Հայաստանում գոյություն ուեցող իրավիճակը խոչնդոտում է 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցմանը: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է իշխող ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյանը: Նա ընդգծել է, որ Սահմանադրությունում նշված է, որ ցանկացած քաղաքացի իրավունք ունի ընտրելու և ընտրվելու, իսկ 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգը խախտում է այդ իրավունքը: Մեկ այլ թերություն է հանդիսանում այն, որ կուսակցությունների ղեկավար մարմինները գտնվում են Երևանում, իսկ կուսակցությունները, սովորաբար, իրենց ընտրական ցուցակներում ներառում են հիմնականում կենտրոնական մարմինների ներկայացուցիչներին: «ԱԺ –ն կվերածվի «երևանցիների խորհրդարանի»,-հեգնանքով նկատել է նա:
Նա նաև ընդգծել է, որ համամասնական համակարգով ընտրված պատգամավորները պատասխանատվություն չեն կրում կոնկրետ ընտրատարածքների բնակիչների առջև ի տարբերություն մեծամասնական ընտրական համակորգով ընտրված պատգամավորների: Նա նաև հավելել է, որ հարցը հնարավոր կլինի քննարկել այն ժամանակ, երբ այժմ գոյություն ունեցող մի քանի տասնյակ կուսակցություններից մնան միայն 3-4 ուժեղ կուսակցություններ: Ընդ որում, նա ընդգծել է. «Գլխավոր խնդիրը ընտրությունների օբյեկտիվ և արդար անցկացումն է, որպեսզի չլինեն կեղծիքներ, և ոչ թե մեծամասնական կամ համամասնական համակարգերը»: Ընդդիմադիր «Ժառանգություն» և ՀՅԴ կուսակցությունները դեկտեմբերի 27-ին համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել, որտեղ կոչ են արել չեղյալ համարել մեծամասնական ընտրահամակարգը և անցում կատարել 100-տոկոսանոց համամասնական համակարգին: Այս նախաձեռնությանն իր աջակցությունն են հայտվել նաև ՀԱԿ-ը և ընդդիմադիր մի շարք այլ ուժեր:

Существующая в Армении ситуация препятствует переходу к 100 процентной пропорциональной системе выборов. Об этом на пресс конференции заявил депутат от правящей партии РПА Рафик Петросян. Он отметил, что в Конституции указано, что любой гражданин имеет право выбирать и быть избранным, а 100 процентная пропорциональная система нарушит это право. Другим недостатком является то, что руководящие органы партий находятся в Ереване, а партии обыкновенно включают в свои избирательные списки в основном представителей центральных органов. “Национальное собрание превратится в “Парламент ереванцев”,- с иронией заметил он. Он также отметил, что избранные по пропорциональной системе депутаты не несут личной ответственности перед жителями конкретных избирательных участков в отличие от выбранных по мажоритарной системе депутатов.
Депутат добавил, что вопрос можно будет обсудить тогда, когда из нескольких десятков существующих сейчас партий останутся три или четыре очень сильных партии. При этом он подчеркнул “главная проблема, чтобы выборы проходили объективно и честно, не было фальсификаций, а не мажоритарная или пропорциональная система”. Оппозиционные партии “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн выступили 27 декабря с совместным заявлением, в котором призвали власти отменить мажоритарную избирательную систему и перейти к 100-процентной пропорциональной системе выборов. О своей поддержке инициативы “Наследия” и АРФД заявили Армянский национальный конгресс (АНК) и ряд других оппозиционных сил.