16 January 2012 - 13:12 AMT
Հայտնի «Կոմերսանտ» շաբաթաթերթը հոդված է հրապարակել Ֆրանսիայի ԱԺ-ում ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման ու դրա հետևանքների մասին:
«Նախորդ շաբաթ տարօրինակ իրավիճակում հայտնվեց Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որը մեղադրեց Ֆրանսիային Ալժիրի ժողովրդի ցեղասպանության մեջ: Ալժիրն իր վարչապետի միջոցով խնդրեց Թուրքիային չանհանգստանալ»,-գրում է Նիկոլայ Զուբովը:
Ինչպես նշում է Զուբովը, Ֆրանսիային համարժեք պատասխանի գաղափարը պատկանում է Էրդողանին՝ Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից օրինագծի ընդունման կապակցությամբ, որը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում Հայոց ցեղասպանության հրապարակային ժխտման համար:
«Ֆրանսիայի քաղաքական գործիչների համար այժմ ավելի կարևոր է չփչացնել հարաբերությունները երկրի ազդեցիկ (և Եվրոպայում ամենաբազմամարդ) հայ համայնքի հետ: Ուստի օրինագիծն ընդունվեց մեծ խանդավառությամբ»,-ասվում է հոդվածում:
Սկզբում Անկարայի պատասխան քայլերը քիչ թե շատ կանխատեսելի դիվանագիտական քայլեր են՝ դեսպանին ետ կանչելը, ռազմական համագործակցության դադարեցումը, այցելությունների հետաձգում և այլն: Սակայն, հետո երիկի վարչապետը առավել սիմետրիկ քայլեր մտածեց, մասնավորապես, մեղադրելով ֆրանսիացիներին ալժիրցիների ցեղասպանության մեջ:
Սակայն, ինչպես գրում է հեղինակը, բուն Ֆրանսիայում թուրքական իշխանությունների այդ քայլերն անտեսեցին, «փոխարենը, նկատեցին Ալժիրում և ամենևին չուրախացան»: «Ալժիրի վարչապետ Ահմեդ Ույահյան հանդես եկավ հատուկ հայտարարությամբ. «Ես դիմում եմ մեր թուրք գործընկերներն՝ մի փորձեք քաղաքական կապիտալ ստեղծել Ալժիրի գաղութացման թեմայի վրա…»:
Հետագայում, Թուրքիան ստիպված էր ձևացնել, թե ոչինչ տեղի չի ունեցել: Ոչ մի պաշտոնական արձագանք Ալժիրի վարչապետի խոսքերին չհաջորդեց, իսկ ոչ պաշտոնական զրույցներում Անկարայում հավատարմագրված լրագրողների հետ թուրքական իշխանությունների ներկայացուցիչները հասկացրեցին, որ դիտարկում են Ույահյաի խոսքերը Ալժիրի ներքաղաքական պայքարի համատեքստում, որտեղ մայիսին կայանալու են խորհրդարանական ընտրություններ:
Վերջում Զուբովն ընդգծել է, որ «թուրքական իշխանությունները մեկ շանս էլ ունեն՝ մեղադրել Ֆրանսիային Ռուանդայի ցեղասպանության մեջ: Սակայն, այս անգամ ևս թուրքական նախաձեռնությունը, հավանաբար, ըմբռնումով չի ընկալվի…:

Известный еженедельник “Коммерсантъ” опубликовал статью о принятии законопроекта о криминализации отрицания геноцидов Национальным Собранием Франции и его последствиях.
“На минувшей неделе в странном положении оказался премьер-министр Турции Тайип Реджеп Эрдоган, обвинивший Францию в геноциде алжирского народа. Алжир устами своего премьер-министра попросил Турцию не беспокоиться”, – пишет Николай Зубов.
Как отмечает Зубов, идея симметричного ответа Франции была придумана Эрдоганом в связи с принятием нижней палатой французского парламента законопроекта, который установил уголовную ответственность за публичное отрицание Геноцида армян в Османской империи.
“Французским политикам сейчас, накануне президентских выборов, важнее не испортить отношения с влиятельной в стране (и самой многочисленной в Европе) армянской общиной. Поэтому законопроект был принят с большим энтузиазмом”, – отмечается в статье.
Поначалу ответными мерами Анкары были более или менее предсказуемые дипломатические шаги – отзыв посла, прекращение военного сотрудничества, отмена визитов и так далее. Однако затем премьер-министр страны придумал более симметричные меры, в частности, обвинил французов в геноциде алжирцев.
Но, как пишет автор, в самой Франции эти меры турецких властей проигнорировали, “зато их заметили в Алжире и совершенно им не обрадовались”. “Во всяком случае, премьер-министр страны Ахмед Уяхья выступил со специальным заявлением. "Я обращаюсь к нашим турецким друзьям: перестаньте пытаться создать политический капитал на колонизации Алжира…”.
Впоследствии Турции пришлось делать вид, что ничего не произошло. Никакой официальной реакции на слова алжирского премьер-министра не последовало, а в неофициальных беседах с аккредитованными в Анкаре журналистами представители турецких властей дали понять, что рассматривают слова Уяхьи в контексте внутриполитической борьбы в Алжире накануне намеченных на май парламентских выборов.
В конце Зубов подчеркивает, что у “турецких властей есть еще шанс обвинить Францию в геноциде в Руанде. Но и в этот раз турецкая инициатива, похоже, не найдет понимания..”.