16 Հունվար 2012 - 10:46 AMT
Էդվարդ Նալբանդյան. Ֆրանսիյաի կողմից Ցեղասպանության մասին օրինագծի ընդունումը չի կարող ազդել հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը չի կարող ազդել հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա: Այդ մասին Երևանում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը միանգամայն այլ հարց է, այն մեծապես կախված է Թուրքիայի դիրքորոշումից, քանի որ Հայաստանն արդեն արել է իր կողմից ամեն ինչ այդ գործընթացի զարգացմանը նպաստելու համար»,-ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից Ֆրանսիայի հասցեին հնչող սպառնալիքներին՝ Նալբանդյանը նշել է, որ դրանք չափազանց թույլ են հաջողություն ունենալու համար»:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կքննարկի 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին ԱԺ-ի ընդունած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Օրինագծի ընդունման դեպքում Թուրքիան սպառնում է լիովին խզել հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ:

Принятие Национальным Собранием Франции законопроекта о криминализации отрицания Геноцид армя не может повлиять на развитие армяно-турецких отношений. Об этом на брифинге в Ереване заявил глава МИД РА Эдвард Налбандян.
“Нормализация армяно-турецких отношений – это совершенно другой вопрос, и он во многом зависит от позиции Турции, поскольку Армения уже сделала все со своей стороны для развития данного процесса”, – отметил министр.
Коснувшись многочисленных угроз, звучащих в адрес Франции со стороны Турции, Налбандян заметил, что они “ слишком слабы, чтобы иметь успех”.
23 января Сенат Франции обсудит законопроект о криминализации отрицания геноцидов, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Законопроект предусматривает год лишения свободы и штраф в размере 45,000 евро.
После принятия законопроекта национальным Собранием Франции турецкие власти грозятся полным разрывом отношений.