Հունվարի 15-ին ԱՄՆ-ում կայացել է Արտասահմանյան մամուլի հոլիվուդյան ասոցիացիայի «Ոսկե գլոբուս» պարգևատրման արարողությունը: Ինչպես հայտնում է Associated Press-ը, արարողությունն անցկացվել է Բևերլի-Հիլլզում, Կալիֆորնիայի նահանգ:
«Դրամա» ժանրի 2011թ լավագույն ֆիլմ է ճանաչվել Ալեքսանդր Փեյնի «Ժառանգները» ֆիլմը: Լավագույն ռեժիսորի կոչումը ստացել է Մարթին Սկորսեզեն «Ժամանակի պահապանը» ֆիլմի համար:
Լավագույն դերասան է ճանաչվել Ջորջ Քլունին, ով «Ժառանգներում» խաղացել է գլխավոր դերը: Լավագույն դերասանուհի անվանակարգում «Ոսկե գլոբուս» ստացել է Մերիլ Սթրիպը`«Երկաթե տիկինը» ֆիլմի դերի համար:
«Լավագույն կատակերգություն կամ մյուզիքլ» անվանակարգում մրցանակ է ստացել Միշել Խազանավիչուսի «Դերասանը»: Այս կատեգորիայում առաջին պլանի դերերի համար «Ոսկե գլոբուս» ստացել են Միշել Ուիլյամսը, ով խաղացել է «Մերիլինի հետ մեկ շաբաթ» ֆիլմում, և Ժան Դյուժարդենը, ով խաղացել է «Դերասանում»:
Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ է ճանաչվել «Տինտինի արկածները», իսկ օտար լեզվով լավագույն ֆիլմ է ճանաչվել իրանական «A Separation» շարքը:
Հեռուստասերիալների համար մրցանակներ են ստացել Showtime и ABC ալիքները: «Դրամա» անվանակարգում դա «Յուրայինների մեջ օտարն» է, իսկ «կատակերգություն կամ մյուզիքլ» անվանկարգում` «Ամերիկյան ընտանիքը»: Շնորհվել է նաև հատուկ մրցանակ, որը ստացել է Մորգան Ֆրիմենը:

16 Январь 2012 - 05:50 AMT
15 января в США прошла церемония награждения Голливудской ассоциации иностранной прессы (HFPA) "Золотой глобус". Как сообщает Associated Press церемония прошла в Беверли-Хиллз, штат Калифорния.
Лучшим фильмом 2011 года в категории "драма" признали картину "Потомки" ("The Descendants") Александра Пэйна. Приз за лучшую режиссуру получил Мартин Скорсезе за фильм "Хранитель времени" ("Hugo").
Лучшим актером признан Джордж Клуни, сыгравший главную роль в "Потомках". "Золотой глобус" как лучшая актриса получила Мэрил Стрип за роль в фильме "Железная леди" ("The Iron Lady").
Приз в номинации "Лучшая комедия или мьюзикл" получил "Артист" ("The Artist") Мишеля Хазанавичуса. За роли первого плана в этой категории "Золотые глобусы" получили Мишель Уильямс, сыгравшая в фильме "Семь дней и ночей с Мэрилин" ("My Week With Marilyn"), и Жан Дюжарден (Jean Dujardin), исполнивший роль в "Артисте".
Лучшим анимационным фильмом стали "Приключения Тинтина" ("The Adventures Of Tintin"), а лучшим фильмом на иностранном языке – иранская лента "A Separation".
Призы за телевизионные сериалы достались сериалам каналов Showtime и ABC: в категории "драма" это "Чужой среди своих" ("Homeland"), в категории "Комедия или мьюзикл" – "Американская семейка" ("Modern Family").