9 Հունվար 2012 - 06:40 AMT
Այսօր Երևանում սկսվում է Հայաստանի ՃՈ նախկին պետ Մարգար Օհանյանի և նույն գործով մեղադրվող ճանապարհային ոստիկանության մի քանի այլ աշխատակիցների դատավարությունը: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի դատական համակարգի տեղեկատվական կենտրոնը, լսումները կանցնեն Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ:
Օհանյանը ձերբակալվել է օգոստոսի 30-ին, նրա դեմ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 308 հոդվածի 2 մասով (պաշտոնեական պարտականությունների չարաշահում, որի համար պատիժը կազմում է 2-6 տարի) և 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (յուրացում կամ վատնում, որի պատիժը 4-8 տարի է ունեցվածքի առգրավմամբ կամ առանց դրա):
Ըստ քննության արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների Օհանյանի և նրա մեղսակիցների հանցավոր գործողությունների արդյունքում պետությանը հասցվել է 217,6 մլն դրամի վնաս (568 հազար դոլար), որից 198 մլն դրամը (516 հազար դոլար) վերականգնվել է նախաքննության ընթացքում:
Օհանյանի փաստաբան Մկրտիչ Վասակյանը հայտնել է, որ իր պաշտպանյալն օրերս պետբյուջե է փոխանցել 57 մլն դրամ (150 հազար դոլար): Փաստաբանն ընդգծել է, որ դա չի նշանակում, թե Օհանյանը խոստովանել է իր մեղքը: «Դա ուղղակի պատվի հարց է: Ամեն ինչ կատարվել է իր ղեկավարած կառույցում»,-ասել է նա: Այն հարցին ի պատասխան, թե որտեղից նրա պաշտպանյալին այդքան միջոցներ, փաստաբանը հայտարարել է, որ միջոցները հավաքել են նրա հարազատներն ու բարեկամները:

9 Январь 2012 - 06:40 AMT
Сегодня начинается судебное заседание по делу экс-начальника Дорожной полиции Армении Маргара Оганяна
Судебное заседание по делу экс-начальника Дорожной полиции Армении Маргара Оганяна и обвиняемых вместе с ним нескольких сотрудников дорожной полиции начнется сегодня в Ереване. Как сообщает информационный центр судебной системы Армении, слушания пройдут в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна.
Оганян был арестован 30 августа, и ему выдвинуты обвинения по части 2 статьи 308 (злоупотребление должностными полномочиями – наказывается лишением свободы на срок от двух до шести лет) и пункту 1 части 3 статьи 179 (присвоение или растрата – наказывается лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой) Уголовного кодекса Армении.
Согласно доказательствам, найденным в ходе предварительного следствия, в ходе преступных деяний Оганяна и нижестоящих чиновников ведомства, государству был нанесен ущерб в размере 217,6 миллиона драмов (568 тысяч долларов), из которых 198 миллионов драмов (516 тысяч долларов) были восстановлены в ходе предварительного следствия.
Адвокат Оганяна Мкртыч Васакян сообщил, что его подзащитный на днях перечислил в госбюджет 57 млн. драм (150 тысяч долларов). При этом адвокат подчеркнул, что это не означает, что Оганян признает свою вину. "Это просто вопрос чести. Все произошло в руководимой им структуре", – отметил он. В ответ на вопрос, откуда столько средств у Оганяна, адвокат заявил, что они были собраны родными и друзьями последнего.