Հայոց բանակի 20-ամյակին ընդառաջ նկարահանված «Ես եմ» ֆիլմը պատմում է սիրո և գեղեցիկի հաղթանակի մասին: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ նշել է նկարահանող թիմի ղեկավար, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը:
Մազմանյանի խոսքով ֆիլմը գեղեցիկ և դրական լիցքերով լի հեքիաթ է, և ցույց է տալիս բացարձակ արժեքներ, որոնք չպետք է մոռացվեն:
Ֆիլմն, ըստ ռեկտորի, հետապնդում է երկու նպատակ: Առաջինը, ցույց տալ, որ մենք սահմանից այս կողմ թշնամի չպետք է ունենանք, իսկ երկրորդը, որ ազգը կրի «Ես եմ»-ի գաղափարը:
Ֆիլմի համար գրվել է հատուկ ստեղծագործություն, որի հնչյունների ներքո ռազմական մեքենաներով երիտասարդները հունվարի 23-26-ը կշրջեն քաղաքի փողոցներով և կշնորհավորեն հայոց բանակի 20-ամյակը:
Մազմանյանը խոստովանեց նաև, որ ֆիլմը կինոթատրոնում մեծ հաջողություն չունի, որի պատճառը այսօրվա հումորի գռեհիկացումն է:
Ֆիլմը նկարահանվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ, «32 փրոդաքշնի» մասնակցությամբ: Ֆիլմը նկարահանվել է 28 օրում, իսկ մոնտաժվել 15 օրում: Նախապատրաստական աշխատանքները տևել են 4-5 ամիս: Գլխավոր դերում հանդես է գալիս Սոս Սարգսյանը:

Фильм “Это я”, снятый к 20-летию независимости Армении, рассказывает о любви и победе прекрасного. Об этом сказал во время пресс-конференции ректор Ереванского государственного института театра и кино Армен Мазманян.
По словам Мазманяна, это полная положительных эмоций сказка. Фильм раскрывает истинные ценности, которые ни в коем случае не должны забываться.
По мнению ректора, фильм преследует две цели: первая – это то, что по эту сторону границы врагов нет и, вторая – что за годы службы также можно найти свою любовь.
Специально для фильма был написан сингл, под звуки которого 23-26 января молодежь на военных автомашинах будет разъезжать по улицам Еревана и поздравлять всех с 20-летием ВС Армении.
Мазманян признался, что фильм не имел большого успеха в кинотеатрах, поскольку у молодежи несколько искажены понятия о юморе, о комедии.
Фильм снят при содействии Министерства обороны РА и при участии “32 production”. Съемки длились 28 дней, работы по монтажу – 15. Подготовительные работы заняли 4-5 месяцев. В главной роли снялся Сос Саркисян.