16 January 2012 - 11:42 AMT
Ժողովրդների իրավունքների պաշտպանության միջազգային շարժման համակարգողներ Պավել Զարիֆուլինն ու Բեսլան Կոբախիան, մտահոգված լինելով Սիրիայում բնակվող կովկասյան ժողովրդների համայնքների, այդ թվում հայ համայնքի ճակատագրով, դիմել են նամակով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, հայտնում է Georgia Times-ը:
Նամակում մասնավորապես ասվում է.«Հարգելի նախագահ, պարոն Սերժ Սարգսյան, Ժողովրդների իրավունքների պաշտպանության միջազգային շարժումը տագնապով և մտահոգությամբ է հետևում Սիրիայում կատարվող ողբերգական իրադարձություններին: Ամեն օր այդ երկրից տխուր նորություններ են գալիս մարդկային զոհերի մասին: Որոշ տվյալներով, հակամարտության սկզբից ի վեր արդեն 5 հազար մարդ է զոհվել:
Սիրիայում բնակվում են կովկասյան բազում ժողովրդների ներկայացուցիչներ: Միայն չերքեզական համայնքը հասնում է մոտ 150 հազարի, արդեն կան զոհեր: Ժողովրդների իրավունքների պաշտպանության միջազգային շարժումը դիմել է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադին, ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին, Աբխազիայի նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբին, Ադիգեի նախագահ Ասլան Տխակուշինովին, Կաբարդինո Բալկարիայի Հանրապետության նախագահ Արսեն Կանոկովին, Կարաչաեվո-Չերքեսիայի նախագահ Ռաշիդ Տեմրեզովին՝ խնդրելով ուշադրություն դարձնել հայրենակիցների ծանր վիճակին անկարգություններով համակված երկրում և անհրաժեշտ աջակցություն ցույց տալ նրանց:
ՌԴ ղեկավարությունը, Աբխազիայի Հանրապետության ղեկավարությունը, ՌԴ կազմում ընդգրկված հյուսիսկովկասյան հանրապետությունների ղեկավարները հայտարարել են, որ պատրաստ են անհրաժեշտ օգնություն ցույց տալ ծանր վիճակում հայտնված հայրենակիցներին: Այդ երկրներն այժմ քննարկում են հայրենադարձներին իրենց տարածքում ընդունելու հնարավորությունը:
Միևնույն ժամանակ ԶԼՄ-ներից հայտնի է դարձել, որ ապակայունացման պատճառով սիրիահայերը ցանկություն են հայտնել վերադառնալ իրենց պատմական հայրենիք՝ Հայաստանի Հանրապետություն:
Դիմում ենք Ձեզ, պարոն նախագահ, կոչ անելով անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել բարդ իրավիճակում գտնվող ձեր հայրենակիցներին և վստահ ենք, որ Սիրիայի համար այս ծանր պահին հայ համայնքի ներկայացուցիչները անուշադրության չեն մատնվի իրենց պատմական հայրենիքում: Անհրաժեշտության դեպքում մենք պատրաստ ենք Ձեզ հետ միասին դիմել բոլոր միջազգային կառույցներին՝ կոչ անելով օգնել մարդկանց, ում իրական վտանգ է սպառնում»:

16 January 2012 - 11:42 AMT
Координаторы Международного Движения Защиты Прав Народов Павел Зарифуллин, Беслан Кобахия, обеспокоенные судьбой представителей кавказских диаспор, проживающих на территории Сирии, в том числе – армянской диаспоры, обратились с письмом к президенту Армении Сержу Саргсяну.
“Уважаемый господин президент Серж Саргсян!
Международное Движение Защиты Прав Народов с тревогой и озабоченностью наблюдает за трагическими событиями, происходящими в Сирийской Арабской Республике. Ежедневно из этой страны приходят печальные новости о гибели людей. По некоторым данным, с начала конфликта погибло уже более 5 тысяч человек.
В Сирийской Арабской Республике проживают представители многих кавказских народов. Только Черкесская диаспора насчитывает порядка 150 тысяч человек, и уже есть погибшие из числа представителей этих народов. Международное Движение по Защите Прав Народов сделало соответствующие заявления к президенту Сирийской Арабской Республики Башару аль-Ассаду, президенту Российской Федерации Дмитрию Медведеву, президенту Республики Абхазия Александру Анквабу, президенту Республики Адыгея РФ Аслану Тхакушинову, президенту Республики Кабардино-Балкария РФ Арсену Канокову, президенту Карачаево-Черкесской Республики РФ Рашиду Темрезову с просьбой обратить внимание на тяжелое положение соотечественников в объятой волнениями стране и оказать им необходимую помощь. Также Движение провело в Московском Евразийском клубе встречу с представителями черкесских общественных организаций, которые выразили свою глубокую озабоченность судьбой соотечественников.
Руководство Российской Федерации, руководство Республики Абхазия, главы северо-кавказских республик, входящих в Российскую Федерацию, заявили о своей готовности оказать всю необходимую помощь своим соотечественникам, попавшим в трудное положение. Сегодня в этих странах рассматриваются варианты и возможности принятия репатриантов с территории Сирии на исторической Родине.
В то же время из средств массовой информации стало известно о том, что в связи с дестабилизацией обстановки в стране, реальной угрозы жизни людей, представители армянской диаспоры Сирии выражают свое желание вернуться на свою историческую Родину – в Республику Армения.
Обращаемся к вам, господин президент, с призывом оказать всю необходимую помощь своим соотечественникам, находящимся в сложной ситуации, и выражаем уверенность в том, что в этот трудный час для народа Сирии представители армянской диаспоры не останутся без внимания своей исторической Родины. При необходимости мы готовы вместе с Вами обратиться во все международные организации с призывом оказания помощи людям, которым угрожает реальная опасность”.