11 Հունվար 2012 - 11:53 AMT
«Ազատ ժողովրդավարներ» ընդդիմադիր կուսակցությունը հանդես է գալիս ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգին անցնելու օգտին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է կուսակցության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Արզումանյանը: Նա նշել է, որ կոսակցության ներկայացուցիչները միշտ անդրադարձել են այդ հարցին և հանդես են եկել 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի օգտին:
Ըստ Արզումանյանի, իշխանություններն օգտագործում են մեծամասնական ընտրակարգը իշխանության վերարտադրությունն ապահովելու համար, քանի որ դրա շնորհիվ, նույնիսկ եթե ընդդիմությունը հաղթի ընտրություններում, իշխանությունը կկարողանա պահպանել մեծամասնությունը խորհրդարանում: «Մեծամասնական ընտրակարգը Հայաստանում ծառայում է ընտրությունները կեղծելու համար»,-ասել է նա:
Հայաստանի Ազգային ժողովը բաղկացած է 131 պատգամավորից, որոնցից 41-ը ընտրվում է մեծամասնական, իսկ 90-ը՝ համամասնական ընտրակարգով:
Դեկտեմբերի 27-ին «Ժառանգություն» և ՀՅԴ կուսակցությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ իշխանություններին կոչ են արել չեղյալ համարել մեծամասնական ընտրակարգը և անցում կատարել 100 տոկոսանոց ընտրահամակարգին: Այդ նախաձեռնությանն իրենց աջակցությունն են հայտնել ՀԱԿ-ը և այլ ընդդիմադիր ուժեր:

Оппозиционная партия “Свободные демократы” выступает за переход к полностью пропорциональной системе выборов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель партии Александр Арзуманян. Он отметил, что представители партии в разное время обращались к этому вопросу и всегда выступали за 100-процентную пропорциональную систему.
По словам Арзуманяна, власти используют мажоритарную систему выборов для обеспечения своего “воспроизводства”, так как благодаря ей, даже в случае победы оппозиции на выборах, она поможет власти сохранить большинство в парламенте. “Пропорциональная система выборов служит лишь для фальсификации выборов”, – подчеркнул он.
Национальное Собрание Армении состоит из 131 депутата, из которых 41 депутат выбирается по мажоритарной, а 90 – по пропорциональной системе.