Հունվարի 13-ից 15-ը Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը` ՉԺՀ ՊՆ արտաքին կապերի գրասենյակի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Ցի Գովեյի գլխավորությամբ, հայտնում է ՊՆ մամլո ծառայությունը:
Այցի ծրագրի շրջանակներում հունվարի 13-ին Չինաստանի ՊՆ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում: ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և կադրերի ու ռազմական կրթության վարչությունների պետերի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ ռազմական համագործակցության ներկա ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները: Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ռազմական կրթության, թիկունքային ապահովման, ռազմատեխնիկական և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Քննարկումների արդյունքներն ամփոփվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ընթացքում: Բարձր գնահատելով հայ-չինական ռազմական համագործակցության զարգացման ընթացքը` Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք օգտագործումը: ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լ.Այվազյանն ու ՉԺՀ ՊՆ արտաքին կապերի գրասենյակի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Ցի Գովեյը ստորագրել են երկկողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցությանը վերաբերող համաձայնագիր: Հունվարի 13-ին Չինաստանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Գոհունակություն հայտնելով բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ` Սեյրան Օհանյանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-չինական երկկողմ ռազմական համագործակցությունը զարգացման լայն հեռանկարներ ունի:

14 Январь 2012 - 08:55 AMT
С 13 по 15 января в Армении находится делегация Министерства обороны Китая во главе с заместителем начальника отдела внешних связей Минобороны КНР, генерал-майором Цы Говэем. Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, в рамках визита 13 января делегация МО Китая встретилась с делегацией Министерства обороны Армении.
В ходе встречи с начальниками управлений по оборонной политике и по кадрам и военному образованию Минобороны Армении обсуждались вопросы, касающиеся двухстороннего военного сотрудничества и перспективы его развития. Были достигнуты договоренности по поводу развития сотрудничества в сферах военного образования, тылового обеспечения, военно-технической и других сферах.
Итоги обсуждений были подведены на встрече с первым заместителем министра обороны Армении Давидом Тонояном. Высоко оценив процесс развития армяно-китайского военного сотрудничества, Давид Тоноян подчеркнул важность полноценного использования существующего потенциала сотрудничества в сфере обороны. Начальник управления по оборонной политике МО РА Л. Айвазян и начальник отдела внешних связей МО КНР, генерал-майор Цы Говэй подписали двухстороннее соглашение о военном и военно-техническом сотрудничестве.
13 января делегацию Министерства обороны Китая также принял министр обороны Армении Сейран Оганян. Выразив удовлетворение достигнутыми договоренностями, Сейран Оганян выразил уверенность, что армяно-китайское двухстороннее военное сотрудничество имеет широкие перспективы развития.