Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը մեկնաբանել է ընդդիմադիր ուժերի առաջարկը, որի համաձայն Հայաստանը պետք է ամբողջապես անցնի համամասնական ընտրակարգի: Ըստ պատգամավորի, նման քայլի համար հարկավոր է ուղղումներ կատարել Սահմանադրության, հետո ընտրական օրենսդրության մեջ, ինչն անհնար է: «Քաղաքական տեսակետից ընդդիմության փաստարկներն այնքան էլ ծանրակշիռ չեն՝ արդարացնելու համար անցումը զուտ համամասնական ընտրակարգի…Առնվազն այժմ մենք դա համարում ենք աննպատակահարմար և ժամանակավրեպ»,-ասել է Սահակյանը:
Հանրապետական պատգամավորը նշել է նաև, որ մեծամասնական համակարգը հնարավորություն է տալիս առավել ներկայացուցչական դարձնել խորհրդարանը, մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավորները հնարավորություն ունեն արծարծել խորհրդարանում իրենց ընտրողներին հուզող հարցերը: Նա նաև հավելել է, որ հեռավոր գյուղական շրջաններում մարդիկ հաճախ չեն ծանոթանում կուսակցության ծրագրին և, բնականաբար, վստահում են թեկնածուներին, որոնց անձամբ են ճանաչում:
Սահակյանը նշել է, որ մի շարք զարգացած երկրներում, օրինակ, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում գործում է 100-տոկոսանոց մեծամասնական համակարգ, այնպես որ դրա կարևորությունը չի կարելի ժխտել:
Ընդդիմադիր «Ժառանգություն» և ՀՅԴ կուսակցությունները դեկտեմբերի 27-ին հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով իշխանություններին հրաժարվել մեծամասնական համակարգից և ամբողջութայմբ անցնել համամասնական ընտրակարգի: Այս նախաձեռնությանը սատարեցին նաև ՀԱԿ-ն ու մի շարք այլ ընդդիմադիր ուժեր:

10 Январь 2012 - 12:02 AMT
Депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ованнес Саакян прокомментировал предложение оппозиционных сил перейти в Армении к полностью пропорциональной системе выборов. По словам депутата, для этого шага есть препятствия, как с юридической точки зрения, так и политической. С юридической точки зрения этот переход сейчас невозможно осуществить, так как для этого нужно внести поправки в Конституцию, а затем в избирательное законодательство, что невозможно осуществить. “С политической точки зрения, аргументы приводимые оппозицией не являются столь весомыми, чтобы оправдать переход на полностью пропорциональную систему… Мы, по крайней мере сейчас, считаем это нецелесообразным и несвоевременным”, – заявил Саакян.
Депутат от РПА также отметил, что мажоритарная система дает возможность сделать парламент более представительным, и к тому же депутаты, избранные по мажоритарной системе, получают возможность поднимать в парламенте вопросы, непосредственно интересующие своих избирателей. Он также добавил, что отдаленных сельских общинах люди, подчас, не знакомятся с программами партий, и естественно доверяют кандидатам, которых лично знают.
При этом Саакян заметил, что в ряде развитых стран, например в США, Франции, действует 100% мажоритарная система, так что и отрицать важность данной системы нельзя.