Ադրբեջանն անընդհատ խուսափում է Արցախի ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մասին պայմանավորվածության իրագործումից՝ այդպիսով ապացուցելով, որ մտադիրդչէ դրանք կատարել: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը մամլո ասուլիսում:
Այդ համատեքստում, նախարարն օրինակ է բերել Ադրբեջանի դիրքորոշումը 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին ԵԱՀԿ բյուջեի ընդունման ժամանակ: «Երբ Մխ ներկայացուցիչն առաջարկեց բյուջեում ընդգրկել շփման գծում միջադեպերի քննության համար ծախսերը, Ադրբեջանը ոչ միայն դեմ եղավ, այլ նաև սպառնաց վետո կիրառել»,-ասել է Նալբանդյանը՝ հավելելով, որ սա առաջին դեպքը չէ:
Նախարարը հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ին կհաջողվի ձևավորել դրված նպատակի իրագործման առավել արդյունավետ մեխանիզմներ: «Ցավոք, դեռևս միջադեպերի քննության հարցում առաջընթաց չկա»,-ասել է նա:
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, 2012թ. մեկնարկային օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ հակառակորդի առաջապահ ստորաբաժանումները դրսևորել են առանձնակի ակտիվություն: Միայն դեկտեմբերի 31-ի լույս հունվարի 1-ի գիշերը և օրվա ընթացքում ադրբեջանական բանակի դիրքապահ ուժերը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել են շուրջ 90 անգամ՝ ՊԲ-ի առաջնագծի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1200 կրակոց:

16 Январь 2012 - 12:09 AMT
Азербайджан все время уходит от выполнения договоренностей по расследованию инцидентов на линии соприкосновения, тем самым доказывая, что не намерен их выполнять. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции в Ереване.
В данном контексте министр привел в пример позицию Азербайджана в ходе принятия бюджета ОБСЕ 22 декабря 2011 года. “Когда представители Минской группы предложили внести в бюджет на 2012 год расходы для расследования инцидентов на линии соприкосновения, Азербайджан был не только против, но и пригрозил наложить вето”, – подчеркнул Налбандян, добавив, что это не первый подобный случай.
Министр выразил надежду, что МГ ОБСЕ удастся сформировать механизмы более эффективного осуществления поставленной цели. “К сожалению, пока что в процессе расследования инцидентов на линии соприкосновения нет прогресса”, – отметил он.
С начала 2012 года Азербайджан проявил особую активность на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана. Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, с 31 декабря по 1 января подразделения противника из огнестрельного оружия разного калибра обстреляли армянские позиции 90 раз. Лишь в направлении передовой линии было сделано 1200 выстрелов.