10 Հունվար 2012 - 12:32 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսին (ՀԱԿ) չի հաջողվի փետրվարին նույնքան բազմամարդ հանրահավաքներ կազմակերպել, ինչպես 2011թ. փետրվարին, գտնում է «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Ըստ նրա, նա քաղաքական և սոցիալական հիմքեր չի տեսնում նույնքան բազմամարդ հանրահավաքների համար:
Քաղաքագետը նշել է, որ հանրահավաքները նախընտրական արշավի վրա ազդելու ՀԱԿ-ի գլխավոր գործիքն են, որի միջոցով ՀԱԿ-ը աշխատելու է ընտրազանգվածի հետ: «ՀԱԿ-ի շահերից է բխում, որ ակտիվությունն աճի ընտրությունների մոտենալուն պես, կոչերը ծայրահեղականանան ու հանրահավաքները առավել մարդաշատ լինեն ոչ թե ձմռանն, այլ ընտրություններից առաջ»,-ասել է նա:
Իսկանդարյանը նշել է նաև, որ ՀԱԿ-ի առջև խնդիր չկա խլել ձայները մյուս ծայրահեղական ուժերից, քանի որ նա ընդդիմադիր քաղաքական դաշտի առաջատարն է, այլ նրա նպատակը պետք է լինի գրավել դժգոհ, սակայն ոչ ակտիվ ընտրազանգվածի ձայները:
Կհաջողվի դա Կոնգրեսին, թե ոչ, ըստ քաղաքագետի, կախված կլինի առաջին հերթին երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակից ու ՀԱԿ աշխատանքի հաջողությունից:
Նոյեմբերի 25-ի վերջին հանրահավաքում ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա 2012թ. փետրվարին:

10 Январь 2012 - 12:32 AMT
Оппозиционному Армянскому национальному конгрессу (АНК) не удастся в феврале собрать столь же многочисленные митинги, что и в феврале 2011 года, считает директор института “Кавказ” Александр Искандарян. По его словам, он не видит политических и социальных оснований для проведения столь же многотысячных митингов.
Политолог отметил, что митинги являются фактически главным инструментом влияния АНК на предвыборную кампанию, и Конгресс будет с их помощью привлекать будущий электорат к выборам. “В принципе в интересах оппозиционного АНК, чтобы активность нарастала к выборам, риторика каким-то образом радикализировалась и митинги стали максимальными не зимой, а прямо перед выборами», – заметил он.
Искандарян также отметил, что перед АНК не стоит задача отбирать голоса у других радикальных сил, так как он является безусловным лидером в этой части политического поля, а его целью является привлечение к себе значительной части недовольного апатичного электората.
При этом удастся или нет это Конгрессу, по словам политолога, будет зависеть, в первую очередь, от социально-экономической ситуации в стране и успешности работы АНК.
На прошедшем 25 ноября в Ереване последнем митинге лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил, что следующий митинг состоится в феврале 2012 года.