«Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը չի հավատում ԱՄՆ ու Իրանի միջև հնարավոր պատերազմի հավանականությանը , «առնվնազ առաջիկայում»: «Ինձ թվում է, որ այն ամենն, ինչ կատարվում է այժմ, պատերազմի նախապատրաստություն է ԱՄՆ-ի կողմից: Ինձ թվում է, որ Իրանի հետ պատերազմը անմտություն կլինի ամերիկյան վերնախավի համար, հատկապես ընտրությունների շեմին»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Իսկանդարյանը, սակայն, հավելել է, որ բացառում է պատերազմի հավանականությունը, ոչ թե կետային հարվածները, և այն ամենն, ինչ կատարվում է այժմ, դա ճնշում է Իրանի վրա՝ նպատակ ունենալով կասեցնել նրա միջուկային ծրագիրը:
Ըստ քաղաքագետի, ճնշումը Իրանի հանդեպ կապված է նաև Սիրիայի իրադարձությունների հետ, որտեղ Թեհրանը բավականին ամուր ներկայություն ունի, և այդ երկրում իրադարձությունների իր համար բարենպաստ զարգացումների հասնելու Արևմուտքի ցանկության հետ:
Նա նաև նշել է, որ սկսած 1979թ. Իրանի հեղափոխությունից, ԱՄՆ-ն պարբերաբար սպառնում է Իրանին պատերազմով, սակայն, ըստ նրա, դա լոկ Թեհրանի վրա քաղաքական ճնշում գործադրելու միջոց է:
Իսկանդարյանը նշել է, որ Իրանը դեռևս բավականին կայուն է արտաքին ճնշման հանդեպ և շարունակում է նախկին քաղաքականությունը:

10 Январь 2012 - 10:30 AMT
Директор института “Кавказ”Александр Искандарян не верит в возможность войны США с Ираном, “по крайней мере в ближайшее время”. “Мне не кажется, что то сейчас происходит – это подготовка к войне со стороны Соединенных Штатов. Мне кажется, что война с Ираном была бы совершеннейшим безумием для американской элиты, особенно в преддверии выборов” , -заявил он на пресс-конференции в Ереване. Искандарян однако добавил, что он исключает войну, а не какие то точечные удары, и все что происходит сейчас, это давление на Иран с целью добиться прекращения им своей ядерной программы.
По мнению политолога, давление на Иран также связанно с событиями в Сирии, где у Тегерана довольно сильное присутствие, и желанием Запада добиться там благоприятного для себя развития событий.
Он также заметил, что начиная с иранской революции в 1979 году, США периодически угрожают Ирану войной, однако по его мнению это лишь инструмент политического давления на Тегеран.
При этом Искандарян отметил, что Иран пока довольно стойко выдерживает это давление и продолжает свою прежнюю политику.