9 Հունվար 2012 - 08:48 AMT
Հայ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը և կիպրոսցի կոմպոզիտոր Էվիս Սամուտիսն արժանացել են ամերիկյան Բուֆալո քաղաքում անցկացվող Yvar Mikhashoff ամենամյա մրցանակաբաշխության հատուկ մրցանակին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց դաշնակահարը: Մրցույթն անցկացվում է կոմպոզիտոր-դաշնակահար զույգի սկզբունքով:
Ստեղծագործությունը գրվել է 2011 թ-ին և նույն տարում էլ ներկայացվել մրցույթին, իսկ հաղթողների անունները հայտարարվել են օրերս: Մրցույթին մասնակցել են աշխարհի տարբեր երկրներից դաշնակահար-կոմպոզիտոր ավելի քան 50 զույգ: Մելիքյանը նշեց, որ ստեղծագործության պրեմիերան տեղի է ունենալու 2013 թ. սեպտեմբերին` իր մենահամերգի ժամանակ, սպասվում է նաև կոմպոզիտորի այցը Հայաստան: Մելիքյանը մեկ անգամ արդեն կատարել է Սամուտիսի ստեղծագործություններից մեկը` 2011 թ-ին:
Մրցույթի հաղթող է ճանաչվել դաշնակահար Էրիկ Հուբներ-կոմպոզիտոր Էրիկ Ուբելս զույգը: Հայկ Մելիքյանը Հայաստանի առաջատար դաշնակահարներից է: Ծնվել է 1980 թ-ին Երևանում: Սկզբնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Իրինա Գրիշինսկայայի մոտ, այնուհետև Երևանի պետական կոնսերվատորիայում` պրոֆ.Ալեքսանդր Գուրգենովի մոտ: Հ.Մելիքյանի միջազգային համերգային դեբյուտը կայացել է Հռոմում` Concerto Di Concerti 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության միջազգային փառատոնին: Հ.Մելիքյանը վարում է ակտիվ համերգային գործունեություն` ելույթ ունենալով ինչպես Հայաստանում,այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս`Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Շվեյցարիայում, Կիպրոսում, Ճապոնիայում, Մեքսիկայում և այլուր: Նա բազմաթիվ տեղական և միջազգային մրցույթների հաղթող է:
Կիթառահար և կոմպոզիտոր Էվիս Սամուտիսը ծնվել է 1979 թ-ին Կիպրոսում: 1998 թ-ին տեղափոխվել է Անգլիա, ուսումը շարունակելու նպատակով: 2005 թ-ին Յորքի համալսարանում պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն: Մասնակցել է աշխարհի բազմաթիվ փառատոների, մրցույթների, գիտաժողովների: Նրա ստեղծագործությունները կատարում են աշխարհի 30 երկրներում և հնչում են ամբողջ աշխարհի ռադիոկայաններով: Այժմ նա անկախ կոմպոզիտոր է, ով հանդես է գալիս որպես կոմպոզիտոր, գործիքավորող և դասախոս, նախագծեր է իրականացնում ԱՄՆ-ում, Կիպրոսում և Մեծ Բրիտանիայում:

Армянский пианист Айк Меликян и кипрский композитор Эвис Самутис на конкурсе “Yvar Mikhashoff”, проходящем в американском городе Баффало, удостоились специального приза ежегодной премии. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net сам пианист. Конкурс проводится по принципу пианист-композитор. Музыкальное произведение было написано и представлено на участие в конкурсе в 2011 году. А имена победителей были объявлены на днях. В конкурсе приняло участие более 50 пар пианистов и композиторов и разных стран мира. Меликян отметил, что премьера произведения состоится в сентябре 2013 года во время его сольного концерта. Также ожидается визит композитора Эвиса Самутиса в Армению. В 2011 году Меликян исполнил одно из его произведений.
Победителем конкурса признана пара Эрик Хубнер (композитор) – Эрик Убэлс.
Айк Меликян является одним из известных армянских композиторов. Родился в 1980 году в Ереване. Обучался игре на фортепиано у Ирины Гришинской, а позднее в классе Александра Гургенова и музыкальной композиции в классе Вардана Атчемяна в Ереванской государственной консерватории. Сегодня он является автором трех симфонических и хоровых композиций, ряда вокальных произведений и сольной программы для пианино. Его концертный дебют состоялся в зале “Concerto di Concerti” в Риме. Айк Меликян выступает с концертами в Италии, Франции, Германии, Бельгии, Нидерландах, Японии и Мексике.
Известный гитарист и композитор Эвис Самутис родился в 1979 году на Кипре. В 1998 году переехал в Англию с целью продолжения учебы. В 2005 году в Нью-Йоркском университете защитил докторскую диссертацию. Участвовал в различных фестивалях, конкурсах и научных конференциях. Его произведения исполняются в 30 странах мира и транслируются почти на всех радиостанциях мира. В настоящее время Самутис является независимым композитором, выступающим и в качестве аранжировщика и преподавателя. Он реализует различные проекты в США, на Кипре и в Великобритании.