саргсяном властных эшелонов от людей Кочаряна.
5. Фактор “Процветающей Армении”
На всем протяжении 2011 года “Процветающая Армения” (ППА) пыталась избавиться от имиджа младшего коалиционного партнера Республиканской партии Армении (РПА) и играть более активную и независимую роль в политической жизни страны, что естественно приводило к конфликтам с РПА, не желающей делиться свое властью и исключительностью. Уже в феврале, после заявления лидера ПА Гагика Царукяна о намерении взять в будущем парламенте большинство и отказе публично заявить о поддержек на президентских выборах кандидатуры действующего президента и лидера РПА Сержа Саргсяна, в прессу просочилась информация о мощнейшем давлении на партию и лично Царукяна. Результатом этого давления стало «Заявление политической коалиции», в котором было объявлено о намерении коалиции поддержать на президентских выборах кандидатуры Сержа Саргсяна, и отказе партий от увеличения количества своих мандатов в будущем парламенте за счет партнеров. После этого заявления поползли слухи о намерении РПА идти на выборы с единым списком от коалиции, чему противится “Процветающая Армения”.
На новый виток конфликт между РПА и ППА вышел осенью, и в СМИ даже появилась информация, что РПА выдвинула ППА ультиматум, так как Гагик Царукян вновь отказывается публично заявить о поддержке Сержа Саргсяна на президентских выборах и заявляет, что ППА пойдет на выборы самостоятельно. Дело дошло до того, что премьер-министр Тигран Саркисян заявил, что все те политические силы, которые не будут сотрудничать с РПА: “окажутся у разбитого корыта”. Некоторые политики и эксперты также не исключили, что отставка спикера парламента Овика Абраамяна связанна именно с конфликтом РПА-ППА, так как сын Абраамяна женат на дочери Гагика Царукяна.
Нормализации отношений между коалицоннмыи партнерами не способствовала и победа кандидата ППА над представителем РПА во время выборов мэра Иджевана, и “политический анализ” лидера АНК Левона Тер-Петросяна, о возможности сотрудничества Конгресса с ППА, в случае ее выхода из коалиции.
Хоть представители обеих партий и опровергали все утверждения о существующем конфликте, однако последовавшие за иджеванскими выборами и “политическим анализом” Тер-Петросяна аресты “наркоманов” в ППА явно не содействовали вере в их слова.
Помимо этих конфликтов, в течении всего года ППА осуществляла активную деятельность по увеличению своих рядов, налаживая сотрудничество с самыми разнообразными общественными организациями, которые пока не определились в своей политической ориентации и были не против финансовой поддержки со стороны ППА.
4. Переговорный процесс по Нагорному Карабаху и казанская встреча
С самого начала года активировались разговоры о возможном серьезном прорыве в переговорном процессе по карабахской проблеме. Россия, которая среди стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ взяла на себя роль локомотива переговорного процесса, делала все, чтобы в течении года было подписано соглашение о базовых принципах урегулирования конфликта. Особенно активизировались разговоры о возможном подписании документа перед трехсторонней встречей президентов России, Армении и Азербайджана в Казани 24 июня, и российская сторона даже выразила уверенность, что документ будет подписан.
Следует отметить, что казанской встрече предшествовало заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в Довиле, в котором они призвали лидеров Азербайджана и Армении "готовить свои народы к миру, а не к войне" и завершить работу над основными принципами урегулирования в ходе предстоящего саммита в июне.
Однако казанская встреча, на которую возлагалось столько надежд посредниками, завершилась без достижения договоренностей об основных принципах урегулирования. Как сообщил МИД Армении, сторонам не удалось прийти к согласию, потому что глава Азербайджана в последний момент представил 10 новых поправок.
После провала казанской встречи переговорный процесс перетек в более вялотекущую фазу, вызванную наверное как некоторым разочарованием России, так и приближающимися выборами в Армении и странах-сопредседателях.
Если армянские официальные круги выражали определенное сожаление по поводу провала встречи, то некоторые оппозиционные круги открыто выразили свое удовлетворение подобным исходом, опасаясь, что неминуемым следствием подписания соглашения явилось бы возвращение освобожденных территорий НКР.
3. Процесс политического диалога
На фоне ухудшающейся социальной ситуации в стране, “арабской весны”, многотысячных митингов АНК, а также вероятно давления со стороны Запада, армянские власти были вынуждены для разрядки ситуации в стране делать шаги навстречу радикальной оппозиции. После освобождения по амнистии последних задержанных по мартовским событиям 2008 года, власти и АНК начали “процесс политического диалога”, и с 18 июля начались встречи рабочих групп правящей коалиции и Конгресса. Самого начала этого процесса, все эксперты и другие политические силы выражали уверенность в его провале, подчеркивая несовместимость позиций сторон. Если единственным требованием АНК были внеочередные выборы в стране, то власти категорически отвергали их возможность.
Постепенно процесс диалога превращался фарс, и сначала АНК зачитал властям обоснование необходимости внеочередных выборов на 85 страницах, затем власти представили свой ответ на эти предложения на 130 страницах. Как верно заметил Степан Сафарян: “Процесс политического диалога превратился в общереспубликанские чтения”. Особенно негативно процесс отразился на АНК, вызвав разочарование части оппозиционного электората, и даже к расколу в АОД – одной из ведущих сил Конгресса. АОДовцев, и к слову не рядовая часть, вышла из АОД и образовал новую партию – “Свободные демократы”.
Неудивительно поэтому, что после задержания полицией молодых активистов АНК 9 августа, Конгресс использовал это как повод выйти из процесса политического диалога, и вновь добиваться внеочередных выборов не через переговоры с властями, а с помощью митингов. Однако следует отметить, “процесс политического диалога” сильно сказался на популярности АНК, и осенним митингам было по количеству участников было далеко до весенних.
2. “Парад отставок” во власти
Этой осенью в Армении прошел беспрецедентный “парад отставок” высших чинов власти. Первой ласточкой стал уход 9 сентября по собственному желанию с должности главы президентской администрации Карена Карапетяна, которого заменил его заместитель Виген Саркисян.
А уже 28 октября “парад” начался – представил заявление об отставке мэр Еревана Карен Карапетян, 1 ноября подали отставку спикер парламента и начальник Полиции Армении Овик Абрамян и Алик Саркисян. Помимо них, слухи начали отправлять в отставку то одного, то другого министра, причем наиболее часто упоминалось имя вице-премьера Армена Геворкяна, который все же удержался в своем кресле.
Овик Абраамян объяснил свою отставку поручением президента возглавить предвыборный штаб РПА и желанием полностью сосредоточиться на этой “важной и ответственной” работе. Однако некоторые эксперты и СМИ объяснили его отставку желанием президента ослабить родственный тандем Абраамян-Царукян. Эти теорию подкрепило и то, что 3 ноября согласно указу президента первый заместитель главы аппарата президента Армении и зять Сержа Саргсяна Микаэл Минасян по собственному желанию был освобожден от занимаемой должности, после чего он ушел в предвыборный штаб РПА и стал первым заместителем Овика Абраамяна. Этот шаг был многими расценен как желание президента держать под контролем деятельность Овика Абраамяна.
Новым мэром Еревана стал вице-мэр Тарон Маркарян, Алика Саркисяна заменил замминистра обороны Владимир Гаспарян, а спикером парламента был избран вице-спикер Самвел Никоян. Следует особо отметить ставку президента на молодое поколение в РПА – мэром стал Тарон Маркарян, вице-спикером – Эдуард Шармазанов. В числе громких отставок во власти следует отметить и аресты по обвинению в совершении различных преступлений видных чинов полиции -начальника Главного управления уголовного розыска Овика Тамамяна и начальника Дорожной полиции Маргара Оганяна.
1. Митинги АНК
18 февраля у музея древних рукописей Матенадаран АНК начал свой “сезон митингов”. Ухудшающаяся в стране социально-экономическая ситуация, неэффективные, а подчас и необъяснимые решения властей создали благодатную почву для АНК, и резко увеличили протестную массу в стране. Особо следует отметить бывшего мэра Еревана Карена Карапетяна, которому за некоторые его решения АНК следует выразить признательность, так как он увеличил и так существующую социальную напряженность и добавил новых участников для митингов Конгресса.
Каждый последующий после 18 февраля митинг АНК становился все многолюднее, достигнув своего максимума на митингах 1 и 17 марта, а кроме того, спустя 3 года сторонникам Левона Тер-Петросяна удалось вновь вернуться на площадь Свободы. Согласно утверждениям Конгресса, в этих митингах приняло участие 100 тыс. человек, хотя по другим, более независимы оценкам, числе митингующих составило несколько десятков тысяч. Все эти митинги происходили на фоне “арабской весны”, когда народные выступления в Африке сметали один режим за другим. Однако когда народным массам приходящим на митинги показалось, что еще одно усилие, и они смогут повторить успехи митингующих в Египте и Тунисе, руководство Конгресса вдруг резко сменило курс и решив пойти на диалог с властями. Остудив весной революционную активность митингующих, разочаровав многих своих сторонников пассивностью, АНК так и не смог потом, после провала процесса политического диалога, вернуть на площадь прежнее количество людей. Единственным плюсом для Конгресса стала амнистия объявленная властями, благодаря которой вышли на свободу последние осужденные по мартовским событиям 2008 года.
Уже осенью лидер АНК Левон Тер-Петросян попал в тупиковую ситуацию, когда продолжение диалога вело еще к большему разочарованию оппозиционных масс, а потенциала для давления на власти с помощью митингов, как весной, уже не было. Увеличению количества митингующих не помогло даже решение о начале 30 сентября круглосуточных митингов, которых требовали люди на митингах в марте. Неделя круглосуточных митингов запомнилась лишь призывами к власти открыть закрытые вокруг площади туалеты и решением требовать немедленной отставки президента.
Все это привело к тому, что на последних митингах Тер-Петросян уже не исключил возможности участия АНК в очередных парламентских выборах, хотя до этого в Конгрессе не допускали и мысли об этом и говорили лишь о внеочередных выборах.